Przegląd alarmów bezprzewodowych do domu

Alarm bezprzewodowy to alternatywa dla przewodowych systemów alarmowych. Domowe alarmy bezprzewodowe sprawdzają się, gdy nie mamy możliwości przeprowadzenia instalacji kablowej.

To bardzo praktyczne rozwiązanie pod względem logistycznym. Sprawdza się między innymi w budynkach świeżo wyremontowanych oraz w budynkach zabytkowych i skutecznie ostrzeże nas przed próbą włamania do naszego domu czy do garażu. Przedstawimy zasady działania i montażu bezprzewodowych alarmów do domu, ich rodzaje, opinie na ich temat oraz na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na domowe alarmy bezprzewodowe.

Najważniejsze informacje o alarmach

Alarm bezprzewodowy to dokładny odpowiednik systemu przewodowego, który zamiast komunikacji kablowej wykorzystuje komunikację radiową i oparty jest o system WL WireLess. Warto zaznaczyć, że bezprzewodowy system alarmowy uznanego producenta nie odbiega jakością i funkcjonalnością od systemu przewodowego. W przypadku bezprzewodowych systemów alarmowych z czujnikiem ruchu, który jest podstawowym elementem każdego systemu alarmowego, czujki te oraz inne elementy systemu pracują na baterie. Działanie na baterie należy do największych wad alarmowych systemów bezprzewodowych. W związku z tym powinniśmy pamiętać o tym, aby regularnie te baterie wymieniać. Zresztą w większości przypadków elementy systemów bezprzewodowych wyposażone są w autodiagnostykę, która przypomni nam, że bateria się wyczerpuje.

Reklama

Jeżeli decydujemy się na bezprzewodowe instalacje alarmowe w naszym domu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników. W pierwszej kolejności powinniśmy spojrzeć na funkcjonalność tych rozwiązań. Kolejnym istotnym kryterium jest częstotliwość pracy bezprzewodowego systemu alarmowego. Powinniśmy także zwrócić uwagę na inne ważne kryterium, którym jest sposób komunikacji urządzeń. Dobrym rozwiązaniem jest bezprzewodowy system alarmowy z powiadomieniem na telefon. Taki alarm GSM powiadomi nas oraz służby, na przykład firmę ochroniarską o ewentualnym zagrożeniu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat systemów alarmowych.

Komunikacja jednostronna to centrala - czujki, a komunikacja dwustronna to czujki - centrala, centrala - czujki. Zdecydowanie lepsza komunikacja dwustronna, gdyż zapewnia ona szybszą reakcję całego systemu, a także większą czułość i pewność detekcji.

Bezprzewodowe instalacje alarmowe oparte są na radiowej transmisji i pracują w częstotliwościach 433 MHz lub 868 MHz. Powinniśmy jednak pamiętać, że wartości te mogą się nieco różnić, w przypadku różnych producentów do ok. 2 MHz. Warto wspomnieć o tym, że różnice te nie mają nie mają żadnego znaczenia z punktu widzenia użytkownika. Niemniej jednak, wszystkie urządzenia powinny współpracować w tym samym przedziale częstotliwości, gdyż bardzo rozbieżne częstotliwości mogą sprawiać wiele kłopotów.

Kluczowym elementem każdego systemu alarmowego są czujniki ruchu. Niestety bardzo trudno jest ustalić zasięg czujników bezprzewodowych, gdyż ma na niego wpływ wiele czynników, nie tylko częstotliwość. Zasięg czujki ruchu zależy między innymi od warunków w naszych pomieszczeniach, takich jak na przykład ściany, ich grubość, czy schody i inne elementy, które mogą rozpraszać fale radiowe. Najbardziej niekorzystne są elementy metalowe. Czujki i inne elementy wyposażone są zwykle w specjalne układy, które wzmacniają sygnał. Takim rozwiązaniem są na przykład odbiorniki superheterodynowe, które polepszają zasięg poprzez selektywność transmisji. Powinniśmy także pamiętać o właściwym montażu poszczególnych elementów. Odbiornik powinien być zamontowany wyżej niż nadajniki. Poprawia to transmisję radiową w bezprzewodowym systemie alarmowym.

Rodzaje alarmów

Systemem hybrydowym nazywamy alarm, który łączy cechy alarmu przewodowego z elementami bezprzewodowymi. Jest to optymalne rozwiązanie, gdy chcemy uzupełnić rozbudowane już istniejące systemy, a także, jeżeli chcemy poszerzyć detekcję w takich miejscach, które są trudne lub niemożliwe, aby przeprowadzić w nich instalację kablową. Powinniśmy jednak pamiętać o ty, że nie wszystkie systemy alarmowe mają taką możliwość. Aby system hybrydowy mógł zaistnieć, zaopatrzony powinien być w specjalne moduły komunikacji, czyli tak zwane ekspandery WL do systemów przewodowych, które umożliwiają podłączenie dodatkowych elementów na przykład czujek ruchu.

Systemem w pełni bezprzewodowym nazywany taki system alarmowy, który w całości pozbawiony jest okablowania i całkowicie oparty jest na komunikacji radiowej pomiędzy urządzeniami. We współczesnych rozwiązaniach bezprzewodowych dostępna jest cała gama urządzeń, które współpracują z centralami lub odbiornikami systemów WL. Systemy w pełni bezprzewodowe wyposażone mogą być między innymi w klawiatury, piloty, czujniki ruchu, czujniki dymu, czujniki zalania wodą i wiele innych. Bezprzewodowych czujników ruchu mamy bardzo duży wybór. Ponadto system taki występować może z powiadomieniem na telefon, alarm GSM, a także w moduły Ethernet, czy LAN.

Domowy alarm bezprzewodowy z czujnikiem ruchu to optymalne rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości z różnych przyczyn przeprowadzenia instalacji kablowych w naszym domu. Domowy system alarmu bezprzewodowego ma dobre opinie zwłaszcza jeżeli chodzi o logistykę i łatwość rozmieszczenia poszczególnych elementów bez konieczności układania kabli. Alarm bezprzewodowy sprawdzi się w domu, do garażu, a także do ochrony terenu wokół domu, skutecznie zabezpieczając przed włamaniem. Uważajmy jednak na podejrzanie tanie alarmy nieznanych producentów. Bezprzewodowe alarmy to delikatne systemy, których sprawne funkcjonowanie zależy od wielu czynników, dlatego wybierajmy rozwiązania tylko renomowanych producentów. Możemy ryzykować dobytek naszego życia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: alarm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »