Śląska Partia Regionalna: Śródmieście plus zamiast Mieszkanie plus

Pieniądze z rządowego programu Mieszkanie plus powinny być przeznaczana na rewitalizację zdegradowanych centrów miast, a nie budowę nowych osiedli na obrzeżach - uważa będąca w trakcie rejestracji Śląska Partia Regionalna (ŚPR). Jej działacze przedstawili w poniedziałek swój program - Śródmieście plus.

Pieniądze z rządowego programu Mieszkanie plus powinny być przeznaczana na rewitalizację zdegradowanych centrów miast, a nie budowę nowych osiedli na obrzeżach - uważa będąca w trakcie rejestracji Śląska Partia Regionalna (ŚPR). Jej działacze przedstawili w poniedziałek swój program - Śródmieście plus.

W opinii ŚPR, rządowa inicjatywa jest powieleniem tego, co od lat robią deweloperzy - prowadzi do zabudowywania terenów dotychczas niezurbanizowanych, co skutkuje bezładnym "rozlewaniem się" miast, tworzenia enklaw, do których trzeba doprowadzać kosztowaną infrastrukturę. Jednocześnie centra śląskich miast coraz bardziej wyludniają się, stając się coraz większymi "czarnymi dziurami" - przekonywali.

"Rządowe pieniądze powinny być skierowane tam, gdzie one są naprawdę potrzebne, a są potrzebne w centrach naszych miast" - przekonywał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej lider ŚPR Henryk Mercik, który jest także członkiem zarządu woj. śląskiego i wiceszefem Ruchu Autonomii Śląska.

Reklama

Mercik wyraził opinię, że sama rządowa idea tworzenia mieszkań pod wynajem dla młodych za niewielkie pieniądze jest dobra, bo w Polsce brakuje takich lokali, a wielu ludzi, decydując się na kupno mieszkania, jest związanych kredytem przez wiele lat. ŚPR nie podoba się jednak sposób realizacji programu.

Mercik przekonywał, że budowa nowych osiedli na obrzeżach miast oznacza nie tylko ograniczenie powierzchni terenów zielonych, ale też pociąga za sobą olbrzymie wydatki - budowę rozproszonej infrastruktury komunalnej i społecznej (drogi, przedszkola, przychodnie, komunikacja miejska, media), która jest później często wykorzystywana w nieefektywny sposób. Tymczasem centra miast, gdzie ta infrastruktura już jest, wyludniają się w szybkim tempie.

W opinii Mercika, państwowe środki na Mieszkanie plus w śląskich warunkach "z całą pewnością zostaną absolutnie zmarnotrawione". Przekonywał, że śląskie miasta borykają się ze zdegradowanymi centrami. "Te centra miast wymagają rewitalizacji, z którą nie mogą sobie poradzić samorządy i region, posiadając zbyt szczupłe środki" - wskazał.

Według ŚPR, rządowe pieniądze powinny trafić na rewitalizację centrów miast. Chodzi o współpracę z samorządami w sprawie wykupu zdegradowanych nieruchomości - często historycznych budynków - i zainwestowanie w remonty i stworzenie w nich mieszkań na wynajem. W ten sposób wiele budynków zyska dawny blask, w centrach miast pojawią się młodzi ludzie, którzy nie chcą lub nie mogą brać kredytu - przekonują działacze.

Według katowickiego radnego Marka Nowary, w centrum Katowic jest obecnie ok. tysiąca pustostanów, często są to całe opuszczone kamienice. "Ta tkanka śródmiejska wymaga natychmiastowych działań, z roku na rok stan tych budynków pogarsza się" - powiedział radny. Podkreślił, że ściągnięcie młodych do centrum miałoby rolę miastotwórczą, śródmieście ożyłoby na nowo. Działacze ŚPR przypomnieli, że wiele śląskich ulic przed laty tętniło życiem, teraz są wyludnione.

Mercik przekonywał, że dla śląskich samorządów, często biednych, sprzedaż terenów pod zabudowę jest okazją do poprawy stanu lokalnych budżetów. Ten strumień pieniędzy powinien płynąć do centrów miast, wspomagając samorząd zamiast być inwestowane "w szczerym polu" - uważa. Wyraził przekonanie, że nie jest jeszcze za późno, by na ten temat rozpocząć dialog z samorządami.

Wniosek o rejestrację Śląskiej Partii Regionalnej trafił do sądu w październiku ubiegłego roku. Jej założyciele deklarują, że ich głównym celem jest jak najszerzej rozumiana samorządność i działalność na rzecz regionu. ŚPR jest organizacją stworzoną przez ludzi wywodzących się ze związków i ruchów działających od wielu lat, przez pasjonatów Śląska, działających dla regionu i jego rozwoju - m.in. RAŚ, Ślonskiej Ferajny, Związku Górnośląskiego, Związku Ślązaków, czy Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich (DURŚ).

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »