Urządzamy kuchnię w stylu rustykalnym

W czasach pędu za nowoczesnością i ciągłych nowinek technologicznych coraz częściej tęsknimy za spokojem, bezpieczeństwem i swojskością wsi. Przed tłokiem, hałasem, spalinami i nieustannym pośpiechem Polacy coraz chętniej uciekają, kupując domy i działki pod miastem, jednak na taki wydatek nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście jednak namiastkę wiejskiego piękna i domowego ciepła można z łatwością stworzyć także w mieszkaniu - urządzając kuchnię w stylu rustykalnym. Od czego zacząć?

Kuchnia rustykalna - funkcjonalna i piękna

Na czym polega styl rustykalny? W skrócie - na nawiązywaniu we współczesnym wnętrzu do wyglądu dawnych wiejskich chat. W rustykalnych wnętrzach funkcjonalność łączy się z pięknem przyrody oraz uspokajającym poczuciem swojskości. To także połączenie tradycji z nowoczesnością oraz cywilizacji z naturą. Styl ten szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni - pomieszczeniu, które jest sercem każdego domu i centrum życia rodzinnego.

Aby stworzyć kuchnię jak gdyby żywcem przeniesioną z wiejskiej chaty, trzeba przede wszystkim postawić na naturalne materiały: drewno, skórę i kamień. Materiały te mogą pojawić się już w konstrukcji pomieszczenia. Wyeksponowane belki sufitowe, imitacje kamienia i cegły na ścianach oraz deski lub panele na podłodze to najczęściej stosowane rozwiązania. Dzięki nim jeszcze przed wstawieniem mebli wnętrze będzie budzić skojarzenia z zapraszającym domem na wsi.

Reklama

W przypadku podłóg najlepiej postawić na długie deski pełne sęków i innych naturalnych niedoskonałości. Dobrze przy tym wybrać drewno podobne do tego, z którego będą wykonane meble - w rustykalnym wnętrzu powinna panować harmonia. Pokrywając ściany imitacją kamienia, najlepiej zdecydować się na marmur lub granit. Do tego samego typu kamienia mogą nawiązywać wizualnie parapety czy blaty. Jako pokrycie ścian sprawdzą się również płytki ceramiczne z motywami roślinnymi lub zwierzęcymi. Jeśli wolimy zwykłą farbę, postawmy na klasyczną biel (może być lekko złamana szarością), pastele lub barwy ziemi. Na pewno nie sprawdzą się za to jaskrawe kolory!

Urządzamy rustykalne wnętrze

Przy urządzaniu rustykalnej kuchni najważniejsze są stare meble. Jeśli odziedziczyliśmy po rodzicach czy dziadkach piękny drewniany stół albo szafkę, warto uczynić z tej pamiątki centralny punkt stylizacji. We współczesnym mieszkaniu taki "zabytek" momentalnie stworzy wrażenie swojskości - jeśli go odnowimy, posłuży nam jeszcze przez wiele lat. Jeśli to możliwe, warto zachować np. wyraźnie wytarte powierzchnie szafek czy widoczne drobne uszkodzenia drewna. Dodadzą one kuchni charakteru i przypomną o długiej historii mebla. W wiejskich domach żyły całe pokolenia - spróbujmy odtworzyć to wrażenie w nowym wnętrzu.

Przy wyborze mebli warto szukać przede wszystkim wyglądu naturalnego drewna i poczucia solidności oraz ciężaru. Najpopularniejsze są dąb, buk i orzech. Jeśli chodzi o styl, istnieją dwie szkoły. Pierwsza preferuje prostotę i minimalizm, nawiązujące do czasów, gdy mieszkańcy wsi samodzielnie wykonywali swoje stoły, krzesła czy szafy. Meble w tym stylu będą z reguły jednobarwne (często pomalowane), pozbawione zdobień i przede wszystkim funkcjonalne. Druga szkoła stawia na ozdobność i dbałość o detal. Według niej meble muszą mieć rzeźbione nogi, nierówna faktura drewna powinna być wyeksponowana, a szafy czy regały warto upiększyć wyrzeźbionymi lub malowanymi motywami roślin i zwierząt. Obie odmiany rustykalnego stylu znakomicie sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu - wybór którejś z nich zależy już od naszego gustu.

Jeśli chodzi o typ mebli, w rustykalnej kuchni zawsze znajdzie się miejsce na dodatkową szafkę czy półeczkę - ich nagromadzenie szybko uczyni wnętrze przytulnym i domowym. Dobrze też, by szafki miały szklane drzwiczki, przez które będzie można oglądać zgromadzone w środku naczynia. Te "okienka" można nawet przyozdobić małymi firankami! Rustykalna kuchnia powinna sprawiać wrażenie centrum domu, wypełnionego użytecznymi sprzętami i przyborami. Dobrze jest też pomyśleć nad tym, czy jesteśmy w stanie dopasować do reszty wystroju nowoczesny sprzęt kuchenny taki jak lodówka, kuchenka czy zmywarka. Czasem wystarczy farba w odpowiednim kolorze lub okleina imitująca drewno. Zlewozmywak można z kolei obudować kamieniem lub cegłą. On sam będzie się lepiej prezentował, jeśli zostanie wykonany nie z metalu, a np. z porcelany.

Postaw na dodatki

Najważniejsze są jednak dodatki. To one bowiem potrafią w mgnieniu oka sprawić, że kuchnia rustykalna stanie się ciepła i zapraszająca. Warto zacząć od ścian - zawieszona na niej porcelana z ludowymi motywami szybko doda wnętrzu swojskości. Można też zdecydować się na ozdobne makatki lub słomianki. Dobrze sprawdzą się również wymalowane na ścianach kolorowe kwiaty. W drugiej kolejności warto zadbać, by wnętrze wypełnione było roślinami. Donice z kwiatami i ziołami, wazony wypełnione kompozycjami z trzcin, traw, gałązek i liści, a nawet misy z owocami i girlandy z czosnku lub cebuli - wszystkie te elementy ożywią rustykalną kuchnię i stworzą niepowtarzalną atmosferę.

W kwestii przyborów kuchennych i dekoracyjnych bibelotów zasada jest jedna: im więcej drewna, tym lepiej. Deski do krojenia, uchwyty na serwetki, miseczki, pojemniki na produkty sypkie, ozdobne łyżki i podobne przedmioty - wykonane z drewna będą nie tylko funkcjonalne, lecz również piękne. Ale nie tylko drewnem kuchnia rustykalna stoi. Równie ważne będą też inne materiały. Gliniane wazoniki i figurki idealnie zaprezentują się na półkach czy blatach, a porcelanowa zastawa doda wnętrzu odrobiny elegancji. Piękną ozdobą będzie także wiklinowy kosz. Nie wolno również zapominać o... żelazie. Staromodny żeliwny imbryk czy rzeźbione uchwyty to detale, bez których rustykalna kuchnia będzie się wydawała niepełna.

Jeśli wolimy bardziej oszczędne dekoracje, warto zainwestować w plecionki ze sznurka, którymi można przyozdobić np. doniczki, a także w plecione podkładki pod naczynia. Do rustykalnej kuchni zawsze będą też pasować tkane obrusy, serwety i dywaniki, a także wszelkiego rodzaju hafty. Czasem zamiast pełnej aranżacji wiejskiej lepiej postawić na kilka wyrazistych detali - np. sękaty stół z krzesłami czy pięknie odnowiony stary regał. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by styl rustykalny przełamać bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Wnętrze, w którym drewniane meble łączą się z chromowanymi uchwytami szafek, metalowymi lampami i nowoczesnymi kuchennymi gadżetami, z pewnością będzie piękne i wyjątkowe.

A może kominek?

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym pomyśle na niepowtarzalną kuchnię rustykalną. Można bowiem rozważyć umieszczenie w niej... kominka. Płonący ogień był niegdyś codziennością w każdej kuchni. Kominek w tym pomieszczeniu doskonale zastąpi dawne paleniska czy piece kaflowe. Nawet jeśli będzie oferował jedynie imitację żaru, szybko stworzy w mieszkaniu atmosferę swojskiego ciepła i przywoła echo dawnych dobrych czasów.

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: kuchnia | urządzanie domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »