Zalety i wady mieszkań na poddaszu

Sufit ze skosami? Czemu nie! Mieszkanie na poddaszu to oferta atrakcyjna, zwłaszcza dla tych kupujących, którzy szukają możliwości ciekawej aranżacji. Takie możliwości daje właśnie poddasze. Do tego typu nieruchomości może też przekonywać cena - często są to mieszkania nieco tańsze, zwłaszcza na rynku pierwotnym.

Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy chcą w pełni zagospodarować powierzchnię obiektu. Firmy deweloperskie, by wykorzystać "dodatkową" przestrzeń na samej górze, często sprzedają ją w ofercie mieszkania dwupoziomowego, przy czym górna, najwyższa część ma obniżoną stawkę za metr kwadratowy.

Powierzchnię użytkową poddasza liczymy według normy. Kupując nieruchomość, warto dokładnie sprawdzić, która norma w tym zakresie została użyta. Według nowej normy (PN- ISO 9836:1997 powierzchnię użytkową liczy się w 100 proc. od wysokości 1,9 metra, natomiast do tej wysokości nie wlicza się w ogóle. Jeśli chodzi o starą normę (PN 70 B-02365), powierzchnię użytkową liczymy w 50 proc. od 1,40-2,20 m, a powyżej 2,20 m w 100 proc.

Reklama

Zalety poddasza - raj designerski

Na pewno do zalet najwyższej kondygnacji z krzywiznami zaliczymy niebanalny charakter takiej nieruchomości. Dzięki skosom uzyskuje ona specyficzny klimat i zarazem daje możliwości odważnej aranżacji. Często więc poddasza okazują się nieruchomościami o podwyższonym standardzie. W zależności od specyfiki budynku i pomieszczeń potencjalnych rozwiązań może być bardzo dużo. Zdarza się, że w pionie poddasza są wysokie, co daje możliwość np. stworzenia antresoli.

Oświetlenie - zgodnie z przepisami powierzchnia okien w pomieszczeniu mieszkalnym musi wynosić przynajmniej 1/8 powierzchni podłogi. Poddasza dają wielkie możliwości aranżacyjne, jeśli chodzi o oświetlenie. W zależności od rozkładu okien można uzyskać różny efekt. Jeśli okna są umiejscowione równomiernie w różnych połaciach, wtedy całe pomieszczenie jest równomiernie nasłonecznione. Dostaje się do niego więcej światła. To oczywiście dobre rozwiązanie, ale też ciekawe możliwości daje umiejscowienie większości okien np. tylko po jednej stronie. Wtedy uzyskujemy niejako podział przestrzeni w zależności od dostępności światła. Poszczególne strefy będą w takiej sytuacji nasłonecznione w różnym stopniu, co determinuje sposób ich wykorzystania. Np. miejsce tuż pod oknami idealnie nadaje się np. na biurko do pracy, czy też szerzej - do aktywności dziennej. Natomiast ciemniejsza część mieszkania może być obszarem wykorzystanym jako sypialnia. Z racji faktu, że poddasza często mają słupy, dają one możliwość ciekawej aranżacji oświetlenia sztucznego. Większość specjalistów przychyla się tu do opinii, że w przypadku takich mieszkań świetnie nadaje się kilka punktowych źródeł światła.

Miejsca pod skosami na poddaszach nie powinny się marnować. Niskie skosy mogą być np. miejscem na szeregi półek, najróżniejsze schowki i szafki. Oczywiście w takiej sytuacji w grę wchodzą specjalnie zaaranżowane meble na wymiar. Każdy trudniejszy skos i kąt pomieszczenia może być zaaranżowany jako świetny, dyskretny schowek, choć trzeba też pamiętać o rozwiązaniach funkcjonalnych, tzn. takich do których łatwo dotrzeć.

Generalnie więc schowki, najróżniejsze półki i inne rozwiązania, które mają wykorzystać skosy, mogą być czasem bardzo pomysłowe i dodawać przestrzeni wiele uroku. Najwygodniejsze do aranżacji są poddasza o ściankach kolankowych przynajmniej na wysokości 110 cm i z dość stromym dachem. Dachy mansardowe okazują się dość sprawdzać pod względem późniejszych możliwości aranżacyjnych poddasza, także dachy dwuspadowe dają sporo możliwości, natomiast gorzej jest w przypadku dachów czterospadowych.

Wady poddasza

Poddasza "oskarża się" o wiele wad, zazwyczaj wynikających po prostu z faktu, że mieszkanie takie znajduje się na samej górze, bezpośrednio pod dachem, co może oznaczać, że latem będzie tam bardzo gorąco, zimą będzie natomiast chłodno. Poddasze jest też "wystawione" na wilgoć. Oczywiście to wszystko prawda, ale w ostateczności najwięcej zależy od jakości wykończenia. Bardzo ważna sprawa to izolacja. Niestety bywa tak, że po założeniu izolacji co prawda zimą ciepło nie ucieka, ale za to latem z mieszkania robi się "piekarnik". W takiej sytuacji w grę wchodzi albo zainstalowanie klimatyzacji, co jest rozwiązaniem drogim i przekłada się na późniejsze wyższe rachunki za prąd, albo rozważenie położenia jeszcze jednej warstwy wełnianej między krokwiami. Taka izolacja powinna mieć 25 - 30 cm.

Wreszcie do wad poddasza zaliczymy po prostu ostatnią kondygnację, co oznacza - o ile w budynku nie ma windy - konieczność "kursowania" po schodach.

Jakie poddasze kupować?

Klient, który nie chce się bawić w "papierologię", uzyskiwanie niezbędnych zgód itd. powinien postawić na wybór takiej nieruchomości, która już funkcjonuje jako mieszkanie. Nie stawiajmy więc na poddasza, które dopiero trzeba będzie zaaranżować, chyba że mamy odpowiedni czas i pieniądze. W takiej sytuacji należy sprawdzić przede wszystkim, czy pomieszczenie w ogóle nadaje się na mieszkanie. Zgodnie z prawem budowlanym, by tak było, średnia wysokość powinna wynosić 2,2 metra. Konieczne jest też zapewnienie odpowiedniej liczby okien dających dostęp światła dziennego. Ich powierzchnia w każdym pokoju powinna stanowić przynajmniej jedną ósmą powierzchni podłogi. Ponieważ adaptacja poddasza to przebudowa, będzie ona wymagała zgłoszenia budowy, projektu i oczekiwania na zgodę. Do tego dochodzą też kwestie własnościowe. Jeśli jest to poddasze w budynku wielorodzinnym, wyodrębnienie takiego lokalu będzie wymagało zgody wszystkich współwłaścicieli.

Tak więc jeśli nie mamy ambicji tworzenia sobie mieszkalnego poddasza od podstaw, postawmy na gotowe rozwiązania. Poddasza to mieszkania cieszące się sporą popularnością. Jeśli wybierzemy mądrze, możemy trafić na bardzo ciekawą nieruchomość, dodatkowo po nieco niższej cenie za metr kwadratowy.

Monika Prądzyńska

dział analiz WGN

WGN Nieruchomości
Dowiedz się więcej na temat: powierzchnia | poddasze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »