5 porad dla osób planujących zakup mieszkania

Decyzja o zakupie mieszkania prędzej czy później będzie dotyczyła każdego - niezależnie, czy odwlekamy ją w nieskończoność, czy wręcz przeciwnie - chcemy mieć własne M jak najszybciej. Zanim jednak kupisz wymarzone lokum, zapoznaj się z naszymi poradami, by najważniejsza inwestycja w życiu okazała się trafiona.

1. Zgromadź oszczędności

Kupno mieszkania nierozerwalnie połączone jest z pieniędzmi - zawsze na początek trzeba zgromadzić określoną ich sumę. Chociaż większość Polaków nabywa mieszkania na kredyt, by go uzyskać, niezbędny jest wkład własny. Dodatkowo, nie możemy zapominać o innych wydatkach: prowizji dla pośrednika, kosztach okołokredytowych, notariuszu. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, musimy liczyć się także z kosztami jego urządzenia. Żeby nie zaskoczyły nas żadne dodatkowe wydatki, warto wcześniej odłożyć pieniądze na te cele i precyzyjnie kalkulować, co ile będzie nas kosztowało. Możemy także szukać oszczędności, np. wybierając tańszego notariusza.

Reklama

2. Korzystaj z doświadczenia innych

Nie ma co ukrywać - wzięcie wysokiego kredytu i zakup mieszkania wiąże się z wieloma poważnymi decyzjami. Często w gąszczu umów i spraw do załatwienia czujemy się zagubieni i nie ma się czemu dziwić. Wtedy warto skorzystać z pomocy znajomych, którzy zakup własnego M mają już za sobą. Ich doświadczenie na pewno okaże się pomocne i zaoszczędzi nam wiele stresu.

Dobrze jest także skorzystać z usług doradców finansowych, które są bezpłatne. Dzięki temu załatwienie formalności, proces zakupowy krok po kroku i składanie dokumentów w bankach nie będzie już dla nas wiedzą tajemną. Pomogą także skompletować potrzebne dokumenty, a nawet wynegocjują w naszym imieniu warunki uzyskania kredytu.

3. Zrób research prawny

Sytuacja w branży nieruchomości zmienia się dynamicznie, a obowiązujące jeszcze przed rokiem zasady mogą okazać się nieaktualne. Dlatego dla własnego dobra warto być na bieżąco.

- Nieznajomość prawa szkodzi, a nieaktualne informacje mogą być dla kupujących przykrą niespodzianką - mówi Przemysław Stefanowski z Erigo Development. - Dla przykładu: już w przyszłym roku konieczny wkład własny wyniesie 20 proc., czyli o 5 proc. więcej, niż ma to miejsce obecnie. Dla osób, które nie zdążyły zgromadzić wymaganych środków, a planują kupić mieszkanie w przyszłym roku, kwota wkładu własnego może zniweczyć marzenia o własnym M - dodaje Stefanowski.

4. Szukaj promocji

Wielu deweloperów ma specjalne promocje dla osób, które zdecydują się na zakup mieszkania w określonym terminie. Może się okazać, że cena w promocji First Minute będzie o wiele niższa, niż zakładaliśmy na początku. Czasami w cenie lokalu uda nam się dostać miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską gratis - warto szukać takich okazji i korzystać z nich, jeśli i tak już zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania.

5. Sprawdź, od kogo kupujesz mieszkanie

Plusy i minusy nabywania mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego to temat na osobny artykuł, ale przy każdej sytuacji warto przypomnieć, że niezwykle istotne jest to, od kogo kupujemy mieszkanie. Oczywiście dewelopera jest o wiele łatwiej sprawdzić - możemy zweryfikować, czy prowadzi otwarty, czy zamknięty rachunek powierniczy.

Na podstawie otrzymanego prospektu informacyjnego zapoznamy się z danymi dotyczącymi spółki oraz wszystkich inwestycji, które prowadzi. Dzięki temu dowiemy się, czy istnieją obciążania hipoteczne oraz jaki jest stan prawny działki, na której będzie znajdowało się nasze mieszkanie. Taki prospekt to źródło cennej wiedzy dla planującego zakup mieszkania, dlatego warto się z nim dokładnie zapoznać.

Kupując lokum z rynku wtórnego należy zadbać o odpowiednie umowy i dokładnie zaznajomić się z jego sytuacją prawną. Pomoże to uniknąć niemiłych niespodzianek, takich jak nabycie lokalu wraz z lokatorami (bo i takie sytuacje mają miejsce).

Jeśli planujesz zakup mieszkania, podejdź do tego z głową. Na taki wydatek rzadko decydujemy się pod wpływem impulsu, więc jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się odpowiednio i rzetelnie przygotować - dzięki temu możesz mieć pewność, że nowe mieszkanie stanie się spełnieniem marzeń, a nie koszmarów.

Erigo.pl

Dowiedz się więcej na temat: zakup mieszkania | Okaże się | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »