Apartament w stolicy tylko dla posiadaczy grubych portfeli!

Warszawa to najdroższy rynek mieszkaniowy w Polsce, zarazem najbardziej rozwinięty rynek nieruchomości o charakterze luksusowym. Ceny apartamentów w stolicy mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Przeciętne stawki transakcyjne na rynku mieszkaniowym Warszawy wg NBP w II kw. 2017 wynosiły blisko 7700 zł/mkw. na rynku pierwotnym i 7400 zł na rynku wtórnym. To najwięcej spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Ceny mieszkań powoli rosną. Na rynku pierwotnym w ciągu IV lat, od II kw. 2013 r. , wzrosły o 700 zł/mkw.

Jeśli chodzi o dzielnice stolicy, najdroższe jest oczywiście Śródmieście, także Mokotów, Wilanów. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się także Ursynów, Ochota i Wola. Spośród najtańszych dzielnic rośnie popularność Pragi - Północ. Tańsze nieruchomości znajdziemy ponadto na Targówku, Bielanach, w Białołęce.

Reklama

Rynek pierwotny apartamentów

Warszawa to najbardziej rozwinięty rynek luksusu w segmencie mieszkaniowym w Polsce. To tu powstaje najwięcej apartamentów najbardziej luksusowych, flagowych inwestycji w tym segmencie. Można wymienić choćby najbardziej znane i rozpoznawalne - m.in. Złotą 44 cz Cosmopolitan. Ceny nieruchomości apartamentowych w takich obiektach to rząd wielkości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najbardziej skrajnym przykładem była oferta Złotej 44 sprzed kilku lat, gdzie cenę metra kwadratowego jednego z apartamentów określono na 65 tys. zł!

Poza najbardziej prestiżowymi obiektami w centrum nieruchomości apartamentowe na Powiślu, Saskiej Kępie czy Śródmieściu są nieco niższe. Zazwyczaj kształtują się w przedziale kilkanaście do 20 tys. zł/mkw. Jeśli natomiast chodzi o mieszkania o podwyższonym standardzie w centrum Warszawy, tu zazwyczaj spotykamy stawki na poziomie około 10 - 12 tys.

Rynek wtórny apartamentów

Jeśli chodzi o segment apartamentowy z rynku wtórnego, tu możemy wskazać na te same lokalizacje. Klienci doceniają nieruchomości starsze, zwłaszcza wyremontowane, np. przedwojenne kamienice. W centralnych dzielnicach stolicy za mieszkania o wysokim standardzie w takich lokalizacjach płaci się po kilkanaście tysięcy złotych za metr kwadratowy. Podobne wyceny uzyskują oczywiście także nieruchomości w nowych, kilkuletnich obiektach apartamentowych.

Przykładem może być 53 - metrowe mieszkanie na Mokotowie. Nieruchomość w budynku z 2007 roku została wyceniona na blisko 800 tysięcy złotych, co w tym przypadku daje stawkę wynoszącą ponad 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

90 - metrowy apartament w 10 letnim budynku także na Mokotowie został z kolei wyceniony na 900 tysięcy złotych, czyli po 10 tysięcy złotych od metra kwadratowego.

Ciekawym zjawiskiem są też, często spotykane bardzo wysokie wyceny mieszkań małych o podwyższonym standardzie. Wynika to na pewno z faktu, że takich nieruchomości jest niewiele natomiast mają one spory potencjał inwestycyjny. Za 35 - metrową kawalerkę w kamienicy w dzielnicy Bielany, jeden z oferentów oczekuje 350 tysięcy złotych, co daje cenę na poziomie blisko 10 tys. zł/ mkw.

Perspektywy rynku

Rozpędzona koniunktura na rynku pierwotnym wskazuje, że przed segmentem apartamentowym stolicy są kolejne "złote" lata. Możemy spodziewać się dalszego wzrostu liczby nowych inwestycji. Na koniunkturę wpływ ma rosnąca atrakcyjność rynku najmu a także nieruchomości adresowanych pod działalność turystyczną. Do ciekawych trendów, obecnie obserwowanych należy m.in. adaptacja i renowacje starszych nieruchomości o charakterze zabytkowym i historycznym - m.in. przedwojennych kamienic, natomiast w segmencie komercyjnym - dawnych obiektów przemysłowych. Wynika to przede wszystkim dlatego, że w dobrych lokalizacjach odczuwalny jest już brak terenów pod zabudowę, dlatego firmy chętniej decydują się na renowacje i przystosowanie istniejących, starszych nieruchomości. Oczywiście korzysta na tym tkanka miejska stolicy.

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN

WGN Nieruchomości
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | domy | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »