Beata Szydło: Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus

Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus; dzisiaj uruchamiamy pilotaż w 17 miastach - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Katowicach, inaugurując ten rządowy program budowy mieszkań.

Rozpoczynamy realizację programu Mieszkanie plus; dzisiaj uruchamiamy pilotaż w 17 miastach - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Katowicach, inaugurując ten rządowy program budowy mieszkań.

Program Mieszanie plus jest pomyślany tak, by w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko realizowana była budowa mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Katowicach.

- Program jest pomyślany tak, żeby współpracować z samorządami przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, realizować w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko budowę mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny - powiedziała Szydło.

Dodała, że program przeznaczony jest dla tych wszystkich, który dzisiaj "marzą o własnych czterech ścianach, a ze względów finansowych ich na to nie stać".

Reklama

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą inwestować, tym, którzy chcą realizować swoje marzenia. My pomagamy w realizacji tych marzeń, ale też wiemy doskonale, że sami tego nie jesteśmy w stanie zrobić, dlatego mamy wiarygodnych partnerów (...) to są samorządowcy sprawdzeni w działaniu, w skutecznym działaniu - podkreśliła Szydło.

- Mieszkanie plus staje się faktem, rozpoczynamy wielki program mieszkaniowy dla polskich rodzin, dla Polaków, dla tych, którzy marzą o mieszkaniu - wskazała.

Mateusz Morawiecki: Poprzez Mieszkanie plus wspieramy klasę średnią

- Chcemy poprzez program Mieszkanie plus służyć społeczeństwu i budować klasę średnią - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w środę w Katowicach.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich 27 lat nie było lepszego programu niż "udostępnienie mieszkań po niskich cenach, po cenach dostępnych dla bardzo szerokich rzesz polskiego społeczeństwa, który by temu (budowaniu klasy średniej) odpowiadał".

- To absolutnie fundamentalny program - zaznaczył.

Według wicepremiera, sukces krajów wysokorozwiniętych wynikał m.in. z dwóch elementów polityki gospodarczej: protekcjonizmu i programów rozwojowych.

- Protekcjonizmu ani nie zamierzamy, ani nie możemy dzisiaj stosować, ponieważ jesteśmy krajem członkowskim UE i Światowej Organizacji Handlu i jesteśmy krajem, który jest otwarty na wymianę handlową, wymianę gospodarczą. Ale ten drugi aspekt - umiejętne programy rozwojowe - to jest coś, co może nas odróżnić również od wielu poprzednich ekip w czasach wolnej Polski i III RP. Wierzymy, że tym programem uruchamiamy zupełnie do tej pory nieruszone jeszcze pokłady energii społecznej i pokłady energii gospodarczej - mówił wicepremier.

Wyjaśnił, że program łączy czynniki prorozwojowe i prospołeczne, co - jak zaznaczył - "przez niektórych jest uważane za łączenie ognia z wodą". Podkreślił, że sprzeciwia się tezie, iż rozwój gospodarczy musi być "antyspołeczny".

- Rząd PiS w tym właśnie programie znalazł idealny wspólny mianownik - podkreślił. Jak mówił, Mieszkanie plus jest programem związanym z rozwojem gospodarczym, gdyż "stymuluje branżę budowlaną, konstrukcyjną, architektoniczną, branżę materiałów budowlanych, czyli kilkanaście procent polskiego PKB w większym stopniu ma szansę dzięki temu programowi mieć dużo wyższy wzrost". Z drugiej strony - kontynuował - ma służyć społeczeństwu.

Andrzej Adamczyk: Obowiązkiem państwa pomoc obywatelom w zdobyciu własnego "M"

- Obecnie 40 proc. Polaków nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i kupić własne mieszkanie; obowiązkiem państwa jest pomoc obywatelom w zdobyciu własnego mieszkania - podkreślił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w środę w Katowicach.

Minister zwrócił uwagę, że mimo, iż deficyt mieszkaniowy w Polsce wynosi ponad 890 tys. mieszkań, to ok. 120 tys. lokali jest niezasiedlonych. - Dlaczego? Bo 40 proc. polskiego społeczeństwa nie spełnia kryteriów i warunków, aby uzyskać i zakupić mieszkanie. Z drugiej strony ich dochody wykluczają ich ze starania o mieszkanie komunalne - zaznaczył.

Adamczyk wskazał, że Narodowy Program Mieszkaniowy dedykowany jest w pierwszej kolejności tym właśnie, którzy mają problem ze zdobyciem własnego "M". Zapewnił, że z programu skorzystać będzie można "bez względu na wiek", będzie on skierowany zarówno do rodzin wielodzietnych, jak wychowujących jedno dziecko. Program ukierunkowany jest też na młodych, którzy - jak powiedział Adamczyk - "patrzą poza grancie kraju, jako na miejsce docelowego osiedlenia".

- Jeżeli mamy nadzieję na przyszłe pokolenia Polaków, które będą tutaj, w tym kraju pracowały, musimy im stworzyć dogodne warunki mieszkaniowe. To jest obowiązkiem państw i ten program, którego dzisiaj pilotaż uruchamiamy, ten program ma te potrzeby zabezpieczyć - zaznaczył szef resortu infrastruktury.

Samorządowcy z całej Polski przekazali nieruchomości do programu Mieszkanie Plus

Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To efekt listów intencyjnych i porozumień podpisanych dziś przez przedstawicieli BGK Nieruchomości S.A. z samorządowcami. - Dzięki partnerskiej i opartej o zaufanie współpracy możemy sprawnie inicjować ważne ze społecznego punktu widzenia projekty - podkreślali zgodnie przedstawiciele lokalnych władz i spółki odpowiedzialnej za pilotażowe inwestycje.

12 października, w całej Polsce, podpisanych zostało 17 listów intencyjnych i porozumień między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus a jednostkami samorządu terytorialnego. Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni.

- To działki o łącznej powierzchni ponad 67 ha, na których powstaną dostępne cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności. Ich budowa ma za zadanie poprawić sytuację w szczególności młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci - przekonuje Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.

We wrześniu Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego filarem jest program Mieszkanie Plus. To kolejne po programie Rodzina 500 Plus priorytetowe przedsięwzięcie rządu, stanowiące ważny element wsparcia polskich rodzin, zwłaszcza wielodzietnych. Program stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez panią premier w exposé, w którym zapowiedziany został kompleksowy program budowy mieszkań, będący silnym impulsem proinwestycyjnym. Program ten będzie służył m.in. realizacji Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- Listy intencyjne i porozumienia podpisane w środę zakładają ścisłą współpracę między BGK Nieruchomości S.A. a poszczególnymi samorządami w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną - dodaje Włodzimierz Stasiak. - Jako spółka odpowiedzialna za pilotaż programu Mieszkanie Plus, zadeklarowaliśmy też podjęcie działań zmierzających do finansowania i organizacji inwestycji, a także gotowość do aktywnego zarządzania nieruchomościami i obsługi najemców w ramach programu Mieszkanie Plus.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus realizowane będą na zasadach rynkowych, bez angażowania pieniędzy podatników. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. Najemcy otrzymają również możliwość pozyskania lokali na własność w perspektywie kilkudziesięciu lat.

Dowiedz się więcej na temat: Narodowy Program Mieszkaniowy | Mieszkanie+ | Beata Szydło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »