Budynek tworzony z myślą o mieście i jego mieszkańcach

Powstający na krakowskich Bronowicach budynek biurowy BBC 9, którego oddanie do użytku planowane jest pod koniec wakacji, został zaprojektowany nie tylko z myślą o przyszłych najemcach i ich pracownikach, ale także uwzględniając potrzeby miasta i środowiska.

Bronowice Business Center (w skrócie BBC) to kompleks trzech budynków biurowo-usługowych położonych przy ulicy Jasnogórskiej w Krakowie. Inwestycja realizowana jest przez miejscową spółkę MIX Biura, założoną w 1997 roku. Budynek BBC 9, oferujący przyszłym najemcom ponad 12 tys. mkw powierzchni, to drugi etap rozpoczętego w 2009 roku projektu. Powstający obiekt został zakwalifikowany do najwyższej klasy A, ze względu na zastosowane nowoczesne rozwiązania architektoniczne, techniczne oraz atrakcyjną lokalizację. Powierzchnia biurowa może być dowolnie aranżowana i oferuje liczne udogodnienia dla przyszłych najemców.

Reklama

- Rozpoczynając prace nad nowym kompleksem biurowym, wyszliśmy z założenia, że każdy obiekt musi być integralną częścią Krakowa - wyjaśnia Adam Pietrzyk, Prezes Zarządu MIX Biura. - Biurowiec to nie tylko budynek, ale także przestrzeń do pracy i życia zatrudnionych w nim ludzi. Łącznie we wszystkich trzech budynkach zatrudnienie może znaleźć około 2600 osób. Konieczne było więc zaplanowanie komfortowej przestrzeni do ich codziennego funkcjonowania, przewidzenie kwestii dojazdów, poruszania się po mieście w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Uwzględniliśmy także wpływ inwestycji na otoczenie w trakcie budowy i podczas jej przyszłej eksploatacji. W realizacji naszych założeń pomocne okazały się wytyczne brytyjskiego systemu certyfikacyjnego BREEAM - dodaje Pietrzyk.

Kraków jak Londyn

Innowacyjne projekty ekologiczne, zgodne z międzynarodowym certyfikatem BREEAM, coraz częściej stosowane są w największych budynkach na świecie, w tym Terminalu 2 na londyńskim lotnisku Heathrow, czy obiektach wykorzystywanych podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Na polskim rynku oceną nowych i istniejących budynków przy pomocy tego systemu zajmuje się m.in. firma SWECO Consulting - licencjonowany asesor pośredniczący w kontakcie z jednostką certyfikacyjną BRE Global. - Budynek BBC 9 otrzymał ocenę Very Good - zaznacza Marcin Gawroński, Kierownik Zespołu LEED/BREEAM, SWECO- Wśród wielu rozwiązań przyjaznych środowisku znajduje się m.in. carpooling, który jest jednym z elementów wyróżniających tę inwestycję. W naszym kraju jest to jeszcze mało popularne rozwiązanie i niewielu inwestorów decyduje się na wdrożenie takiego systemu, dlatego też mocno trzymam kciuki za powodzenie tego projektu - podkreśla Gawroński.

Carpooling, zaplecze dla rowerzystów, flota rowerowa...

Carpooling to wspólne dojazdy do pracy, coraz bardziej popularne na zachodzie. Realizowane są za pomocą specjalnej aplikacji zbiorowego podróżowania, której koordynatorem i właścicielem jest zarządca budynku. Wykorzystanie takiego systemu spełnia funkcję ekologiczną (obniża koszty transportu, ogranicza problemy z parkowaniem, zmniejsza ruch drogowy, redukuje emisję CO2 do atmosfery) i integracyjną (umożliwia nawiązywanie nowych znajomości, polepsza atmosferę pracy i zwiększa wydajność pracowników). O znaczeniu tego typu rozwiązań świadczą liczby - przykładowo w Wielkiej Brytanii, gdzie w każdej godzinie szczytu na drogach jest nawet 38 milionów pustych foteli samochodowych, szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza zmniejszyłoby się nawet o 10 proc., a korki o 20 proc., gdyby połowa tamtejszych kierowców jeden dzień w tygodniu korzystała z carpoolingu. Wspólne dojazdy do pracy są wbrew pozorom bardzo bezpieczne, ponieważ podróż odbywa się z ludźmi zatrudnionymi w tym samym budynku.

Aby ułatwić pracownikom dojazd do pracy, poza aplikacją carpoolingu, BBC 9 oferuje także rozbudowane zaplecze dla rowerzystów z podziemnym parkingiem, dostępem do szatni oraz prysznicami. W trakcie przebudowy Ronda Ofiar Katynia w okolicy funkcjonuje sieć ścieżek rowerowych, a do 2019 roku w Krakowie ma powstać 140 km nowych tras, które zapewnią wygodne połączenia także z ościennymi gminami. Tylko w 2016 roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 27 mln zł. Ciekawostką jest fakt, że w budynku będzie tzw. flota rowerowa, czyli pojazdy dostępne dla pracowników biurowca, której właścicielem jest MIX Biura. Ma ona służyć do poruszania się po mieście w trakcie godzin pracy (np. podczas wypełniania obowiązków służbowych) i być alternatywą dla własnych samochodów czy taksówek. Podobne rozwiązania od lat z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach Europy.

Co zyskuje miasto i środowisko?

Bronowice Business Center powstaje na Bronowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda Ofiar Katynia. Wybór tej lokalizacji nie był przypadkowy. Kraków jest jednym z 7 najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Dlatego też wybierając miejsce pod przyszłą inwestycję, wzięto pod uwagę przepustowość okolicznych dróg. Trzypoziomowe skrzyżowanie, ukończone w 2011 roku, pozwala na swobodny przejazd 18 tysięcy pojazdów na godzinę - to znacznie więcej niż obecny i prognozowany na najbliższe lata ruch samochodowy w tym miejscu. To także dogodny wyjazd na obwodnicę Krakowa, autostradę A4, drogę ekspresową S7 oraz dojazd na lotnisko w Balicach. Oznacza to, że niemal 3000 osób nie będzie musiało się martwić o dojazd do pracy. Oznacza to zmniejszenie korków na wielu krakowskich drogach.

W budynku BBC 9 zastosowano także szereg rozwiązań zapewniających efektywność energetyczną obiektu. Zamontowano m.in. windy z systemem odzyskiwania energii w trakcie hamowania, czy ekologiczny system gospodarowania wodą, który zapewnia oszczędność na poziomie 3360 tys. litrów/rok, czyli tyle, ile wody pitnej potrzebują 4602 osoby w ciągu roku. Jest to znacznie więcej, niż szacowana liczba pracowników, którzy mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w nowym budynku, ale także w całym kompleksie biurowym.

Warto zaznaczyć, że w trakcie budowy usunięto także szkodę środowiskową. Na terenie przewidzianym pod inwestycję, przy ul. Jasnogórskiej 9, znajdowała się dawniej stacja paliw. Budowa budynku, a ściślej jego części podziemnej, wiązała się z usunięciem zanieczyszczeń, które zostały wykryte zgodnie z przeprowadzonymi badaniami gruntu w dwóch obszarach tj. w rejonie zbiorników podziemnych, w których składowane było paliwo oraz w rejonie dystrybutorów. Podczas prowadzenia robót ziemnych zapewniono nadzór geologa i laborantów, którzy przeprowadzali badania potwierdzające jakość ziemi z wykopu. Łącznie z dwóch obszarów zanieczyszczeń przekazano do rekultywacji 2500 m sześc. ziemi.

Technologia budowy

Przy budowie wykorzystano zaawansowany technologicznie system konstrukcyjny oparty o ściany szczelinowe, używany przy głębokich wykopach i w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań (nawet w odległości jedynie ok. 30 cm). Dzięki temu nie narusza się konstrukcji sąsiednich obiektów, a prace można prowadzić nawet w przypadku obecności wody w gruncie. W Polsce rozwiązania tego typu zastosowano m.in. w Warszawie przy budowie stacji i tuneli metra, Wisłostradzie, czy w Krakowie na Rondzie Mogilskim (jako konstrukcja oporowa dla drogi przeprowadzonej pod bezkolizyjnym skrzyżowaniem).

Nowoczesna przestrzeń pracy

W budynku BBC 9 znajduje się showroom, którego obsługę i wyposażenie zapewniła spółka-córka inwestora - MIX MEBLE. Projekt i koncepcję wnętrza, nawiązującą do przestrzennej, ekologicznej i otwartej formuły całego obiektu, opracowała pani architekt Joanna Filemonowicz wraz z biurem projektowym FRS Architekci. Pomieszczenie o powierzchni 130 mkw. ma za zadanie prezentować najważniejsze funkcje nowoczesnego biura: komfortową strefę konferencyjną, funkcjonalne rozwiązania stanowisk pracy, kładące akcent na ergonomię i troskę o zdrową postawę, przestrzeń do prowadzenia swobodnych rozmów telefonicznych oraz relaksu. Klimat pracy w bliskości Ojcowskiego Parku Narodowego tworzą ścianka wspinaczkowa oraz zdjęcie Bramy Krakowskiej

Za komercjalizację budynku Bronowice Business Center 9 odpowiada firma Commerson.

Spółka MIX Biura działa na rynku od 19 lat - powstała w 1997 roku. - Właściciel i zarządca obiektów biurowo - usługowych o łącznej powierzchni 40 000 mkw, zlokalizowanych na terenie Krakowa. - Niemal 100-proc. wskaźnik wynajętych powierzchni w istniejących obiektach.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »