Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Ceny działek budowlanych w Polsce

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wielu Polaków myślących o własnym dachu nad głową zadaje sobie pytanie: kupić gotowe mieszkanie lub dom czy pobudować się samemu? Decydując się na budowę w pierwszej kolejności trzeba zainwestować w działkę budowlaną, której cena często jest wyższa od ceny gotowego, sporego mieszkania w tej samej okolicy - wynika z raportu przygotowanego przez portal nieruchomości domy.pl

Najwyższe ceny osiągają działki w dużych miastach
Najwyższe ceny osiągają działki w dużych miastach

Czynników, które decydują o wartości gruntu jest wiele. Zalicza się do nich m.in. powierzchnia, kształt działki, potencjał wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uzbrojenie, sąsiedztwo. Jednak kluczowe znaczenie, tak jak w przypadku innych nieruchomości, ma lokalizacja.

Najwyższe ceny osiągają działki w dużych miastach, zwłaszcza w ich centrach, w których stanowią "towar" deficytowy. Mierzące często zaledwie kilkaset m2, pozwalają na budowę wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych albo obiektów komercyjnych. Dlatego właściciele, którzy wystawiają je na sprzedaż, żądają kwot mogących przyprawić Kowalskiego o zawrót głowy. Np. na terenie warszawskiego Śródmieścia można znaleźć oferty, w których m2 gruntu przekracza 10 000 zł.

Z analizy cen przeprowadzonej przez portal nieruchomości domy.pl wynika, że ceny działek budowlanych w Warszawie należą do najwyższych w Polsce. W stolicy średnia stawka za m2 wynosi aż 1117 zł, czyli blisko dwa razy więcej niż w zajmującym drugie miejsce pod względem wysokości cen Wrocławiu (604 zł/m2). Stolicy Dolnego Śląska tylko nieznacznie ustępuje Kraków, w którym średnia stawka za m2 wynosi 598 zł.

Trzy razy tańsze niż w Warszawie są działki budowlane w Szczecinie (373 zł/m2), Białymstoku (348 zł/m2) i Łodzi (344 zł/m2), a prawie cztery razy mniej trzeba zapłacić za m2 działki pod budowę domu w Katowicach (307 zł/m2).

Miastem wojewódzkim z najniższą średnią ceną działki budowlanej wynoszącą 105 zł/m2 jest Gorzów Wielkopolski.

Więcej niż w stolicy woj. lubuskiego trzeba zapłacić za m2 działki m.in. w Elblągu (111 zł), Piotrkowie Trybunalskim (146 zł) i Gliwicach (207 zł) - wynika z obliczeń portalu domy.pl.

Wysokie ceny działek budowlanych w obrębie miast sprawiają, że tylko najzamożniejsi klienci indywidualni mogą sobie pozwolić na ich zakup i budowę domu. Analiza ofert dostępnych w portalu domy.pl dowodzi, że kwota, jaką trzeba przeznaczyć na 1000-metrową działkę, nie licząc kosztów samej budowy, w każdym mieście wystarczy na zakup mieszkania - w Gorzowie 50-metrowego, a w Warszawie nawet 100-metrowego apartamentu.

Ceny działek budowalnych w województwach (poza ich stolicami)

Województwem z najwyższymi cenami metra kwadratowego działki budowlanej jest woj. mazowieckie. Za sprawą bliskości stolicy średnia stawka wynosi w nim 264 zł/m2 i jest o ponad 50 proc. wyższa niż w woj. pomorskim (173 zł/m2). Trzecie w kolejności jest woj. wielkopolskie (153 zł/m2), a czwarte z ceną 145 zł/m2 zajmują ex aequo woj. małopolskie i zachodniopomorskie.

Województwami z najniższymi cenami działek budowlanych, nieprzekraczającymi 100 zł za m2, są: woj. opolskie (96) zł/m2), podkarpackie (93 zł/m2), lubuskie (84 zł/m2) i warmińsko-mazurskie (79 zł/m2).


Marcin Drogomirecki, domy.pl

Źródło informacji:  

Więcej o:
Działki,
nieruchomości,
w

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (68)

Dodaj komentarz

~gość -

ciekawe na czyje zlecenie pisane są te bzdurne artykuły!!!! Kawiarniane pieski, za kaskę napiszą wszystko. Naginanie prawdy to nasza polska specjalność, poczynając od samej góry. W średniej wielkości miastach /od.150.000 mieszkańców/ cena transakcyjna 1 m2 działki budowlanej nie przekracza 50 PLN. Jeszcze jedno, na pewno bardziej opłaca się kupić działkę i budować dom niż kupowac "gotowy" dom u dewelopera. Wiem na pewno, bo wszystko policzyłem. Reasumując - w artykule kompletne bzdury.

miniu

Obojętny miniu -

ile procent Polakow stac na dzialki ?

zdzisia87

Obojętny zdzisia87 -

biorę ile się da!

~ko -

Ja uwazam,ze kupno dzialki jeszcze sie najlepiej oplaca,bo sie nie psuje,nie splesnieje,nie ma daty waznosci,a zawsze ma swoja warosc!Co za bzdura,co tu pisza!

~frogman -

Jak nie działka to co ?? Lokata w Amber Gold ?? :-) Srata tata pisanie, a na marinesie tych wszystkich analiz; cena oferowa ma się tak do ceny transakcyjnej jak wiedza analityka do rzeczywistej sytuacji, czyli nijak :-) Pozdrawiam analityków i wszystkich którzy zachęcali do inwestowania w bezpieczne paiery PBG, DSS i wtopili kasę emerytów.

~taaak -

kupujcie kurniki, kupujcie! 23m kwadratowe apartamentu na zadupiu na kredyt na 100 lat!

~Mason -

Kupno działki koki zawsze się opłaci ! i jaki haj za nieduże pieniądze !

~Raus -

Kim ty jesteś żeby pisać tu nam co się opłaca, kto Ci płaci za takie wypociny

~qwas -

który developer mieszkaniowy zaplacił ci za ten artykuł pismaku. bzdury wyssane z palca. ponadto kupno działki i budowa domu tuż za granicami miast ZAWSZE jest bardziej opłacalne i bezpieczne od kupna kilkudziesięciu m2 u dewelopera, który zwieje z naszą kasą na hawaje

~vigo -

He he, a ja nie narzekam. kupiłem dziłki 5 lat temu i jakoś sprzedaję. Tłoku nie ma, to prawda ale mądrzy ludzie wolę postawić dom niż nabijać kasę deweloperom. nie podaję gdzie działki, żeby mi jakiś kolo nie napisał, że piszę dla zysku