Co ważniejsze - zakup gruntu czy odbiór domu?

Wiele osób, które decydują się na budowę domu, najpierw dokonuje zakupu działki. Sama budowa rusza później, a jeszcze później następuje oddanie budynku do użytku. Która data będzie kluczowa, jeśli ktoś zdecyduje się na sprzedaż takiego nowo oddanego budynku - data nabycia gruntu czy data oddania domu do użytku.

Ustawa o podatku od osób fizycznych zwalnia z daniny od dochodu ze sprzedaży nieruchomości, jeśli od zakupu upłynęło więcej niż 5 lat. O to, jak należy liczyć ten okres, często pytają podatnicy.

Zakup wcześniej, budowa później

Tego też dotyczyło pytanie, jakie do fikusa wystosowała podatniczka. Prowadzi działalność gospodarczą, ale w pytaniu chodziło o majątek prywatny. Podatniczka w 2000 r. zakupiła do majątku prywatnego działkę z budynkiem, który po remoncie został oddany w najem. W roku 2011 na działce powstał kolejny budynek, który również jest wynajmowany.

W budynkach prowadzona jest działalność gospodarcza przez wynajmujące je podmioty. Podatniczka z mężem zaś nie prowadzą w nich działalności, a przychody są rozliczane jako uzyskane z najmu prywatnego.

Reklama

Do podatniczki zgłosiła się firma - jedna z wynajmujących - z propozycją odkupienia nieruchomości. Podatniczka rozważa tę propozycję i dlatego poprosiła o interpretację przepisów podatkowych. Chodziło jej dokładnie o to, od kiedy liczona jest data nabycia nieruchomości - czy od momentu zakupu gruntu, czy też od chwili oddania do użytku ostatniego budynku?

Tylko grunt się liczy

Izba Skarbowa w Katowicach w wykładni z 4 sierpnia 2016 r. (sygn. IBPB-2-2/4511-540/16-1/KrB) stwierdziła, że kluczowa jest data nabycia gruntu. Urzędnicy stwierdzili, że skoro w przepisach podatkowych nie ma definicji nieruchomości, to należy się odwołać do Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 Kodeksu cywilnego "nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności". Według art. 48 Kodeksu, " do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania", zaś wg art. 47 §, "część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych".

Skoro więc budynek jest częścią składową gruntu i nie może być odrębnym przedmiotem własności, to data jego powstania czy dokładnie oddania do użytku nie może wpływać na kwestie podatkowe. Tym samym znaczenie ma to, kiedy podatnik nabył sam grunt (nieważne, czy z budynkami, czy bez).

"Podsumowując, planowana przez Wnioskodawczynię sprzedaż nieruchomości nabytej w 2000 r., na której w 2011 r. wybudowano drugi budynek - nie będzie stanowić źródła przychodu (...), jako że przychód ten uzyskany zostanie po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (2000 r.)" - czytamy w wykładni.

Marek Siudaj

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu | grunt | działka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »