Cztery kroki do własnego mieszkania, czyli na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Podjąłeś decyzję - kupujesz mieszkanie! Zanim jednak rozpoczniesz urządzać swoje cztery kąty, czeka cię pasjonująca droga, podczas której wybierzesz swoje wymarzone mieszkanie i - finalnie - odbierzesz do niego klucze. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę już na początku, aby poszukiwanie nieruchomości dostarczyło nam wyłącznie pozytywnych emocji?

Jasno określ swoje wymagania

Łatwiej będzie ci znaleźć tę jedną, konkretną nieruchomość, gdy podejmiesz decyzję, co tak naprawdę jest dla ciebie najważniejsze. Nowe budownictwo? Bliskość szkół i lokali handlowo-usługowych? A może tereny zielone? Istnieje mnóstwo kryteriów, które należy rozpatrzeć - także wybiegając myślami w przyszłość.

Warto również określić maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić. Pozwoli nam to przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu i precyzyjne dopasowanie ofert do własnych potrzeb.

Poszukiwania nieruchomości należy rozpocząć od jasnego określenia naszych wymagań. - Lokalizacja, metraż, liczba pokoi, balkon, dodatkowe pomieszczenia, takie jak garderoba czy piwnica, a także możliwe do zaakceptowania ewentualne wady - wyższy niż przeciętnie hałas za oknem związany z bliskością komunikacyjnych punktów przesiadkowych czy stare budownictwo. Wszystkie te elementy należy uwzględnić podczas rozglądania się na najatrakcyjniejszymi ofertami - wymienia Robert Sulma, ekspert biura nieruchomości NowodworskiEstates.

Reklama

Sprawdź szczegółowo stan mieszkania

Często dopiero po zakończeniu formalności związanych z zakupem nieruchomości na światło dzienne wychodzą usterki i mankamenty danej nieruchomości.

- Aby uniknąć przykrych rozczarowań, należy przed zakupem szczegółowo sprawdzić stan nie tylko samego mieszkania, ale również całej nieruchomości. W tym z pewnością pomoże sprawdzony agent nieruchomości - podkreśla Sulma. I tak: wybrzuszenie na podłodze w przypadku paneli świadczyć może o zawilgotnieniu podłoża, nieszczelne okna narażą cię na wyższe rachunki z tytułu ogrzewania, a niestosowny zapach w łazience może zwiastować problemy z drożnością systemu kanalizacji.

Co warte uwagi: w nowych budynkach bardzo często zdarza się, że na ścianach i sufitach pojawiają się pęknięcia. Może być to związane z osiadaniem budynku. Najczęściej po upływie trzech lat od oddania budynku do użytku, wszystkie ewentualne problemy z tej przyczyny wynikające - znikają. Poza stanem samego mieszkania należy przyjrzeć się także całemu budynkowi.

- Dotychczasowy właściciel bądź deweloper powinien przekazać kupującemu informacje dotyczące stanu budynku, materiałów, z jakich został wybudowany, a także planów zagospodarowania terenu wokół inwestycji - mówi Sulma. Jeśli budynek jest starszej daty, to dopytać warto, czy planowane są remonty elewacji bądź windy. Może się okazać, że gruntowne planowane prace remontowe zaplanowane są na kilka kolejnych lat, co zdecydowanie zaważy na cenie nieruchomości w momencie podjęcia decyzji o kupnie.

Pobierz za darmo program PIT 2015

Prawo po naszej stronie

- Koniecznością przed zakupem jest weryfikacja kwestii prawnych i finansowych - zaznacza Sulma. Stan własności i księga wieczysta to dwie podstawowe informacje, jakie powinniśmy uzyskać. Pozwoli nam to dowiedzieć się, czy nie ma zadłużeń, ilu jest właścicieli i czy komornik nie prowadzi postępowania egzekucyjnego.

- Jeżeli jednak nieruchomość jest zadłużona, to niezbędne przy umowie końcowej będzie zaświadczenie z banku o aktualnym saldzie zadłużenia, zaś jeżeli jest kilku właścicieli, to każdy z nich musi stawić się na podpisaniu umowy u notariusza, ewentualnie wydelegowana osoba z notarialnymi pełnomocnictwami od nieobecnych - tłumaczy ekspert.

Szczególnej uwagi wymaga także uzgodnienie wyposażenia mieszkania. Jeśli poprzedni właściciel zechce zostawić meble bądź inne elementy urządzenia wnętrza, to, po pierwsze, musimy wyrazić na to zgodę, a po drugie - należy sprawdzić, czy pozostawiony sprzęt działa i nie jest tylko atrapą ukrywającą usterki w mieszkaniu.

- Zdarza się, że sprytni właściciele zasłaniają uszczerbki w ścianach obrazami, a uszkodzenia podłogowe - dywanami - opowiada Robert Sulma.

Pomocna dłoń jest w cenie

Podczas wszystkich formalności związanych z zakupem nieruchomości warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia agentów nieruchomości. Doskonale wiedzą oni, na co zwrócić szczególną uwagę, a swoim klientom wskażą najbardziej efektywną ścieżkę ku nowemu lokum. - To także spore ułatwienie dla klienta - mówi Robert Sulma.

- Z puli obowiązków spoczywających na przyszłym właścicielu odpadają właściwie wszystkie kwestie formalne, gdyż tymi zajmuje się pośrednik w obrocie nieruchomościami, dzięki czemu ma on więcej czasu dla siebie. Nie musi też spędzać godzin przed komputerem i z telefonem w ręku w poszukiwaniu optymalnej oferty - to też leży po stronie agenta nieruchomości.

Wartością dodaną jest fakt, że - być może - dla nas będzie to pierwsza transakcja tego typu, ale dla współpracującego pośrednika - z pewnością nie, co automatycznie wzbogaca cały proces o wiedzę i profesjonalne podejście do tematu, a także uspokojenie emocji towarzyszących podczas podejmowania tak ważnej decyzji życiowej.

Dowiedz się więcej na temat: własne mieszkanie | zwrócenie uwagi | Mieszkanie+ | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »