Dobrze jest mieszkać wysoko

Fascynujący widok to zazwyczaj pierwsze skojarzenie z mieszkaniami na wysokich piętrach. Panoramiczne ujęcie to jedna z zalet, która potrafi przekonać zainteresowanego do kupna lokum zlokalizowanego na końcowych piętrach w budynku. Czy w każdym przypadku tak to wygląda? Czy takie mieszkanie posiada jeszcze jakieś plusy? Poniżej zasygnalizujemy, jakie korzyści płyną z zamieszkiwania na ostatnim piętrze.

Przy wysokich budynkach możemy dostrzec niezwykłe widoki - szczególnie doceniane przez osoby, które uwielbiają patrzeć na miasto tętniące życiem. W niektórych przypadkach można także napotkać trochę zielonego krajobrazu. Niestety jednak wszystko się zmienia, jeśli w okolicy znajdują się także inne wysokie budynki, które zasłaniają nam całą panoramę. Nawet jednak w takich sytuacjach w dużej mierze możemy dostrzec choć część naszego upragnionego widoku.

Spokój i cisza panujące w dali od ulicznego zgiełku to kolejny ważny argument przemawiający za wyższymi kondygnacjami. Do mieszkań usytuowanych na wysokich kondygnacjach nie dochodzą zazwyczaj hałasy z podwórka, a tym bardziej gwarnej ulicy. Jest to kluczowa zaleta, szczególnie dla tych, którzy potrzebują odpoczynku i wyciszenia. Najlepsze pod tym względem są oczywiście najwyższe piętra, gdzie nie musimy się martwić o sąsiadów z góry. Zazwyczaj także występuje małe prawdopodobieństwo, aby obok naszego budynku stały inne równie wysokie i blisko umiejscowione, stąd w takich lokalach mamy zapewnioną pełną prywatność.

Reklama

Często też jeśli w naszym budynku zamieszkuje sporo dzieci, jesteśmy narażeni na duży i głośny ruch na klatce. Problem znika w przypadku, gdy posiadamy mieszkanie na ostatnim piętrze.

Niebanalną zaletą jest także bardzo dobre nasłonecznienie mieszkań usytuowanych na najwyższych kondygnacjach..W takich lokalach nie musimy martwić się, czy nie będzie problemu ze światłem. Pokoje są zawsze widne i potrafią wywołać w nas pozytywną energię do życia. Z drugiej strony w upalne dni opisywana zaleta staje się problemem, często niezbędny okazuje się montaż klimatyzatora.

Warto także dodać, że zazwyczaj okna w mieszkaniach na najwyższym piętrze nie brudzą się aż tak bardzo i szybko. Lokale znajdujące się niżej są bardziej narażone na kurz. Dodatkowo bardzo często takie lokale posiadają o wiele większe balkony i tarasy niż pozostałe. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zauważa, że dzięki temu mamy więcej możliwości na jego aranżację. Możemy stworzyć unikatowe wnętrze oraz niesamowity klimat, który będzie panował w naszym mieszkaniu.

Lokale na najwyższych piętrach posiadają oczywiście także wady. Są to między innymi wahania temperatur. Mieszkanie jest narażone na zbytnie nagrzewanie się latem oraz wychładzanie zimą. Problem ten występuje głównie w przypadku nieruchomości w starym budownictwie. Sposobem na poradzenie sobie z tą uciążliwością jest odpowiednia izolacja cieplna.

W wysokich budynkach zamontowana winda jest rzeczą oczywistą, ale co w przypadku, gdy mamy awarie? Niestety wtedy będziemy musieli wejść po schodach, co jest bardzo kłopotliwe szczególnie dla dzieci i osób starszych. Jednakże nieprawidłowości są wyjątkowo szybko niwelowane, a same uszkodzenia pojawiają się w dzisiejszych czasach bardzo rzadko.

W ogólnym rozrachunku korzyści przeważają jednak zdecydowanie nad niedogodnościami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stworzyć miejsce, gdzie będzie panowała cisza i spokój, ale też wspaniały klimat oraz zachowamy swoją prywatność. Wady, które mogą się pojawić na najwyższych kondygnacjach, w większości możemy zniwelować, bądź przynajmniej je ograniczyć, a występują one głównie w starszych budynkach.

Aleksandra Kubicka, Jarosław Mikołaj Skoczeń

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »