Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Mieszkania do remontu najlepiej kupować w Krakowie i we Wrocławiu

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Lokale wymagające remontu są średnio o 340 zł tańsze na metrze kwadratowym od mieszkań w dobrym stanie. Taka kwota nie wystarczy na przeprowadzenie gruntownego remontu z wykorzystaniem tanich materiałów, a co dopiero, jeśli chce się użyć rozwiązań z wyższej półki. Polowanie na okazyjne mieszkania do remontu ma największy sens w Krakowie i we Wrocławiu, a najmniej opłaca się w Warszawie - wskazują dane Home Broker.

Czy opłaca się zakup mieszkania do remontu, zamiast lokalu nie wymagającego nakładów finansowych?
Czy opłaca się zakup mieszkania do remontu, zamiast lokalu nie wymagającego nakładów finansowych? /© Panthermedia

Wakacje tradycyjnie są czasem remontów. W tym roku może to być wyjątkowo popularna forma spędzania wakacji, bo sprzedaż sprzętu RTV, AGD oraz mebli, które zwykle przynajmniej częściowo wymienia się podczas remontów była w czerwcu aż o 20 proc. większa niż przed rokiem. Home Broker sprawdził, ile średnio trzeba wydać w na remont lub odświeżenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni 50 m kw. Przyjęliśmy dosyć szeroki zakres robót, ale wybraliśmy tanie materiały. Otrzymaliśmy sumę rzędu 33 tys. zł bez podatku VAT wraz z robocizną, czyli 650 zł na metr kwadratowy.

________________________________________

Zakres robót remontowych:

1. Wyrównanie ścian i sufitów z malowaniem

2. Wyrównanie podłóg i położenie terakoty w łazience i kuchni oraz paneli i cokołów w pokojach

3. Położenie glazury w kuchni i łazience

4. Wymiana gniazd i włączników elektrycznych

5. Wymiana baterii, umywalki, zlewu, sedesu i wanny

6. Wymiana drzwi wewnętrznych na płytowe wraz z ościeżnicami

7. Wymiana okien i drzwi balkonowych

________________________________________

Proporcjonalnie najdroższy remont łazienki

Głównym kosztem jest remont dwóch największych pokoi, gdzie najdroższe są: wymiana parkietu, okien i wylewka samopoziomująca. Gdyby jednak przeliczyć koszt remontu każdego pomieszczenia na jego powierzchnię okazałoby się, że przy założonym zakresie robót, wyremontowanie m kw. łazienki jest najdroższe i kosztuje 1045 zł netto. Rzeczywisty koszt remontu może być inny od przyjętego przez nas. Wzrośnie nawet dwukrotnie, jeśli zastosujemy materiały z wyższej półki. Poza tym, stawki robocizny w poszczególnych częściach Polski istotnie się od siebie różnią.

Popularnym rozwiązaniem jest wykonywanie prac remontowych we własnym zakresie czy z pomocą rodziny. Taka opcja pozwala zaoszczędzić przynajmniej 25 proc. oszacowanej przez nas wartości remontu (w takim wariancie trzeba dodać koszty wypożyczenia sprzętu i narzędzi). Koszt materiałów do remontu mieszkania o powierzchni 50 m kw. wyniesie blisko 23 tys. zł netto. W przeliczeniu na m kw. daje to kwotę rzędu 460 zł.


Home Broker

Przeciętnie różnice w cenach nie wystarczą na pokrycie kosztów remontu

Czy więc opłaca się zakup mieszkania do remontu, zamiast lokalu nie wymagającego nakładów finansowych? Okazuje się, że dla 11 zbadanych miast mieszkania kwalifikowane jako "do remontu" są średnio o 339 zł tańsze w przeliczeniu na m kw. od lokali w dobrym stanie. Odnosząc to do oszacowanych przez nas kosztów widać, że kupując lokal do remontu w średniej cenie i wykonując następnie remont, w sumie zapłacilibyśmy więcej niż nabywając mieszkanie, które nie wymaga dużej przebudowy.

W Warszawie nie dostaniesz dużego upustu za zły stan lokalu

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że w poszczególnych miastach sytuacja ta może wyglądać różnie. Najniższą różnicę - 278 zł - między ceną ofertową m kw. mieszkania nie wymagającego nakładów finansowych a lokalu do remontu widać w Warszawie. Na kolejnych miejscach znajdują się Gdańsk i Lublin, gdzie kwota zaoszczędzona na zakupie mieszkania byłaby zbliżona do kosztu remontu, ale wykonanego we własnym zakresie.

Najbardziej opłaca się remontować we Wrocławiu i w Krakowie

Największe różnice pomiędzy cenami mieszkań wymagających i nie wymagających remontu Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Bydgoszczy. We Wrocławiu różnica wynosi aż 972 zł, a w Krakowie 953 zł na metrze kwadratowym.


Home Broker

czytaj również

  • W polskim prawie obowiązuje zasada swobody umów. W oparciu o nią strony mogą samodzielnie ustalić poszczególne postanowienia kontraktu, kreując tym samym treść łączącego je stosunku prawnego. Powoduje to, że czasami uznanie danej umowy za podlegającą konkretnym przepisom jest niesłychanie trudne. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane. więcej »

150 zł za odświeżenie metra kwadratowego

W rzeczywistości sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo nawet mieszkanie w dobrym stanie potrzebuje zwykle odświeżenia, gdy zmieniają się właściciele. Nawet, gdy standard jest wysoki, samo wyniesienie mebli powoduje konieczność pomalowania ścian. Względy higieniczne nakazują często wymianę białego sprzętu w kuchni czy w łazience.

Dlatego analizując oferty mieszkań, które nie są kwalifikowane jako "do remontu" trzeba założyć, że najprawdopodobniej konieczne będzie odświeżenie lokalu. Koszt takiej operacji przy założonym zakresie robót i ograniczeniu się do stosunkowo tanich materiałów to 7,2 tys. zł netto dla mieszkania o powierzchni 50 m kw. W tej kwocie same materiały to koszt zaledwie 3,2 tys. zł netto. W przeliczeniu na m kw. mieszkania daje to sumę rzędu 144 zł netto przy zleceniu prac, w tym materiały to 65 zł netto.

________________________________________

Zakres robót w przypadku odświeżenia lokalu:

1. Malowanie ścian i sufitów

2. Położenie glazury w łazience i kuchni

3. Wymiana gniazd i włączników elektrycznych

4. Wymiana baterii, umywalki, zlewu i sedesu

5. Cyklinowanie i lakierowanie podłóg wraz z wymianą cokołów

________________________________________

Polowanie na okazje

Sprawdziliśmy też, w jakich cenach oferowane są do sprzedaży bardzo podobne nieruchomości w prawie identycznych lokalizacjach, w stanie "do remontu" i "dobrym" w różnych miastach. Okazuje się, że różnice w cenach tych lokali potwierdzają z grubsza zależności wyznaczane przez średnie ceny dla miast.

Najniższa różnica między cenami mieszkań w stanie do remontu i dobrym jest obserwowana w stolicy i wyniosła w odnalezionych parach od 127 do 231 zł w przeliczeniu na metr kwadratowy. Kwota ta nie wystarczyłaby na remont mieszkania, a co najwyżej na jego odświeżenie. W Krakowie różnica ta ma większy rozstęp. W znalezionych parach podobnych lokali wynosi 930 i 565 zł. Warto więc rozważyć w tym przypadku zakup mieszkania do remontu, ponieważ mogłoby to przynieść wymierne oszczędności. We Wrocławiu także w obu znalezionych parach nieruchomości różnica cen była na tyle wysoka, że mogłaby wystarczyć na przeprowadzenie remontu. Poszukiwaniem tanich mieszkań do remontu zajmuje się spora grupa inwestorów na rynku nieruchomości. W większości zawiesili oni jednak działalność w czasie spadków cen nieruchomości, ale obecnie powoli wracają na rynek.


Home Broker

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Źródło informacji: Home Broker

Więcej o:
Kraków,
Wrocław,
polowanie,
ZS,
różnice,
położenie,
Warszawa,
nieruchomości,
remont,
mieszkanie,
wymiana,
W.E.

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~Residenzpalast -

jak zwykle glupoty HB..Szanowna Pani Siwek, jezeli sa mieszkania w dobrym stanie w W-wie po 9000 to ja Pani zalatwie kazda ilosc po 8000..chyba ze szuka Pani ze zlotymi klamkami mieszkania i Malczewskim na scianie w cenie z m2. Jezeli z plyty po 8000 ja zalatwie po 7000 - ilosc- no limit.. chyba ze..jak argument ww Czy nie wyczuwa pani smiesznosc w wypisywanych przez siebie bredniach??? i z tego ludzie nieglugo beda pokazywac Pania palcem i opowiadac dowcipy jak o "slawnej" Pani kolezance Szarek? :-)

~olo -

Przy obecnych cenach wcale się nie opłaca kupować mieszkań do remontu. Sprzedający bardzo często podają że mieszkanie jest w stanie dobrym a okazuje się że kupę kasy trzeba włożyć żeby mieszkać w przyzwoitych warunkach. A do remontu- to przeważnie ruiny w których tylko ściany nośne nie wymagają wymiany:) A najlepsi są ci co chcą sprzedać drewniane domy z I wojny światowej i piszą że do remontu. A te domy to na kurniki się nie nadają. Czasem wystarczy solidny kopniak żeby "dom do remontu" zmienił status na " działka budowlana z domem do rozbiórki" :)