Mieszkania pod klucz to w Polsce nadal luksus

W większości krajów europejskich mieszkania wykończone pod klucz stanowią dziś dominujący rynkowy standard. Tymczasem w Polsce mieszkania w pełni wykończone wciąż kojarzą się głównie z luksusem, a na rynku nieruchomości dominują lokale w stanie deweloperskim. Czy mieszkania pod klucz mają szansę i u nas zyskać na popularności? Na pytanie odpowiada serwis ogłoszeń nieruchomości Homla.pl.

Obserwując polski rynek mieszkaniowy, można by odnieść wrażenie, że stan deweloperski to standard obowiązujący na całym świecie. Tymczasem pojęcie to jest w Europie czy Stanach Zjednoczonych praktycznie nieznane.

Stan deweloperski to nie wszędzie standard

Na rynkach nieruchomości w Niemczech, Francji, Skandynawii czy na Węgrzech sprzedaje się przede wszystkim mieszkania w pełni wykończone. Często są też one od razu wyposażone w niezbędne meble i urządzenia. Tymczasem w Polsce udział tego typu nieruchomości w rynku nie przekracza 15-20 proc.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście kwestie finansowe. Mimo bogacenia się Polaków zakup mieszkania wciąż stanowi dla większości klientów poważny wydatek. Kupno własnego M z pełnym wykończeniem oznacza wzrost kosztów rzędu kilkuset złotych na każdy metr kwadratowy, to zaś dla wielu osób stanowi barierę finansową. Polacy często wolą też samodzielnie zadecydować o tym, jak ich mieszkanie będzie wyglądało i komu powierzyć wykonanie prac. Co więcej, standard "pod klucz" polscy deweloperzy oferują niemal wyłącznie w największych miastach - poza nimi klient zwyczajnie nie ma wyboru.

Reklama

Opcja dla wygodnych i... oszczędnych?

Na zakup mieszkania w standardzie "pod klucz" decydują się w Polsce najczęściej zamożniejsi klienci, gotowi ponieść dodatkowe koszta, by oszczędzić na czasie. Powierzając wykończenie wnętrza deweloperowi lub wynajętej przez niego firmie, właściciel może wprowadzić się do własnego M od razu po zakupie. Nie musi się też martwić przewożeniem mebli podczas przeprowadzki. Do tego unika konieczności samodzielnego zakupu materiałów i własnoręcznego przeprowadzenia prac czy nadzorowania ekipy wykończeniowej. Biorąc pod uwagę, z iloma formalnościami i problemami wiąże się już sam zakup mieszkania, łatwo zrozumieć tych, którzy chcą sobie dalszych trudności oszczędzić.

Zwolennicy mieszkań pod klucz argumentują też, że mimo wyższej ceny takiego lokalu jego zakup pozwala w gruncie rzeczy zaoszczędzić pieniądze. Ceny deweloperskich pakietów wykończeniowych zaczynają się od ok. 300 zł/m2, a samodzielne wykończenie potrafi nieraz kosztować kilkukrotnie więcej. Dodatkowo klient kupujący materiały budowlane płaci za nie podatek VAT w wysokości 23 proc., zaś deweloper lub specjalistyczna firma - 8 proc. W praktyce opłacalność zakupu mieszkania pod klucz zależy oczywiście od lokalnych cen materiałów i robocizny, a także od oczekiwanej jakości wykończenia.

W Polsce kupują głównie inwestorzy

Poza zamożniejszymi klientami, szukającymi wygody i oszczędności czasu, mieszkania pod klucz kupują w Polsce przede wszystkim inwestorzy. Zakup lokalu już wykończonego i urządzonego pozwala im bowiem szybko wprowadzić mieszkanie na rynek i zacząć uzyskiwać zyski. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku inwestorów posiadających w portfelu kilka czy kilkanaście mieszkań. Z tego samego powodu wykończenie pod klucz stanowi standard na rynku mikroapartamentów - są to bowiem lokale z założenia przeznaczone pod wynajem.

Dodatkowe udogodnienie dla inwestorów stanowi oferowana przez część deweloperów i firm wykończeniowych powiązana usługa zarządzania wynajmem. Obejmuje ona wyposażenie mieszkania we wszystkie niezbędne sprzęty oraz obiekty (ręczniki, pościel, sztućce itp.), znalezienie najemców, obsługę umów z dostawcami mediów, firmą sprzątającą oraz spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową, a także dokonywanie drobnych remontów i napraw. Koszt takiej usługi zaczyna się zwykle od kilkuset złotych miesięcznie. W zamian za tę kwotę właściciel mieszkania pozbywa się niemal wszystkich obowiązków związanych z opieką nad wynajmowanym mieszkaniem. Tego typu usług jest na razie w Polsce niewiele, jednak i one stopniowo zyskują na popularności.

Czy mieszkania pod klucz staną się nowym standardem?

Jak dotąd nic nie wskazuje na to, by udział mieszkań pod klucz w rodzimym rynku nieruchomości miał się wkrótce znacząco zwiększyć. Ponad 80 proc. nowo powstających mieszkań w Polsce jest w stanie deweloperskim, a pod klucz wykańczane są głównie lokale luksusowe. Wydaje się jednak, że w dalszej perspektywie czasowej popularność w pełni wykończonych mieszkań będzie wzrastać. Obserwowane przez statystyków stałe bogacenie się Polaków oznacza, że coraz więcej osób będzie mogło pozwolić sobie na dodatkowy wydatek pozwalający zaoszczędzić na czasie.

Rozszerzanie się rynku mieszkań pod klucz będą też nadal napędzać inwestorzy. Polacy coraz chętniej lokują kapitał w mieszkaniach na wynajem, które stanowią pewne i dość opłacalne źródło zysków. Utrzymująca się od lat stosunkowo wysoka rentowność takiej inwestycji pozwala przypuszczać, że liczba osób chętnych do zakupu mieszkania pod wynajem będzie tylko rosła. Z pewnością upłynie jeszcze jednak dużo czasu, zanim sytuacja na polskim rynku nieruchomości zacznie przypominać tę z Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, a mieszkania pod klucz z luksusu staną się standardem.

Homla.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »