Mieszkanie dwupoziomowe - namiastka domu

Chciałbyś zamieszkać w domu, ale nie chcesz wyprowadzać się z miasta? Zakup domu w mieście jest dla ciebie zbyt dużym wydatkiem? Mieszkanie dwupoziomowe to bardzo dobre rozwiązanie!

Na rynku pierwotnym na budowę mieszkań dwupoziomowych decydują się najczęściej deweloperzy realizujący inwestycje o podwyższonym standardzie i oferują klientom takie mieszkania jako luksusowe penthouse'y. Znacznie szerszy wybór mieszkań dwupoziomowych znajduje się na rynku wtórnym.

Jak każde mieszkanie, tak i dwupoziomowe, posiada pewne zalety i wady. Nawiązując do tytułu artykułu, na wstępie trzeba podkreślić, że w takim mieszkaniu można poczuć się jak w domu ze względu na dwa piętra, które z reguły kojarzą się właśnie z domem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jak podkreśla Agata Polińska z serwisu otoDom.pl, dla osób dostrzegających pewne zalety mieszkania w budynku wielorodzinnym, które jednocześnie chciałyby poczuć komfort mieszkania w domu jednorodzinnym.

Reklama

Jednym z plusów mieszkania na dwóch poziomach może być niższa cena spowodowana występującymi skosami, które zmniejszają powierzchnię użytkową, a co za tym idzie również cenę. Oczywiście dla części osób skosy są wadą, ale dla innych wręcz przeciwnie - pierwszych mogą przytłaczać, drudzy będą zadowoleni, że mieszkanie sprawia wrażenie bardziej przytulnego. Mieszkania dwupoziomowe występują także w wariancie bez skosów. Wtedy to, czy mieszkanie znajduje się na jednym, czy dwóch poziomach, nie powinno mieć wpływu na cenę.

Polecamy: PIT 2015

Z dwoma poziomami w mieszkaniu wiąże się zazwyczaj większa powierzchnia, dzięki czemu można mieć więcej miejsca do zagospodarowania. Jest to duży plus dla osób szukających przestronnego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że powierzchnia schodów zmniejsza rzeczywistą powierzchnię mieszkania, chociaż jeśli dobrze to zaplanujemy, to dzięki nim otrzymujemy dodatkową przestrzeń do przechowywania.

W takim lokalu można także łatwiej rozdzielić funkcje - na dole urządzić kuchnię i salon do przyjmowania gości, a na górze przestrzeń prywatną, czyli sypialnie. Często w takich mieszkaniach znajdują się dwie łazienki, co przy dużej liczbie domowników będzie z pewnością bardzo praktyczne.

Jak zawsze istnieje także druga strona medalu. Mieszkania dwupoziomowe mają również wady - są nimi głównie schody, po których wchodzenie kilkanaście razy dziennie w ciągu dnia może być uciążliwe i męczące. Szczególnie niekomfortowe byłoby to dla osoby starszej, mającej problemy z poruszaniem się.

Zawsze jednak można tak zaadaptować mieszkanie, aby taka osoba nie musiała wchodzić na górny poziom. Z kolei rodziny z dziećmi muszą dobrze zabezpieczyć schody, aby dziecko z nich nie spadło. Same schody to także dodatkowy koszt podczas wykańczania lokalu, którego w zwykłym mieszkaniu nie trzeba ponosić.

Jak można się domyślać, nie każda osoba odnajdzie się w mieszkaniu dwupoziomowym. Jest to lokal tylko dla osób zdecydowanych, którym nie będą przeszkadzać trudności związane z ciągłym wychodzeniem po schodach. W zamian można uzyskać naprawdę przytulne i komfortowe miejsce do zamieszkania.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie dwupoziomowe | mieszkanie | nieruchomości | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »