Nowoczesne systemy nawadniania ogrodu - zobacz, co wybrać

Każda aranżacja ogrodowa wymaga odpowiedniego nawodnienia. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na walory dekoracyjne roślinności. Ogród możemy podlewać ręcznie, jednak coraz więcej osób skłania się ku systemom automatycznym. Dobrze wykonany, automatyczny system nawadniania ogrodu jest nie tylko bardzo komfortowy, ale i skuteczny. Poniżej opiszemy najpopularniejsze systemy nawadniania i podpowiemy, który najlepiej sprawdzi się w aranżacji ogrodowej.

Czy warto inwestować w systemy nawadniające?

Automatyczne nawadnianie ogrodu stanowi dość duże ułatwienie dla użytkowników. Ręczne podlewanie może być bardzo uciążliwe (szczególnie w okresie suszy, gdy ogród trzeba podlewać przynajmniej dwa razy dziennie). Dlatego systemy automatyczne pozwalają na zaoszczędzenie dużej ilości czasu i ułatwiają codzienną pielęgnację aranżacji. Automatyczne sterowniki stanowią wygodną alternatywę dla podlewania ręcznego. Zapewniają wysoką funkcjonalność ogrodu i poprawiają stan roślinności ogrodowej.

Warto też zaznaczyć, że nowoczesne urządzenia zraszające uruchamiają się w sposób samoczynny i samodzielnie kontrolują stan nawodnienia gleby. Dzięki temu nasza aranżacja ogrodowa jest zawsze optymalnie nawodniona. Sekretem sukcesu jest jednak dobranie rodzaju nawodnienia do specyfiki ogrodu i rodzaju roślinności.

Reklama

Niektóre systemy nawadniające dobrze sprawdzają się do trawników, jednak słabo radzą sobie z nawadnianiem rabatek. Dlatego przed wykonaniem systemu warto stworzyć projekt aranżacji ogrodowej. Dzięki temu łatwiej nam będzie wybrać najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób nawadniania. Większość systemów można w łatwy sposób rozbudowywać, zatem nie musimy montować ich od razu na całym terenie.

Możemy przyjąć, że nowoczesne systemy nawadniania są szczególnie korzystne w dużych aranżacjach ogrodowych. Ręczne podlewanie większych powierzchni byłoby dość kłopotliwe i czasochłonne. W tym wypadku automatyczne sterowniki stanowią duże ułatwienie, które w znacznym stopniu usprawnia pielęgnacje ogrodu i zapewnia użytkownikom wyższy komfort użytkowy.

Nowoczesne systemy nawadniające kosztują też niemało. Średnio za metr kwadratowy instalacji zapłacimy 10-18 zł/m kw. trawnika. Jest to cena uśredniona dla trawnika o powierzchni 500 m kw. i zawiera wszystkie urządzenia typu zraszacze, elektrozawory, sterowniki, węże doprowadzające wodę, jak również usługę montażową. Jeżeli chciałbyś sam obliczyć, jaki będzie koszt systemu nawadniania dla twojego trawnika, skorzystaj z tego kalkulatora.

Dobry początek, czyli projekt sytemu nawadniania

Przed wyborem konkretnego systemu nawadniania należy wykonać projekt. Jego opracowywanie może być dość trudne, dlatego warto powierzyć go specjalistom. W projekcie musi znaleźć się obrys domu, obrys utwardzonych ścieżek, podjazdów, trawników, rabatek oraz budynków gospodarczych.

Niezbędnym elementem będzie także lokalizacja oraz specyfika ujęcia wody. Należy dokonać dokładnych pomiarów ciśnienia (z pompy bądź wodociągu), a także określić przybliżoną wydajność ujęcia. Dopiero w oparciu o takie dane będziemy mogli dobrać najlepsze systemy nawadniające. Pamiętajmy, że specyfika ujęcia wody będzie miała wpływ na wybór zraszaczy, a także na ich rozmieszczenie.

W oparciu o powyższe dane projektowe należy określić specyfikę sytemu nawadniania, rodzaj zraszaczy, umiejscowienie i średnice przewodów doprowadzających wodę, a także lokalizację i liczbę poszczególnych sekcji (niezależnych linii nawadniających).

Projekt całego sytemu nawadniania powinien zostać sporządzony w formie opisowej i graficznej. Dokładny opis będzie przydatny podczas ewentualnej modernizacji i rozbudowy systemu. Z kolei forma graficzna przyda się przy pracach ogrodowych. Dzięki dokładnemu określeniu przebiegu sekcji będziemy mogli wykonywać prace ogrodowe bez obaw o spowodowanie uszkodzeń.

Podstawowe systemy nawadniania ogrodu

Wszystkie nowoczesne systemy nawadniające składają się z trzech elementów, którymi są:

- urządzenia nawadniające (zraszacze)

- sterowniki i elektrozawory, które kontrolują częstotliwość i intensywność nawadniania, gwarantując bezobsługową pracę systemu

- przewody łączące poszczególne elementy systemu

Dla inwestora najważniejszy będzie typ urządzenia nawadniającego. W ofertach producentów znajdziemy kilka typów zraszaczy, które można montować w nowoczesnych systemach nawadniających. Są to:

Zraszacze stałe - cieszą się największą popularnością i są najczęściej montowane w przydomowych aranżacjach ogrodowych. Zraszacze stałe zostają wyposażone w specjalne dysze, które formują kształt strumienia wody. Wbudowane systemy regulacji zmieniają ciśnienie wypływającej wody, dzięki czemu objętość zraszacza stale się zmienia. To z kolei sprawia, że strumień wody równomiernie nawadnia wybrany fragment ogrodu. Takie nawadnianie trawnika może odbywać się na dwa sposoby, poprzez zraszacze:

- wynurzane - tego typu zraszacze znajdują się pod powierzchnią ziemi (zazwyczaj w szczelnej, plastikowej obudowie). Wynurzają się na powierzchnię wyłącznie podczas rozpoczęcia pracy. Proces wynurzania zostaje wywołany ciśnieniem wody. Zraszacze wynurzane mają uniwersalne zastosowanie. Gwarantują optymalne nawadnianie trawnika bądź nawadnianie ogrodu porośniętego wyższymi bylinami. W ofertach producentów znajdziemy urządzenia o różnych wysokościach. Niskie zraszacze nadają się do podlewania trawników. Po zakończeniu pracy maskują się pod powierzchnią ziemi i nie utrudniają prac pielęgnacyjnych. Jednak do podlewania bylin i rabat kwiatowych lepiej nadają się zraszacze wyższe.

- wiewynurzane - tego typu zraszacze są stale ulokowane nad powierzchnią ziemi. Mogą wyglądać mało estetycznie, dlatego zazwyczaj zostają zamaskowane niewielkimi krzewami. Największą zaletą zraszaczy niewynurzanych jest atrakcyjna cena zakupu. Warto też pamiętać, że zraszacze niewynurzane zapewniają skuteczne nawadnianie ogrodu porośniętego różnego typu roślinnością. Niestety nie nadają się do stosowania na dużych trawnikach.

Zraszacze ruchome - pozwalają na regulację zakresu pracy zraszacza w zakresie od 0 do 360 stopni. Zapewniają większą możliwość regulacji sytemu nawadniania niż zraszacze stałe. Zazwyczaj stosuje się je do nawadniania trawników. Lepsze jakościowo, ruchome systemy nawadniania wyposaża się w wydajny mechanizm turbinowy. Jego zaletą jest wysoka skuteczność oraz bardzo cicha praca systemu. Mechanizm turbinowy gwarantuje optymalne nawadnianie trawnika i jest szczególnie polecany do aranżacji o mniejszych rozmiarach. Niektóre systemy są także wyposażone w mechanizm młoteczkowy. Jednak jego mankamentem jest dość głośna praca, która może zmniejszać komfort użytkowania ogrodu.

Zraszacze kroplujące - to bardzo interesujące systemy nawadniające, które świetnie sprawdzają się do podlewania warzywników, rabat kwiatowych i żywopłotów. Nawadnianie kropelkowe składa się z przewodów doprowadzających wodę (zazwyczaj o przekroju 16 do 20 mm). Przewody są wyposażone w kroplowniki, przez które sączy się woda. Nawadnianie kropelkowe służy do bezpośredniego nawadniania korzeni i jest bardzo skuteczne. Tego typu systemy nawadniające mogą działać o każdej porze dnia, co wyróżnia je spośród pozostałych rozwiązań. Zwróćmy uwagę na to, że nawadnianie kropelkowe nie moczy łodyg i liści roślin. Dzięki temu nie musimy się martwić o działanie intensywnych promieni słonecznych, które w połączeniu z kroplami wody mogłyby parzyć rośliny.

Minilinie kroplujące - to dość prosty system nawadniania ogrodu. W minilinii kroplującej sami wybieramy miejsca, do których będzie docierała woda. Takie rozwiązanie stosujemy przeważnie do nawadniania niewielkich żywopłotów, małych skalników, a także bardzo małych rabat kwiatowych. Mini liniekroplujące są dość tanie, a system możemy wykonać samodzielnie. Jednak przed wkopaniem przewodów należy dokładnie rozplanować umiejscowienie roślin.

Kiedy najlepiej wykonać nawadnianie ogrodu?

Systemy nawadniania możemy wykonać w istniejącej już aranżacji ogrodowej, jednak będzie to wymagało ingerencji w roślinność (a czasem także w utwardzone alejki, ścieżki i podjazdy). Taki montaż staje się dość kłopotliwy i pochłania większe wydatki. Dlatego zaleca się, by podziemne elementy systemu nawadniającego były wykonane na samym początku (przed posadzeniem roślin i wykonaniem ścieżek). Naziemne elementy systemu możemy wykonać po przygotowaniu i obsadzeniu terenu. Wyjątkiem jest jedynie nawadnianie kropelkowe, które możemy wykonać na każdym etapie prac ogrodowych.

Które systemy nawadniania warto wybrać do ogrodu?

Wszystko zależy od naszego budżetu, specyfiki aranżacji ogrodowej oraz jej rozmiarów. Nawadnianie trawnika najlepiej wykonać przy użyciu zraszaczy wynurzanych. Jest to rozwiązanie, które gwarantuje wysoką skuteczność i nie zmniejsza walorów dekoracyjnych otoczenia. Nawadnianie kropelkowe lepiej sprawdza się przy grupach krzewów, rabat kwiatowych oraz warzywników. Z kolei zraszacze niewynurzane świetnie radzą sobie przy niewielkich drzewkach i rabatach o większych rozmiarach.

Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować ciśnienie wody i wydajność ujęcia wodnego. Dopiero w oparciu o uzyskane wyniki możemy wybrać najlepszy system nawadniania. Wybór wcale nie jest oczywisty, dlatego zaleca się konsultacje z wyspecjalizowaną firmą, która wykonuje systemy automatycznego nawadniania.

Wykonanie projektu i montaż sytemu warto powierzyć doświadczonym fachowcom. Dzięki temu zyskamy pewność, że nawadnianie ogrodu będzie działało optymalnie. Skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy będzie się też wiązało z uzyskaniem gwarancji, pomocą serwisu, oraz z pomocą w przygotowaniu systemu do pierwszego sezonu zimowego.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: nowoczesne | wybrany | ogród | nawadnianie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »