Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Rządowy program finansowania mieszkań pod wynajem ma ruszyć od początku przyszłego roku

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Rząd pracuje nad utworzeniem Funduszu Mieszkań pod Wynajem. Ma on wesprzeć ludzi młodych, których nie stać na kredyt hipoteczny na zakup własnego M. Program będzie funkcjonował obok systemu Mieszkanie dla Młodych. Fundusz kupi 20 tys. mieszkań zwłaszcza w dużych miastach. Stawki czynszów mają być dużo niższe niż oferowane na rynku.

Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów RP
Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów RP /Newseria Biznes

czytaj także

  • Czynsze niższe nawet o 60 proc. dla 20 tysięcy rodzin - to nowy pomysł rządu na pobudzenie gospodarki i rozwój rynku najmu. Na ten cel planuje wydać około 5 mld złotych, co w obliczu napiętej sytuacji budżetowej jest posunięciem odważnym. Szczegóły poznamy niebawem wraz z publikacją projektu stosownej ustawy, natomiast program ma ruszyć nie wcześniej niż w 2014 roku. więcej »

- Za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego chcielibyśmy stworzyć Fundusz Mieszkań na Wynajem. Główny cel funduszu to przede wszystkim ułatwienie ludziom młodym wejścia na rynek pracy - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Pieniądze z Funduszu w cztery lata to około 5 mld zł.

- BGK będzie sukcesywnie dokapitalizowany w celu inwestowania w mieszkania pod wynajem. Planujemy, że Fundusz kupi 20 tys. mieszkań, przede wszystkim w dużych miastach Polski - podkreśla Wojciech Kowalczyk.

Fundusz skierowany byłby do ludzi młodych wchodzących na rynek pracy, dla których rynek mieszkaniowy jest niedostępny.

- Byłby to również program uzupełniający rządowy Mieszkanie dla Młodych - stwierdza wiceminister finansów. - Fundusz ma działać na zasadach rynkowych, w ramach towarzystwa funduszy inwestycyjnych pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Zarządzać nim ma profesjonalny podmiot, z doświadczeniem w zarządzaniu na rynku nieruchomości - wyjaśnia.

Resort zamierza zintensyfikować prace nad funduszem w kolejnych miesiącach.

- Planujemy do końca roku zakończyć sprawy proceduralne związane z utworzeniem Funduszu, tak aby ruszył od początku przyszłego roku - deklaruje Kowalczyk.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Stawki czynszów mają wynosić nie więcej niż 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, czyli co najmniej o jedną trzecią mniej niż stawki obowiązujące na rynku.

Źródło informacji: Newseria Biznes

Więcej o:
Fundusz Mieszkań na Wynajem,
rządowy program,
wynajem,
wynajem mieszkania,
mieszkania pod wynajem

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (347)

Dodaj komentarz

~topmag -

Prywatny rynek najmu padnie...

~Jan -

budować mieszkania za 3000 /m2. Deweloperzy nie muszą mieć 100 % zarobku. Fundusz niech pozyskuje kapitał od ludzi dając im np 5 % stopę zwrotu na kapitale. Bez kosmicznego zysku deweloperów zarobią godziwe pieniądze budowlańcy, ludzie za rozsądne pieniadze wynajmą mieszkania i inwestorzy indywidualni powierzą swój kapitał na budowę nowych mieszkań za gwarantowana stopę zwrotu na poziomie 5-7%

~??? -

A co z ludźmi, którzy nie są młodzi, bo mają ok. 50 i tez nie stać ich na mieszkanie?; mieszkają w starych "budach", bez żadnych wygód za które muszą płacić jak za zboże i nie łapią się na dodatek mieszkaniowy, bo stosunek powierzchni pokoi jest zbyt duży do powierzchni użytkowej mieszkania? Paranoja, Mam propozycję dla p.Tuska i mu podobnych, zbudujcie dla nas Getta, bo przecież już jesteśmy starzy i nie warto nam pomagać.Swoje zrobiliśmy więc nie jesteśmy już potrzebni; młodym trzeba dać wszystko na złotej tacy bo inaczej pojada za granice, a nam jakoś nikt nic nie dał trzeba było pracować i tyle. Aczkolwiek w tych "starych" czasach za komuny było o 1000% lepiej niż teraz; wmawiają ludziom jakieś bzdury, w które młodzi wierzą. Mnie nikt nie prześladował, nie czułam żadnej bzdurnej niewoli czy jak tam to nazywacie, a partia niejednemu pomogła, a teraz to niby kto szaraczkom pomaga? Możemy tylko składać skargi do Pana Boga bo nic więcej nam nie zostało..Za każde podniesione 10 groszy zaraz wszyscy strajkowali, a teraz robi rząd co chce i wszyscy siedzą cicho. Uwolnili ceny energii, kamienicznicy podnieśli czynsze do niebotycznych kwot i wszyscy się cieszą?, tylko z czego i kto. Mamy naszą wolność tylko jakiej jakości?

~gapa -

lepiej niech tego nie robią, kolejny wałek się szykuje, kto na tym skorzysta??? "nasze rodziny"...

~... -

Kolesie będą zarabiać. Dofinansowania będą tak zrobione, by tylko kolesie wiedzieli jak dostać. Wybudują za darmo, potem będą zdzierać z ludzi za wynajem.

~debile -

Wystarcza doplaty dla wynajmujących, a nie kupowanie z naszych podatkow (5 mld zł?!) niesprzedawalnych mieszkań i pompowanie pieniedzy do developerow. To przeciez podniesie ceny wynajmu!

~edek -

bayu ,bayu,już Kwaśniewski obiecywał mieszkania młodym i nawet palcem nie kiwnął jak został prezydentem. a terez PO sondaże maleją i teraz PO obiecuje mieszkania młodym polskim rodzinom,oj polaczki naiwniaczki nie wierzcie zadnej obcji politycznej jak obiecuje gruszki na wierzbach przed wyborami.po prostu nie chodźcie na wybory,

~reni -

NARESZCIE KTOS MADRY BO PO CO NAM WŁASNODCIOWE MIESZKANIA SUPER

~realista -

No właśnie, coś takiego już dawno być powinno a nie tylko pieprzenie - kupujcie mieszkania, bierzcie kredyt hipoteczny. Za co młodzi mają te mieszkania kupować? Kredytu hipotecznego też młodzi nie chcą brać, bo nie chcą się zadłużać na 30 lub więcej lat, a poza tym dopóki nie będzie stabilizacji na rynku pracy, dopóki nie będą mieć pracy, stałej, pewnej pracy, to o nikt rozsądny nie weźmie jakiegokolwiek kredytu. Jak najbardziej popieram mieszkania pod wynajem.

~pik -

Czyli rząd ma 20 tys. "znajomków" ? Podajcie nazwisko pomysłodawcy !