Skalniaki ogrodowe - projekty i inspiracje

Skalniaki ogrodowe można spotkać w coraz większej ilości przestrzeni przy domach prywatnych. Stanowią ozdobę i dekorację. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane, cieszą oczy mieszkańców oraz ich gości. Aby skalniak w ogrodzie pełnił funkcję dekoracyjną i estetycznie się prezentował, należy odpowiednio dobrać jego elementy oraz rośliny które będą rosły w jego sąsiedztwie. Prezentujemy różne rozwiązania, oraz propozycje wykonania skalniaków w ogrodzie.

Ogród ze skalniakiem?

Skalniaki w ogrodach stanowią ozdobę. Jednak bardzo ważne jest, żeby odpowiednio wkomponować je w architekturę krajobrazu ogrodowego. Można rozważyć stworzenie skalniaka już na etapie projektu ogrodu w konsultacji z architektem krajobrazu lub skomponować go w późniejszym czasie - samodzielnie.

Każde z powyższych rozwiązań ma swoje dobre i złe strony. Jeśli zdecydujemy się zatrudnić firmę specjalizującą się w projektowaniu ogrodów, musimy liczyć się z kosztami. Jednak wiedza fachowa architektów krajobrazu przełoży się na bardzo zadowalające efekty.

Projekt ogrodu uwzględniający skalniaki ogrodowe możemy jednak stworzyć we własnym zakresie, zaoszczędzając na firmie fachowej. Pierwszym krokiem, jeśli zdecydujemy się na samodzielny projekt ogrodu, będzie decyzja jakie elementy chcemy w nim umieścić.

Reklama

Dobór małej architektury zależy od nas i od przestrzeni jaką dysponujemy. Oprócz elementów takich jak miejsce wypoczynku w rodzaju altan, czy pawilonów ogrodowych oraz grilla, możemy zastosować mnogość innych elementów. Przemyślmy zakup pergoli, postawienie drewnianego domku gospodarczego lub narzędziowego, a także kąciku zabaw dla dzieci, czy oczka wodnego.

Projekty powinny brać pod uwagę co lubimy robić. Ogród to nie tylko miejsce na które będziemy patrzeć, ale także miejsce gdzie będziemy spędzać czas. Pomyślmy o tym na wstępie, podczas prac nad projektem.

Skalniak powinien być wkomponowany w otoczenie z wyczuciem estetycznym. Nieprawidłowe i chaotyczne połączenie wielu różnych niepasujących do siebie elementów w ogrodzie, może skutkować brakiem efektu dekoracyjnego. Podobnie jest z innymi konstrukcjami oraz roślinami czy oczkami wodnymi. Przypadkowość i brak planu powoduje, że nie będą tworzyły spójnej i estetycznej kompozycji.

Projekt powinien uwzględniać także takie miejsca jak ogródek warzywny, czy na przykład ogródek ziołowy. Należy zastanowić się gdzie umieścimy ścieżki ogrodowe a także w jakim stylu chcemy mieć zaprojektowany ogród. Ogród musi być również funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu.

Więcej informacji na temat tego, jak zaprojektować i wykonać ogród znajdziecie w tych artykułach.

Jakie rośliny na skalniak?

Tak jak w przypadku projektu ogrodu i aranżacji otoczenia ogrodowego, wybór roślin na skalniak zależy od naszych upodobań. Jednak zalecane jest aby rośliny na skalniak były roślinami wieloletnimi, gdyż skalniak ma pełnić funkcję ozdobną przez cały rok.

Rośliny na skalniak dobieramy również pod względem usytuowania. Inne gatunki na zacienione fragmenty ogrodu skalnego, inne na dobrze nasłonecznione. Warto również wybierać rośliny które podczas rozwoju tworzą kolonie, i pięknie obrastają skały.

Bardzo popularną rośliną do skalniaka w ogrodzie jest zimozielony Rojnik. Roślina ta ma wiele odmian, jednak w przypadku większości, główną ozdobą są ozdobne, całoroczne liście. Mięsiste liście Rojnika tworzą kompozycje określane jako gwiazdy. Rojniki tworzą kolonie.

Kolejną propozycją są Rozchodniki. Ich główną zaletą, poza pięknymi liśćmi jest to, że są bardzo mało wymagające. Dodatkowo, w zależności od odmiany posiadają sezonowo bardzo kolorowe i dekoracyjne kwiaty. Liście utrzymują się przez niemal cały rok. Do popularnych odmian wykorzystywanych na skalniaki ogrodowe należą Rozchodnik kamczacki, kaukaski, biały i ostry. W dobrych sklepach ogrodniczych możemy znaleźć również inne odmiany.

Do obsadzenia ogrodów skalnych często stosowany jest również Żagwin ogrodowy. Jest to bylina zimozielona, wymaga gleby zawierającej wapń. Kwitnie od kwietnia do maja, wypuszczając dziesiątki drobnych kwiatków. Ta bylina wśród roślin na skalniak zajmuje jedną z bardziej zasłużonych pozycji. Należy ją sadzić w miejscu nasłonecznionym, zarówno w sąsiedztwie kamieni, jak i na skarpie.

Inną popularną rośliną na skalniak jest Dąbrówka rozłogowa. Jest to dosyć niska bylina, która bardzo szybko i efektywnie się rozrasta. Ładne kwiaty, w zależności od odmiany utrzymują się w sezonie. Dekoracyjne liście są prawie całoroczne, częściowo zimozielone.

Kolejną ciekawą rośliną na skalniak jest Goździk pierzasty. Charakteryzuje się gęstymi drobnymi liśćmi, które tworzą zwartą, atrakcyjną wizualnie strukturę. Kwitnie dwa razy w sezonie, a kwiatostan jest bardzo obfity, w zabarwieniu od białego do różowego.

W wielu ogrodach można spotkać skalniaki ogrodowe w których posadzono krzewy i iglaki. Są to rośliny które tworzą rodzaj tła dla całej kompozycji, i pełnią raczej role aktorów drugiego planu. Karłowate rośliny iglaste mają tą zaletę że są zielone przez cłay rok. Często wykorzystuje się jałowce, małe świerczki czy bardzo popularne tuje.

Ogrody skalne w ofercie firm

Projekt ogrodu skalnego i jego wykonawstwo można zlecić również firmie ogrodowo - budowlanej lub specjaliście w zakresie architektury krajobrazu.

W tym przypadku firma fachowa lub specjalista, doradzi nam nie tylko rodzaj kamieni i rośliny które będą najbardziej pasowały do otoczenia, lecz także uatrakcyjni całość zastosowaniem murków, mostków i innych rozwiązań.

Niektóre firmy oferują również opiekę nad ogrodem po jego realizacji, w tym pielęgnację i nawożenie roślin. Mogą zająć się również konserwacją konstrukcji drewnianych, takich jak pergole ogrodowe lub altany. Mimo, iż zaangażowanie firmy do aranżacji ogrodu jest sporym wydatkiem, będziemy mieli pewność że wszystko zostało zrobione fachowo i nie będzie trzeba wprowadzać czasochłonnych poprawek.

Całościowy projekt ogrodu, uwzględniający instalacje, konstrukcje i aranżacje skalniaków i oczek wodnych to wydatek od 1000 zł wzwyż. Za projekt wraz z wykonaniem w zależności od stopnia skomplikowania oraz ilości i rodzaju zastosowanego materiału zapłacimy od 2000 zł do kilkunastu tysięcy. Ceny podane powyżej stanowią oczywiście ceny minimalne za bardzo niewielki ogród.

Bardzo ważna jest tutaj nasza wizja ogrodu, do której firma wybrana przez nas powinna się zastosować. Tworzenie terenów zielonych w obrębie ogrodów powinno być prowadzone kreatywnie, lecz z umiarem.

Niezależnie czy zdecydujemy się powierzyć wykonanie skalniaka w ogrodzie firmie zewnętrznej, czy zrobimy go samodzielnie powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach. Przede wszystkim dobrze wybierzmy miejsce na oczko wodne czy skalniak, pamiętając o bezpieczeństwie. Jeśli w domu jest małe dziecko dostęp do oczka wodnego powinien być zabezpieczony. W przypadku tworzenia skalniaka na skarpie postawmy ściankę oporową, aby zminimalizować ryzyko osuwania się gruntu i zniszczenia naszej pracy. Te i inne ważne kwestie rozważmy dobrze zanim przystąpimy do urządzania naszego wymarzonego ogrodu.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: ogród | urządzanie domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »