Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Uważaj na nieuczciwych pośredników nieruchomości

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Z początkiem 2013 r. UOKiK ukarał łączną grzywną blisko 90 tys. zł dwóch pośredników nieruchomości za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk. Niezależnie od stanu gospodarki, popyt na nieruchomości, a szczególnie na mieszkania, nigdy się nie skończy, dlatego jest to bardzo dobry pomysł na biznes. Jednak intratność tego przedsięwzięcia wykorzystuje wielu nieuczciwych pseudo pośredników, którzy żerują na niewiedzy konsumentów i często narażają ich na stratę pieniędzy.

Prowizja należy się pośrednikowi dopiero, kiedy transakcja zakupu nieruchomości zostanie zakończona
Prowizja należy się pośrednikowi dopiero, kiedy transakcja zakupu nieruchomości zostanie zakończona /© Bauer

Zakup bądź sprzedaż mieszkania czy pomieszczenia na działalność gospodarczą to w przypadku Kowalskiego poważna decyzja i ogromne zobowiązanie finansowe. Zasobność portfela większości z nas nie pozostawia miejsca na pomyłki czy nieudane transakcje, dlatego ważne jest, aby sprawy lokalowe powierzyć w sprawdzone ręce. Pośredników na rynku jest wielu, niestety nie wszyscy uczciwi. Aby zminimalizować ryzyko utraty dorobku całego życia, warto przed wyborem pośrednika poświęcić chwilę na jego weryfikację.

Pobierz: darmowy program PIT 2012

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dany przedsiębiorca posiada licencję pośrednika nieruchomości. Informację o tym znajdziemy w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, tylko osoby z licencjami i uprawnieniami zawodowymi mają prawo wykonywać swoją działalność. Pośrednik obrotu nieruchomościami ustawowo powinien także posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Brak licencji zawodowej u przedsiębiorcy oraz ubezpieczenia oznacza, że mamy do czynienia z osobą działającą nielegalnie.

Zwracając się do pośrednika nieruchomości o pomoc w sprzedaży bądź zakupie lokalu weźmy pod uwagę, tylko z pozoru błahą, kwestię związaną z siedzibą firmy. Biuro nieruchomości powinno być reprezentatywne, a co istotne, umowę o współpracy powinniśmy podpisać w siedzibie firmy bądź w biurze sprzedaży. Daje nam to pewność, że nasza nieruchomość jest w rękach rzetelnego pośrednika, a nie firmy typu krzak.

Dla własnego bezpieczeństwa oraz spokoju można także sprawdzić, czy konkretny pośrednik jest zrzeszony w regionalnym stowarzyszeniu pośredników w obrocie nieruchomości. Sama przynależność do takiej organizacji jest dobrowolna, dlatego nie każdy przedsiębiorca musi być jej członkiem. Jednak udział w stowarzyszeniu podnosi wiarygodność pośrednika.

Koniecznie zwróćmy uwagę na kwestię prowizji. Jeśli pośrednik żąda pieniędzy już na etapie podania danych adresowych, powinniśmy od razu odstąpić od dalszych rozmów. Prowizja należy się pośrednikowi w momencie, kiedy transakcja zakupu bądź sprzedaży nieruchomości zostanie zakończona. Zapis w umowie o wcześniejszym wypłaceniu wynagrodzenia jest niedozwolony. Wszelkie zobowiązania obydwu stron - pośrednika i konsumenta - zapisujemy w dokumencie umowy, który jest podstawą wszelkich działań oraz ewentualnych reklamacji.

Oszczędzanie w dobie kryzysu jest bardzo popularne, jednak nie w kwestii zakupu nieruchomości. Niepowtarzalna oferta cenowa, super niska cena - na takie ogłoszenia należy uważać. W najlepszym przypadku może to być fikcyjna oferta, w najgorszym możemy trafić na mieszkanie o bardzo niskim standardzie lub z niechcianym lokatorem.

Renomowane biura nieruchomości i pośrednicy swoją wiarygodność mogą potwierdzić też za pomocą certyfikatów, np. Certyfikatu Rzetelnej Firmy. Takie wyróżnienia informują klientów o wysokich standardach zawodowych przedsiębiorcy oraz stosowaniu przez niego ogólnie przyjętych norm etycznych w biznesie. W przypadku Certyfikatu Rzetelnej Firmy wystarczy na stronie internetowej pośrednika nieruchomości kliknąć w ikonkę z logo Rzetelnej Firmy. Otrzymamy wtedy informację, czy przedsiębiorca jest uczestnikiem programu czy też nie, a co się z tym wiąże, czy prowadzi legalną i uczciwą działalność oraz czy nie jest dłużnikiem notowanym w Krajowym Rejestrze Długów.

Nieocenionym źródłem weryfikującym pośredników w obrocie nieruchomościami są także opinie bliskich, przyjaciół, współpracowników. Warto też poszukać informacji na forach związanych z branżą nieruchomości. Poziom satysfakcji byłych klientów pośredników nieruchomości jest bardzo ważnym miernikiem kompetencji i rzetelności tych przedsiębiorców.

Niestety czasem zdarza się też tak, że mimo sprawdzenia pośrednika, jego działania okażą się nieetyczne. Wtedy można zgłosić je do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej - sekcji dla pośredników w obrocie nieruchomościami lub do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie należy zapominać, że każdy pośrednik w obrocie nieruchomościami, zgodnie z ustawą, podlega odpowiedzialności zawodowej i może zostać pozbawiony licencji pośrednika, co równoznaczne jest z pozbawieniem prawa do wykonywania zawodu.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Źródło informacji:  

Więcej o:
pomysł na biznes,
kupno mieszkania,
pośrednik na rynku nieruchomości,
na

Kalkulator walutowy

 Pomoc

Wynik w:

Inne kalkulatory:

Rynek międzybankowy

 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (99)

Dodaj komentarz

~normalny -

Nie bardzo wiem o co tu chodzi?! Nie chcemy pośrednika to sami kupujemy! nie chcemy płacić mechanikowi za fikcyjne naprawy naprawiamy sami! Nie chcemy płacić za fikcyjne badania lekarzom sami się leczymy i nie będziemy się badać! Nie chcemy płacić biurom podróży jedziemy sami na wakacje! Nie chcemy płacić pośrednikom w agencjach pracy sami szukamy pracy! Przecież to takie proste!! Po co ubliżać komuś o kim nic nie wiemy!

~Max -

A po co wyrzucać kasę na pośredników. Przecież każdy może sobie z tym poradzić. Kwestia czy to co znajdziemy nas interesuje czy nie. A pośrednikowi trzeba placićgrubą kasę za nic.

~poczatkujacy -

Popieram tych, ktorzy radza omijac posrednikow. Trzeba psim swedem znalezc potencjalnego sprzedawce i udac sie do niego ze specjalista od wyceny nieruchomosci. Trzeba zajrzec do hipoteki i rejestru gruntow w gminie. Pasuje to podpisujecie umowe przedwstepna.

~cypis -

Współpracować trzeba ze sprawdzonymi firmami. My od lat współpracujemy z agencją Jartom, z dużym powodzeniem. Nie płacimy ani grosza jako kupujący, a jedynie wtedy kiedy sprzedajemy. Ten rok będzie dawał konkretne okazje na takie inwestycje. Obserwujecie - link ? Rok może być ciekawy.

Załączniki:

~321 -

Tu jest Polandia uważaj na wszystko i wszystkich w tym kraju !.Każdy chce cię ukarać,oszukać,okraść i wyciągnąć pieniądze.

~Pytający -

Szwagier oglądał mieszkanie i podpisał umowę z pośrednikiem ale nie kupuje. Ja nic nie podpisywałem. Mam inne nazwisko. Właściel wystawił mieszkanie w 10 agencjach i bezpośrednio w internecie. Czy mogę kupić to mieszkanie dla siebie bezpośrednio od właściciela? Czy mam zapłacić haracz agencji skoro umowa dotyczyła szwagra?

~ona -

dlatego my kupowaliśmy mieszkanie od osoby prywatnej. jakoś nie mam zaufania do pośredników. zresztą i tak większym problemem było załatwienie kredytu, ale jak już trafiliśmy do getinu to poszło gładko i hipoteczny dostaliśmy. i mamy spokój :)

~Metaxa -

Bardzo często licencjonowani pośrednicy robią błędy. Nie wiedzą na przykład, że wynajmując mieszkanie na firmę trzeba zmienić jego przeznaczenie, a nie jest to ani prosta ani tania procedura.Ten kto tego nie robi naraża się na olbrzymie kary i interwencję Urzędu Nadzoru Budowlanego , bo taki wynajem to samowola budowlana pod względem prawnym. Pośrednicy licencjonowani to wiedzą, ale ukrywają przed klientem, bo nie wynajęliby lokalu i straciliby zarobek. A to, że narażają klienta na odpowiedzialność się nie liczy. Ich chroni licencja a klienta nic. Taka to nieuczciwa i powszechna praktyka.

~Ona -

A po co komu pośrednik ? Cała odpowiedzialność przy przenoszeniu własności spoczywa na NOTARIUSZU. Pośrednik tylko udaje mądrego, a tak naprawdę zanosi dokumenty do Notariusza i nic więcej. Większość agentów nieruchomości to ludzie z przypadku, bez pojęcia o niczym.

~Mat -

"Niezależnie od stanu gospodarki, popyt na nieruchomości, a szczególnie na mieszkania, nigdy się nie skończy" Na tym zdaniu zakończyłem czytanie artykułu :). Tak, nawet gdy w kraju populacja spadnie o 5 milionów osób to nadal będzie nieskończony popyt na nieruchomości.