Wynajmij lokal mieszkalny obcokrajowcowi

Polski rynek najmu w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł dosyć istotną metamorfozę. Jedną z coraz bardziej liczących się grup najemców stanowią przybysze z zagranicy. Jak przeprowadzić wynajem mieszkania obcokrajowcowi i czy jest to ryzykowna sprawa?

Polski rynek najmu w ciągu ostatnich kilku lat przeszedł dosyć istotną metamorfozę. Jedną z coraz bardziej liczących się grup najemców stanowią przybysze z zagranicy. Jak przeprowadzić wynajem mieszkania obcokrajowcowi i czy jest to ryzykowna sprawa?

Po ułatwieniach w kwestii pracy i możliwości przyjazdu największą obecnie grupę przybyszów w naszym kraju stanowią Ukraińcy - ich liczbę szacuje się nawet na milion. Jednak - zwłaszcza w dużych miastach - przybywa także klientów z różnych części świata, głównie z zachodniej Europy. Wpływ na ten stan rzeczy ma rosnąca liczba firm zachodnich, które startują z działalnością w naszym kraju i szerzej - wzrost rozpoznawalności i atrakcyjności Polski w oczach przybyszów. Nasz kraj przestaje powoli być "ziemią nieznaną", a to pociąga za sobą wzrost odwiedzalności.

Reklama

Formalności związane z wynajmem

Zasadniczo wynajem obcokrajowcowi nie różni się od wynajmu mieszkania Polakowi. Podpisujemy po prostu umowę najmu. Oczywiście należy sprawdzić dokumenty najemcy, także te potwierdzające prawo pobytu w Polsce. Jeśli przybysz ma wizę czasową, najlepiej określić czas najmu do momentu wygaśnięcia wizy.

Co do zasady umowa powinna być przygotowana w dwóch wersjach językowych. Najemca musi ją zrozumieć. W praktyce jednak często po prostu jeden z punktów umowy to poświadczenie lokatora, że zrozumiał jej treść i akceptuje warunki. Często więc wynajmujący rezygnują z tłumaczenia, choć - jeśli chcemy uniknąć ewentualnych nieporozumień, a nie mamy 100 proc. pewności, że lokator zna dobrze zasady - lepiej jest przygotować taką przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego umowę.

Na tym w zasadzie kończą się wszystkie formalności związane z najmem. Wbrew przekonaniu niektórych przybyszom zza wschodniej granicy nie będzie już zależało na meldunku. Po liberalizacji przepisów właśnie umowa najmu wystarcza dla legalizacji pobytu i wykazania miejsca zamieszkania.

Ryzyko?

Czy wynajem mieszkania obcokrajowcom to ryzyko? Część właścicieli ma takie przekonanie, powodowane po prostu obawą, że klient pewnego dnia zniknie bez uregulowania należności lub też wyniesie z mieszkania co cenniejszy sprzęt. Oczywiście - ewentualny proces dochodzenia swoich praw w przypadku osoby przebywającej za granicą będzie trudno, jednak obawy te są nieco na wyrost. Przede wszystkim mamy możliwość minimalizacji ewentualnych strat. Temu służy przecież kaucja. Jeśli boimy się zniszczeń lub niewywiązywania z płatności, można ustalić kaucję np. na poziomie dwóch miesięcznych czynszów. Po drugie - owszem może się znaleźć nieuczciwy najemca - niezależnie czy będzie Polakiem czy obcokrajowcem, jednak przybysze w celach zarobkowych w większości nie chcą mieć zatargów z prawem w Polsce. Taki stan rzeczy może uniemożliwić im wjazd i podjęcie pracy w przyszłości.

Można też jako wynajmujący poprosić przyszłego lokatora o wykazanie miejsca pracy, poziomu zarobków i rodzaju kontraktu pracowniczego (umowa o pracę, umowa zlecenie - na jaki okres itp.). Lokator nie powinien być zdziwiony oczekiwaniem przedstawienia takich dokumentów. Pozwolą one lepiej określić sytuację najemcy i ewentualne ryzyko dla wynajmującego. Zresztą właściciel może równie dobrze oczekiwać tych informacji od najemcy - Polaka.

Jeśli jednak chcemy spać zupełnie spokojnie, możemy z obcokrajowcami podpisać umowę najmu okazjonalnego. W takiej sytuacji najemca wskazuje mieszkanie, do którego się przeprowadzi, jeśli będzie musiał opuścić lokal. Eksmisja uzyskuje klauzulę wykonalności, a najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji. Taka umowa musi być jednak poświadczona notarialnie.

Jakie czynsze?

Ile możemy oczekiwać za wynajem obcokrajowcowi? Poziom czynszu oczywiście w jakiś tam sposób jest związany z pochodzeniem lokatora. Przykładowo - Ukraińcy którzy chcą u nas zarabiać, raczej nie będą szukać mieszkań drogich, a będą chcieli minimalizować koszty. Świadczy o tym praktyka. Na znaczeniu obecnie zyskują mniejsze rynki najmu wokół dużych miast - jako tańsze. Nie ma jednak równocześnie co liczyć na to, że najemcy z bogatego kraju Europy Zachodniej policzymy "jak za zboże". Pamiętajmy, że w dobie internetu bardzo łatwo zweryfikować nasze stawki z cenami rynkowymi, a nikt nie chce przepłacać - także przybysz z Zachodu.

Co jednak ważne w przypadku mieszkań dla obcokrajowców - te powinny być dosyć dobrze wyposażone. Przybysz, w odróżnieniu od Polaka, na pewno nie będzie dysponował własną pralką, telewizorem, czy meblami i nie będzie zainteresowany ich kupnem. Dlatego mieszkanie musi mieć wszystkie niezbędne sprzęty.

Teresa Michniak

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

WGN Nieruchomości
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie na wynajem | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »