Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania: na co uważać?

Zmiana mieszkania, wypowiedzenie umowy i przeprowadzka mogą okazać się wyjątkowo uciążliwymi i stresującymi działaniami jeśli nie będą odpowiednio zaplanowane. Na co zwrócić uwagę decydując się na zmianę mieszkania?

W porównaniu do czasochłonnego i uporczywego szukania mieszkania, sama zmiana lokum wydaje się prostym i w miarę przyjemnym działaniem. I tak właśnie jest, o ile zaplanujemy ją z wyprzedzeniem i dopilnujemy wszelkich formalności. Jak wypowiedzieć umowę, kiedy możemy ją zerwać i co zrobić, aby upewnić się, że odzyskamy kaucję?

Kiedy mogę zerwać umowę?

Zerwać umowę, czyli rozwiązać przed określonym terminem jej zakończenia i bez zachowania okresu wypowiedzenia, możemy w określonych przypadkach, np. jeśli mieszkanie w chwili wydania ma wady, które sprawiają, że przebywanie w nim staje się niebezpieczne, a wynajmujący ich nie usunął lub posiada usterki które zagrażają zdrowiu (zawilgocenie, zagrzybienie, emisje substancji szkodliwych). - Jeśli któreś z powyższych ma miejsce, nie ryzykuj, koniecznie skontaktuj się z właścicielem, a jeśli nie zechce zająć się wadą, zerwij umowę. Zadbaj o udokumentowanie defektu i próby kontaktu z właścicielem - mówi Sławek Muturi, założyciel firmy Mzuri oraz autor książki "Poradnik dla najemczyń i najemców. Jak zapewnić sobie bezproblemowy najem. 100+ pytań i odpowiedzi".

Reklama

Kiedy mogę wypowiedzieć umowę?

Wszystko zależy od tego na jaki czas podpisujemy umowę. Tę na czas nieoznaczony można wypowiedzieć w każdym momencie (z zachowaniem okresu wypowiedzenia), a umowę na czas oznaczony w sytuacjach określonych w umowie. Podpisując umowę upewnijmy się, że precyzuje ona warunki i okres wypowiedzenia. Pamiętajmy, że to również zabezpieczenie dla nas, ponieważ właściciel też jest stroną w umowie i może nieoczekiwanie ją wypowiedzieć.

Jak złożyć wypowiedzenie?

Najlepiej za pomocą listu poleconego z kopią dokumentu dla siebie, tak by nie było później wątpliwości, że dokument dotarł. Zwróćmy też uwagę, w jaki sposób liczony jest okres wypowiedzenia. Znaczenie może mieć data dostarczenia dokumentu do wynajmującego, a nie data jego wysłania czy powiadomienia innym sposobem - na przykład telefonicznie czy drogą mailową.

Jak zorganizować wyprowadzkę?

Zacznijmy od posortowania swoich rzeczy i zorganizowania kartonów/pudeł. Można je kupić lub, jeśli zamawiamy przez Internet zakupy z dostawą do domu, wcześniej zacząć je zbierać. Można też pójść do pobliskiego sklepu i zapytać sprzedawców czy mają niepotrzebne kartony - zazwyczaj jakieś się znajdują, ale jest to rozwiązanie ryzykowne i wyłącznie "na ostatnią chwilę". Pamiętajmy, aby ułatwić sobie późniejszy rozładunek rzeczy. Chowajmy więc wszystko do odpowiednio wcześniej posegregowanych i podpisanych ("KUCHNIA", "KSIĄŻKI", "DOKUMENTY") kartonów. Jeśli nie dysponujemy środkiem transportu do przewiezienia rzeczy, możemy wynająć lokalną firmę oferującą przeprowadzki.

Kiedy i jak powiadomić właściciela o opuszczeniu mieszkania?

Im szybciej tym lepiej. Zadzwońmy lub zostawmy wiadomość mailową, po czym złóżmy bądź prześlijmy formalny dokument potwierdzający naszą decyzję. Najlepiej wysłać pismo do właściciela listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Często właśnie taka forma powiadomienia jest zapisana w umowach najmu. Dzięki temu dowiemy się też, czy i kiedy właściciel otrzymał pismo. Jeśli nie wysyłamy listu z potwierdzeniem odbioru, a jedynie zwykły, to poprośmy w nim o potwierdzenie otrzymania dokumentu. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wypowiedzenie dotarło i obowiązuje.

Co z kaucją?

- Zwrot kaucji powinien nastąpić w ciągu 30 dni od chwili opuszczenia lokalu, co nie oznacza, że nie może to nastąpić wcześniej. Należy pamiętać także, że właściciel mieszkania może potrącić z kwoty wpłaconej kaucji określone należności, m.in. w przypadku nieuiszczonego czynszu lub opłat bądź kwot potrzebnych na naprawę uszkodzeń powstałych w trakcie najmu z winy najemcy - dodaje Sławek Muturi. Aby mieć pewność co do tego, czy dana usterka powstała w trakcie wynajmu należy jeszcze przed wprowadzeniem się do mieszkania sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy.

Ten szczegółowy spis wyposażenia mieszkania i jego stanu pozwoli uniknąć nieporozumień.

Powyższe porady zostały opracowane na podstawie książki "Poradnik dla najemczyń i najemców. Jak zapewnić sobie bezproblemowy najem. 100+ pytań i odpowiedzi." pod redakcją Sławka Muturi - eksperta od inwestycji w nieruchomości na wynajem i założyciela firmy Mzuri. Dzięki książce dowiemy się m.in. jak znaleźć odpowiednie mieszkanie na wynajem, na jakie kwestie formalne zwracać uwagę aby wynajem przebiegał bezproblemowo, czy można obniżyć koszty wynajmu oraz jak zadbać o własne bezpieczeństwo i poradzić sobie w sytuacjach awarii. Poradnik jest pierwszym i jedynym tego typu zbiorem pytań i odpowiedzi dla najemców w Polsce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »