Jak ustalić cenę za remont?

Budowa oraz generalny remont nieruchomości to kosztowne przedsięwzięcia. Dlatego przed rozpoczęciem prac ustalamy orientacyjne ceny i tworzymy wstępny kosztorys inwestycyjny. Do wykonania tego typu dokumentów konieczne będzie ustalenie cen za poszczególne prace. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na szybkie wykonanie tej czynności. Wycenę poszczególnych prac można wykonać na przykład na stronie internetowej Kalkulatory Budowlane, zweryfikować cenniki na stronach poszczególnych firm lub spytać znajomych.

Od czego zależy cena prac remontowo-budowlanych?

Cena prac zależy do wielu czynników. Jednym z nich jest specyfika oraz ogólna charakterystyka prac. Możemy przyjąć, że im owe roboty będą bardziej skomplikowane i czasochłonne, tym wyższa będzie ich cena. Ta ogólna zasada sprawdza się w przypadku niemal każdej usługi.

Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest standard usług. Możemy go podzielić na trzy kategorie:

Standard ekonomiczny (niska cena) - to wybór najtańszych fachowców, którzy oferują najbardziej atrakcyjne stawki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż zaniżona cena usług rzadko łączy się z ich dobrą jakością. Najtańsze ekipy budowlane z reguły nie posiadają jeszcze wypracowanej, dobrej opinii (a czasem posiadają złą). Korzystanie z ich usług może wiązać się z ryzykiem inwestycyjnym. Pamiętajmy, że wszystkie opóźnienia i poprawki mogą być dla nas dodatkowym wydatkiem. Wszystkie niedociągnięcia ze strony ekipy budowlanej mogą przełożyć się nie tylko na słabą jakość, ale także na zwiększenie kosztów całej inwestycji.

Reklama

Standard pośredni (średnia cena) - dotyczy sprawdzonych fachowców, którzy posiadają już wyrobioną opinię. Z reguły jakość ich usług jest dość zadowalająca. Są to przeważnie fachowcy pracujący na własny rachunek. Wybór takiego rozwiązania cieszy się największą popularnością wśród inwestorów. Warto pamiętać, iż jest to opcja łącząca w sobie dość atrakcyjną cenę oraz dobrą jakość.

Standard wysoki (wysoka cena) - to stawki oferowane przez profesjonalne, najlepsze firmy budowlane. Ich koszty są najwyższe, jednak przekłada się to na odczuwalne podwyższenie jakości usług. Najwyższą cenę robocizny przedstawiają sprawdzone i renomowane firmy budowlane, które dają gwarancję wykonania zlecenia bez żadnych niedociągnięć. Jest to rozwiązanie dedykowane dla najbardziej wymagających inwestorów, dla których priorytetem jest wysoka jakość usług.

Gdzie szukać informacji o pieniądzach z funduszy europejskich?

Ceny zależą także od sposobu pozyskania materiałów. Niektórzy inwestorzy decydują się na wynajęcie fachowców, którzy sami dostarczają materiały. Z kolei inni wolą zakupić materiał samodzielnie. Opłacalność tych dwóch opcji jest kwestią indywidualną. Przeważnie bardziej opłaca się kompleksowa usługa (wraz z materiałem). Pamiętajmy, że standardowa stawka podatku VAT za materiały budowlane wynosi 23 proc. Z kolei cena usługi jest oprocentowana podatkiem 8 proc. Dzięki wyborze kompletnej usługi (wraz z materiałem) możemy liczyć na objęcie przedsięwzięcia mniejszą stawką VAT. To z kolei wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów inwestycyjnych.

Ostatnim istotnym parametrem decydującym o cenie prac budowlanych jest technologia ich wykonania. Z reguły najtańsze są zlecenia opierające się na technologiach tradycyjnych. Są one dość dobrze znane i wykonuje je większość fachowców pracujących w danej branży budowlanej. Z kolei technologie nowoczesne wymagają nowych umiejętności i nie są wykonywane przez każdą ekipę. Mniejsza konkurencja wśród fachowców wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Wyjątek stanowią jedynie nowoczesne technologie budowlane, które są bardzo łatwe do wykonania. Łatwość wykonania może sprawić, że ceny za prace oparte na nowoczesnych technologiach będą bardzo atrakcyjne. Dobrym przykładem jest tu chociażby wykonanie poszycia dachowego. Tradycyjne poszycie z papy może być nawet o 1/3 droższe niż wykonanie membrany dachowej, która dopiero kilkanaście lat temu weszła na polski rynek budowlany.

Zlecenia budowlane a internet

W dobie internetu zyskaliśmy zupełnie nowe możliwości zdobywania informacji. Ustalanie cen prac budowlanych za pośrednictwem Internetu stało się bardzo wygodną i prostą metodą. Przed wyborem wykonawcy warto poświęcić trochę czasu na zaznajomienie się z różnorodnymi stawkami. Najlepiej przejrzeć zarówno te najtańsze jak i te najdroższe oferty. Dzięki temu będziemy lepiej rozeznani w danej tematyce i łatwiej nam będzie ustalić zakres kosztów.

Ceny są również dostępne na wielu portalach i stronach wykonawców. Dużą pomoc stanowią także programy do obliczania kosztów inwestycyjnych. Dobre jakościowo programy (np. Kalkulatory Budowlane dostępne po kliknięciu tutaj) wskazują nam orientacyjne ceny materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. W oparciu o takie dane możemy samodzielnie ustalić cenę zleceń, którą jesteśmy zainteresowani. Programy do kosztorysowania mogą być także bardzo pomocne w wykonaniu kosztorysów inwestycyjnych. Te z kolei stanowią praktyczną pomoc w negocjacjach cenowych z wykonawcami. Warto też podkreślić, iż kosztorys wygenerowany za pośrednictwem programów internetowych może stać się szablonem do sporządzenia dokładnego zapytania ofertowego.

Wycena indywidualna

W przypadku niewielkich inwestycji nie musimy tworzyć specjalnego zapytania ofertowego. Znacznie prostszym i równie skutecznym sposobem będzie w wycena indywidualna. Dotyczy to wszystkich prac, które wykonujemy w istniejących już budynkach mieszkalnych (np. remontu instalacji). Wycena indywidualna powinna być przeprowadzona w miejscu wykonywania prac. Warto zadbać o to, by wykonawca sam zobaczył jakie prace pozostają do wykonania, wskazał najwłaściwsze rozwiązania i podał swoją indywidualną wycenę. Stawka za poszczególne prace powinna być ustalona przynajmniej przez trzech, niepowiązanych ze sobą fachowców. Dzięki temu zapoznamy się dokładniej ze skalą wydatków i będziemy mogli precyzyjnie określić koszty prac budowlanych.

Będzie to praktyczna informacja, która posłuży nam do wykonania wstępnego kosztorysu. Ten z kolei stanowi najważniejsze opracowanie stanowiące ustalenie sumarycznych cen inwestycyjnych.

Za wyceną indywidualną przemawia także jeden ważny czynnik. Pamiętajmy, że ceny prac budowlanych będą odmienne w różnych regionach naszego kraju. Co prawda różnice cenowe nie powinny być zbyt duże, jednak mogą przełożyć się na realne koszty realizacji prac. Zatem wycena indywidualna staje się najdokładniejszą formą ustalenia cen za zlecenia budowlane.

Jak ustalić cenę za prace?

Wszystko zależy od specyfiki oraz rozmiarów całego przedsięwzięcia. Na początku zawsze warto zapoznać się z tematem. Najprostszym źródłem pozyskiwania praktycznych informacji będą tematyczne strony internetowe. Jeśli chcemy ustalić orientacyjną cenę prac, wystarczy że skorzystamy z darmowych programów do kosztorysowania. Z pewnością będzie to dobra podstawa do dalszych, bardziej dokładnych wyliczeń.

W przypadku niewielkich inwestycji zaleca się dodatkowe wykonanie indywidualnej wyceny. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku prac związanych z remontem i modernizacją pomieszczeń. Owe prace są trudne do jednoznacznego wycenienia za pomocą Internetu. Cena zależy od specyfiki i stopnia skomplikowania prac.

Warto wykonać kilka niezależnych wycen przeprowadzonych na miejscu. Potencjalny zleceniobiorca dokona indywidualnej wyceny i przedstawi swoje sugestie dotyczące sposobu przeprowadzenia robót. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku niewielkich inwestycji. Jednak w przypadku przeprowadzania generalnego remontu bądź tym bardziej budowy staje się ono mało miarodajne. Podstawą określenia cen za bardzo duże zlecenia staje się zapytanie ofertowe. Tego typu dokumentacja pozwala na ustalenie cen poszczególnych etapów budowy/remontu. Będzie to przydatne źródło informacji, które pozwoli nam na wybranie najbardziej atrakcyjnej oferty wykonawców.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: wykonanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »