Kolejne złoże gazu w Wielkopolsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) potwierdziło odkrycie złoża gazowego w miejscowości Miłosław w powiecie wrzesińskim w woj. wielkopolskim.

Spółka z sukcesem zakończyła wiercenie otworu kierunkowego o całkowitej długości 3875 m na koncesji Kórnik-Środa. Obecnie trwają testy. Wstępne wyniki potwierdziły odkrycie złoża gazowego, chociaż przed zakończeniem testów, trudno jeszcze dokładniej mówić o wielkości zasobów.

Odkrycie wpisuje się we wcześniejsze odkrycia na tym terenie, tj. złoża Lisewo, Komorze, Winna Góra, Środa i Kromolice. Prace w ramach koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, na zlecenie PGNiG prowadzi firma Exalo Drilling SA. Jest to wspólny projekt PGNiG SA (operator, udział w koncesji 51 proc.) z firmą FX Energy Sp. z o.o. (udział 49 proc.).

Reklama

PGNiG szuka gazu i ropy w Polsce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo realizowało w pierwszej połowie 2015 roku 27 otworów poszukiwawczych, badawczych, rozpoznawczych i eksploatacyjnych. Odwierty znajdują się na koncesjach zlokalizowanych w Wielkopolsce i na Podkarpaciu.

Sześć odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych to odwierty pozytywne, czyli takie w których stwierdzono występowanie złóż gazu ziemnego. Łączne zasoby wydobywalne, odkryte tymi odwiertami, są szacowane na ok. 3,5 mld m3 gazu. Przewidywalna produkcja z tych odwiertów jest szacowana na ok. 80 mln m3 rocznie.

Ponadto Spółka zrealizowała siedem odwiertów eksploatacyjnych. Przewidywana produkcja roczna ropy naftowej z trzech odwiertów to 125 tys. ton, a gazu z czterech pozostałych odwiertów to 50 mln m3.

PGNiG zakończyło także w pierwszej połowie 2015 r. zagospodarowanie ośmiu odwiertów w Polsce; Dzików 23, Księżpol 19, Przemyśl 284 - KGZ Żurawica, Daszewo 31K, Grodzisk 26, Załęże 1K i 2K, Pogwizdów 3. Przewidywana produkcja z tych odwiertów to 74 mln m3 gazu rocznie.

Zakończono również budowę instalacji odsalania ropy naftowej w KRNiGZ Dębno.

Trwają prace w Pakistanie

W pierwszej połowie roku PGNiG kontynuowało prace na koncesji Kirthar w Pakistanie na podstawie umowy zawartej między PGNiG SA, a rządem Pakistanu. Operatorem jest firma, w której 70% posiada PGNiG, a pozostałe 30 spółka Pakistan Petroleum.

Dotychczas na podstawie badań sejsmicznych i dwóch odwiertów (Rehman-1 i Hallel X-1) udokumentowano złoże Rehman - o zasobach wydobywalnych 11,5 mld m3 gazu ziemnego, a na podstawie odwiertu Rizq-1 złoże Rizq - o zasobach wydobywalnych 4,5 mld m3. Z otworu Rehman-1 aktualnie prowadzona jest próbna eksploatacja, a gaz jest sprzedawany.

Spółka planuje też wystąpić o przedłużenie II etapu koncesji poszukiwawczej. Uzyskanie przedłużenia II okresu poszukiwawczego umożliwi wykonanie badań sejsmicznych 3D na złożu Rizq i obiekcie poszukiwawczym N2, przeprowadzenie wydłużonego testu produkcyjnego na otworze Rizq-1 oraz komercjalizację złoża, wydzielenie obszaru górniczego i pozyskanie koncesji eksploatacyjnej dla złoża Rizq. Jednocześnie da możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych na znajdującym się w geologicznym ciągu strukturalnym obiekcie złożowym N2 (na północ od złoża Rizq).

Maleje zainteresowanie gazem z łupków

Tymczasem maleje zainteresowanie poszukiwaniem gazu z łupków w Polsce - wynika z danych Ministerstwa Środowiska. Jak podaje resort środowiska na dzień 30 września 2015 roku w Polsce obowiązywały 33 koncesje na poszukiwanie złóż węglowodorów uwzględniających gaz z łupków.

Ich liczba jednak stale maleje, bo jeszcze według stanu na dzień 31 sierpnia obowiązywało 40 koncesji, a w końcu ubiegłego roku - 53 koncesje. Obecnie wydobyciem węglowodorów w Polsce zainteresowanych jest 10 polskich i zagranicznych podmiotów.

Według najnowszych danych do 30 września wykonano w Polsce 71 otworów rozpoznawczych. Na początku czerwca ConocoPhillips, amerykański koncern energetyczny, poinformował, że kończy eksplorację gazu łupkowego w Polsce z powodu niezadowalających wyników i pozostawia resztę złóż polskim firmom państwowym.

Na początku tego roku wycofała się Chevron Corp., a wcześniej, w ciągu trzech lat, Exxon Mobil, Total i Marathon Oil.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz | PGNiG | ropa naftowa | złoża gazu | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »