Co nowego w PIT rocznym za 2011 rok?

W PIT za rok 2011 (rozliczenie w roku 2012) mamy kilka zasadniczych zmian...

Ulga na internet

Przede wszystkim ulga na internet nie musi być już związana z miejscem zamieszkania, zatem dopuszczalne są wszelkie łącza stałe, komórkowe, dostęp wdzwaniany itp. bez względu na adres miejsca zamieszkania podatnika i adresu korzystania z internetu. Dla odliczenia ulgi nie potrzeba już faktury VAT, ale jakiegokolwiek dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

Reklama

Pobierz za darmo program PIT 2011

Osoby samotnie wychowujące dziecko

W roku 2011 doprecyzowano przepisy dotyczące rozliczenia osób samotnie wychowujących dziecko - oprócz ściśle określonego stanu cywilnego przepisy wymagają faktycznie samotnego wychowywania dziecka. Dotychczasowe orzecznictwo w tej kwestii (np. dotyczące konkubentów) traci więc aktualność.

Ulga rehabilitacyjna

Do odliczeń w roku 2011 nie wystarczy posiadać psa przewodnika, musi to być już pies asystujący, spełniający wymogi określone w odrębnych przepisach. Zatem w tym zakresie ulga rehabilitacyjna została znacznie ograniczona.

W przypadku ulg rehabilitacyjnych, które nie wymagały dotąd żadnych dowodów poniesienia wydatków, na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

• wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;

• okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;

• okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

W przepisach pojawiła się również informacja, że zwroty z zakładowego funduszu aktywności zmniejszają kwotę odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Darowizny

Zmianie uległ również sposób dokumentowania darowizn, choć podstawowy dokument - przelew czy wpłata na konto - jest nadal wystarczający. Zmienił się nieco zakres celów pożytku publicznego i definicji samych organizacji pożytku publicznego.

Ulga na nowe technologie

W uldze na nowe technologie nastąpiła zmiana ustawy szczególnej, a w efekcie określenie tzw. podmiotu recenzującego.

Od tego roku żaden zwrot ulgi odliczanej od dochodu nie powoduje obowiązku korekty zeznania rocznego - wystarczy doliczyć kwotę zwrotu w rozliczeniu rocznym za rok, w którym zwrot otrzymaliśmy.

Wystarczy PESEL

Jedna z ważniejszych zmian dotyczy aktualizacji danych, których dotąd dokonywaliśmy na formularzach NIP. Zgodnie z przepisami nowelizacji, z dniem 1 września 2011 r. identyfikatorem podatkowym osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług jest numer PESEL.

Dla pozostałych podmiotów, identyfikatorem podatkowym jest NIP. Nowelizacja nie przewiduje obowiązku dołączania zgłoszenia identyfikacyjnego do składanego zeznania (NIP-I i NIP-3). Podatnicy muszą jedynie pamiętać, aby zgłoszenia tego dokonać nie później niż w terminie przewidzianym do złożenia pierwszej deklaracji, zeznania, informacji bądź oświadczenia, albo wraz z dokonaniem pierwszej wpłaty podatku lub zaliczki na podatek, czyli niezależnie od daty faktycznego złożenia formularzy podatkowych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 1 pkt 9 lit. c nowelizacji, z dniem 1 stycznia 2012 r., w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, za dokonanie aktualizacji uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym.

Zatem zazwyczaj osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej powinny dokonać zmian danych w ewidencji podatników w pierwszym PIT rocznym, jaki składają, przy czym podatek wynikający z tego PITu rocznego powinni wpłacić nie wcześniej, niż w dniu złożenia tego PITu rocznego zawierającego zgłoszenie zmian. Oczywiście podatnicy nadal mogą składać formularze NIP aktualizacyjne. Osoby otrzymujące stypendia informacje o ich wysokości znajdą w tym roku w PIT-8C, a nie w PIT-8S, który jest wycofywany.

To w zasadzie najważniejsze zmiany. Zapraszamy do poradników na temat rozliczeń rocznych PIT za 2011 r.

Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy

Pobierz: program do rozliczeń PIT

ePodatnik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »