Resort finansów nie planuje interweniować na rynku złotego - Morawiecki

- Ministerstwo Finansów nie planuje interweniować na rynku złotego - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Pytany o ewentualność interwencji na rynku złotego, Morawiecki odparł, że złoty jest walutą płynną i nie raz w ciągu ostatnich ośmiu - dziewięciu lat bardzo nam to pomogło w buforowaniu ryzyk makroekonomicznych.

- Również dzisiaj, pamiętajmy o tym, że to czasowe osłabienie, zresztą nie jakieś intensywne (...) pomaga eksporterom i myślę, że przyczyni się do dobrego wzrostu gospodarczego - powiedział wicepremier na briefingu przed konferencją poświęcona wdrażaniu funduszy europejskich "Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju".

Reklama

Minister zaznaczył, że złoty nie raz był słabszy niż obecnie. - Nie mamy dziś w zamyśle żadnych interwencji w tym zakresie - zapewnił.

Morawiecki pytany był również o konsekwencje ewentualnego opuszczenia strefy euro przez Włochy w związku z wynikami niedzielnego referendum.

Jego zdaniem, dziś jest za wcześnie, aby mówić o tym co zrobią Włochy. Ale, jak podkreślił wicepremier, wynik głosowania w referendum jest bardzo ważny.

- Bierzemy pod uwagę różne scenariusze. Zresztą taka refleksja dotycząca tego, czy euro jest częścią rozwiązania problemu, czy częścią problemu, coraz częściej jest analizowana w różnych stolicach europejskich - powiedział Morawiecki. Dodał, że życzy jak najlepiej walucie europejskiej.

Wicepremier powiedział, że według niego należy pamiętać o tym, że włoska gospodarka jest duża i stabilna - wprawdzie na niskim poziomie wzrostu, ale trwającym od 10-15 lat.

Jego zdaniem, sytuacja społeczna we Włoszech będzie jednak wymagała ogromnej czujności i refleksu z punktu widzenia różnych krajów Unii Europejskiej. - Wierzę, że tam dojdzie do osiągnięcia - jak to mówią ekonomiści - innego poziomu równowagi, po tym referendum - powiedział.

Przypomniał, że premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział, że poda się do dymisji, jeśli dojdzie do porażki jego rządu w referendum konstytucyjnym. Zdaniem Morawieckiego, zostanie wypracowane inne rozwiązanie, które będzie stabilizować sytuację w UE.

Ok. godziny 11 za euro należało zapłacić 4,48 zł, a za dolara 4,21 zł.

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał w niedzielę referendum konstytucyjne, ogłosił, że poda się do dymisji i złoży ją w poniedziałek na ręce prezydenta. Szef rządu wziął na siebie pełną odpowiedzialność za tę porażkę.

Według sondaży exit poll dla kilku stacji telewizyjnych, zmiany w konstytucji, proponowane przez rząd Renziego, odrzuciło ok. 60 procent Włochów, a poparło ok. 40 procent.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »