Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wspólne rozliczenie osoby samotnie wychowującej z dzieckiem powoduje, że podatek oblicza się od połowy podstawy opodatkowania, a potem mnoży się go przez dwa. Ze względu na istnienie skali podatkowej (18 proc. i 32 proc.) oraz ze względu na kwotę wolną od podatku (podatek od niej wynosi 556,02 zł) podwójny podatek od połowy jest zawsze mniejszy, niż pojedynczy podatek od całości.

Podwójny podatek od połowy jest zawsze mniejszy, niż pojedynczy podatek od całości
Podwójny podatek od połowy jest zawsze mniejszy, niż pojedynczy podatek od całości /©123RF/PICSEL

Bez względu na ilość dzieci dochód zawsze dzieli się na dwa przed naliczeniem podatku.

Warto dodać, że zobowiązanie podatkowe wynikające z zeznania preferencyjnego osoby samotnie wychowującej dziecko obciąża jedynie podatnika składającego zeznanie (rodzica, opiekuna). Dziecko nie jest podatkiem obciążone.

Preferencyjne rozliczenie osoby samotnie wychowującej dziecko (rozliczenie wspólne z dzieckiem) przysługuje rodzicom i opiekunom:

 • małoletniego dziecka, w stosunku do którego podatnik w roku podatkowym;
 • pełnoletniego dziecka:
  • bez względu na wiek dziecka, jeżeli dziecko otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • do ukończenia przez dziecko 25. roku życia w przypadku dzieci uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na ogólnych lub podatkiem liniowym w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089,00 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej (nie wpływa ona na prawo do ulgi prorodzinnej).

Wspólne rozliczenie z dzieckiem nie jest możliwe, jeżeli dzieci albo rodzic czy opiekun, uzyskują jakiekolwiek dochody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym PIT-28 (z wyjątkiem wynajmu prywatnego, który preferencyjnemu rozliczeniu nie przeszkadza), podatkiem liniowym PIT-36L czy podatkiem tonażowym. Nie ma przy tym znaczenia, czy ktoś uzyskał jakikolwiek dochód czy przychód, podlegający opodatkowaniu np. podatkiem liniowym czy ryczałtem. W przepisie nie ma mowy o uzyskiwaniu dochodów, ale o stosowaniu zasad podatkowych do danej osoby. Wystarczy, że działalność opodatkowana w ten sposób była zgłoszona przez co najmniej jeden dzień w roku - wtedy trzeba złożyć zeznanie "zerowe", a to z kolei uniemożliwia wspólne rozliczenie małżonków (na przykład: Joanna ma zarejestrowaną firmę, ale nie podjęła cały rok działalności gospodarczej i nie wystawiła żadnej faktury, nie robiła też zakupów, wybrała jednak opodatkowanie podatkiem liniowym i nie może rozliczyć się wspólnie z dzieckiem). Jeżeli jednak podatnik utracił prawo do podatku liniowego czy ryczałtu ewidencjonowanego w trakcie roku (bo np. wystawił fakturę na obecnego pracodawcę), wówczas przechodząc na zasady ogólne zyskuje prawo do rozliczenia preferencyjnego.

Jeżeli dziecko zarobi większą sumę pieniędzy, niż wskazana wyżej, ulga nie będzie przysługiwać, i to nawet, gdy kwotę tę dziecko uzyska w ostatnim dniu w roku. Warto też zauważyć, że w przepisie mowa jest o dochodzie, zatem o przychodzie pomniejszonym o koszty uzyskania przychodu, a nie o przychodzie czy o kwocie netto (na przykład: Anna zarobiła na umowę o dzieło z 50 proc. kosztami uzyskania przychodu 4000 zł brutto, jej dochód wyniósł zatem 2000 zł i limit nie został przekroczony).

Sprawdzając warunki stosowania ulgi warto zwrócić uwagę na: "wychowuje", "zamieszkuje", "piecza" itp., które mają istotne znaczenie. Wystarczy jednak, aby status osoby samotnie wychowującej dziecko trwał choć 1 dzień w roku, aby podatnik miał prawo do preferencyjnego rozliczenia podatkowego.

Z preferencyjnych zasad rozliczeń PIT może skorzystać jedynie rodzic czy opiekun prawny będący:

 • panną,
 • kawalerem,
 • wdową,
 • wdowcem,
 • rozwódką,
 • rozwodnikiem,
 • osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów,
 • osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Reasumując, w roku 2013 trzeba spełnić cztery rodzaje warunków:

 • dziecko musi być w odpowiednim wieku (ewentualnie z odpowiednimi dochodami czy uczące się);
 • rodzic lub opiekun prawny musi spełniać formalne wymogi odnośnie stanu cywilnego;
 • rodzice, opiekunowie prawni oraz dzieci nie mogą korzystać z określonych zasad opodatkowania PIT;
 • faktycznie samotne wychowywanie co najmniej 1 dziecka przez co najmniej 1 dzień w roku.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Artur M. Brzeziński

Źródło informacji: ePodatnik.pl

Więcej o:
ulga na dzieci,
ulga podatkowa,
ulga dla samotnie wychowujących dzieci,
rozliczenie podatków,
rozliczenia PIT
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
29%

Oddać za darmo

 
12%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
51%

Nie zbierać wcale

 
5%Głosów: 5013

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (25)

Dodaj komentarz

~ok -

Polska: Tysiące dzieci nielegalnie je! link

Załączniki:

~Jak żyć -

A jak to jest gdy dziecko jest wychowywane w konkubinacie tzn. dziecko wychowuje wspólnie oboje rodziców ale jak się to mówi, żyją na kartę rowerową. Nigdzie nie doczytałem, czy taka preferencja należy się jednemu czy obu rodzicom.

Przemek1986

Wesoły Przemek1986 -

Ja jestem by dla najbiedniejszych były niższe podatki i ulgi a dla najbogatszych żadnych ulg i wysokie podatki :)

~radek -

Musimy zatroszczyć się sami o siebie. Kasa jest pusta. Tylko edukacja zawodowa i finansowa może nam pomóc. Od nas zależy głównie czy pracę mamy, czy dobrze zarabiamy i co robimy z pieniędzmi. Czytaliście książkę "Emerytura nie jest Ci potrzebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku i tworzeniu pasywnych dochodów? Dobra lektura z praktycznymi przykładami w polskiej rzeczywistości.

androsz

Obojętny androsz -

Nie wiem jakie szkoły kończył autor pan Artur Brzeziński, a nawet jeżeli jest absolwentem szkoły podstawowej, to powinien wiedzieć, że kwestie policzalne są określane mianem liczb. Dzieci to nie przykładowa sól czy cukier, które są niepoliczalne w swej masie. Widocznie nie był z był zbyt pilnym uczniem - dla łatwego utrwalenia: ludzi można policzyć dlatego nie ilość dzieci lecz ich liczba.

~bob -

tylko jest duzo takich przypadkow ze rodzice sa po rozwodzie a zyja razem, i czerpia z tego korzysci. i nikt tego nie sprawdza.

~polsk -

PO to oprawcy narodu polskiego!!!i to nie żadna teoria spiskowa.Podłość, bezwzględność, pycha!!TO są obrońcy robotników z Wybrzeża, walczyli o godne życie wszystkich Polaków........teraz polskie dzieci chodzą głodne, ludzie odbierają sobie życie, wzrasta ilość depresji, młodzi uciekają za granicę i nienawidzą Polski a TUSK z Rostowskim vel Rothfeldem podarowali Niemcom 24mld w pakcie fiskalnym i 300mln na rozwój ukraińskich firm!!!czasem wydaje mi się ze to zły sen????

~fsdf -

Ten chory kraj zachęcamy wszelkimi sposobami do rozpadu polskich rodzin. Głupota czy taki cel ?

~bogu -

Ale znawca to pisał ! Pewnie jakiś gimnazjalista.

~Aga -

na liczbę dzieci, a nie ilość ! nauczcie się !