Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

W 2014 r. możliwe pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą dziś odliczać VAT-u od zakupu paliwa do samochodów osobowych, a VAT od zakupu samych aut mogą odliczyć tylko w 60 proc., i to z limitem kwotowym, od przyszłego roku mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia. Będzie to jednak możliwe w przypadku, jeśli auta będą używane tylko do celów firmowych.

W 2014 r. możliwe będzie pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych
W 2014 r. możliwe będzie pełne odliczenie VAT-u od samochodów osobowych /© Panthermedia

W przyszłym roku nastąpi istotna zmiana w zakresie odliczenia VAT-u przy zakupie samochodów osobowych, a także innych wydatków ponoszonych w związku z użytkowaniem takich pojazdów. Komisja Europejska, uwzględniając skierowany przez Polskę wniosek, przygotowała projekt decyzji derogacyjnej do Rady Europy upoważniającej Polskę do wprowadzenia odstępstwa od przepisów dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego podatku od wartości dodanej w zakresie ograniczenia prawa do odliczenia VAT-u w przypadku samochodów osobowych.

W przypadku przychylenia się przez Radę i przyjęcia decyzji, Polska będzie mogła wprowadzić odstępstwa już od 1 stycznia 2014 roku. Jest jednak mało prawdopodobne, by w tak krótkim czasie udało się przeprowadzić cały proces legislacyjny, co oznacza, że przez pewien czas powinno być możliwe odliczenie pełnego VAT-u w przypadku zakupu samochodu z tzw. kratką.

Tym razem decyzja ma pozwolić na wprowadzenie ograniczenia do końca 2016 r. (chyba że wcześniej zostaną przyjęte i wejdą w życie przepisy UE określające wydatki związane z silnikowymi pojazdami drogowymi, które nie dają pełnego prawa do odliczenia). Po tym czasie Polska będzie mogła ponownie wnosić o przedłużenie stosowania tego środka, przedstawiając jednocześnie sprawozdanie obejmujące przegląd stosowanego ograniczenia procentowego dotyczącego prawa do odliczenia VAT.

Pełne prawo do odliczenia z niewiadomą weryfikacją

Najistotniejsze jest to, że samochody osobowe używane wyłącznie na cele firmowe mogą uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT-u na wszystkich trzech polach: zakup samochodu, zakup paliwa, wydatki eksploatacyjne (np. naprawa, ubezpieczenie).

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Dziś w pierwszym przypadku jest możliwość odliczenia, ale maksymalnie 60 proc. VAT-u, a w drugim w ogóle nie ma takiej możliwości. W całości można odliczyć tylko VAT od wydatków eksploatacyjnych. Przyjęcie takiego kryterium oznacza koniec dyskryminacji tych firm, w których działalności nie jest potrzebny samochód ciężarowy czy specjalistyczny.

Choć jest to bardzo korzystny kierunek, to jednak może przysporzyć wiele problemów związanych z ustaleniem, czy dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby firmy. Szczegóły w tym zakresie pojawią się zapewne wraz z projektem ustawy zmieniającej ustawę o VAT. Na razie nie wiadomo, jakie kryteria zaproponuje MF.

Racjonalnym rozwiązaniem mogłaby być propozycja przyjęcia jako samochodów w pełni wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej tych aut, które stanowią środek trwały firmy i podlegają amortyzacji.

Zgodnie bowiem z definicją ustaw podatkowych, aby samochód stanowił środek trwały, to poza wymogiem okresu używania dłuższym niż rok, musi stanowić własność lub współwłasność podatnika, nabytą lub wytworzoną we własnym zakresie, kompletną i zdatną do użytku w dniu przyjęcia do używania, a dodatkowo niezbędne jest wykorzystywanie przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (ewentualnie może być oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu).

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

Wykorzystujesz też prywatnie - masz 50 proc. do odliczenia

Przedsiębiorcy, którzy używają firmowego samochodu osobowego także w celach prywatnych napotkają ograniczenia w zakresie odliczenia VAT-u - i to zarówno na etapie zakupu, jak też późniejszego korzystania. Na każdym polu odliczyć będzie można 50 proc. (tym razem nie ma ograniczenia kwotowego, co jest korzystne dla osób nabywających droższe samochody).

Oznacza to, że z jednej strony pojawi się co prawda ograniczone, ale jednak, prawo do odliczenia VAT-u od zakupu paliwa wykorzystywanego do samochodów osobowych (obecnie przedsiębiorcy nie mają w ogóle takiej możliwości), ale z drugiej ograniczenie zostanie rozciągnięte na inne wydatki związane z eksploatacją auta, jak np. naprawy, wymiana opon (obecnie można odliczyć 100 proc. nawet w przypadku samochodów osobowych).

Samochody powyżej 3,5 ton z pełnią praw

Niektóre pojazdy zostają jednak wyłączone z ograniczenia z uwagi na charakter (rodzaj), który z założenia mocno ogranicza możliwości wykorzystywania takich samochodów do celów prywatnych. Z ograniczenia zostają wyłączone samochody mające (łącznie z kierowcą) więcej niż dziewięć miejsc siedzących i maksymalną dopuszczalną masę ponad 3,5 ton.

Ograniczenie ma nie obejmować także wydatków, które są w całości związane z działalnością gospodarczą podatnika. Oznacza to więc, że przedsiębiorca, który nie miał pełnego prawa do odliczenia VAT-u na etapie zakupu auta, ze względu na planowane wykorzystanie także do celów niezwiązanych z firmą, może w pełni odliczyć podatek od zakupów np. paliwa na przejazd w celach firmowych albo zakup firmowych oznakowań takiego auta.


Tax Care S.A.

Katarzyna Rola-Stężycka

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
VAT,
paliwo,
samochód firmowy
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (32)

Dodaj komentarz

~ersd -

Autorzy lekko się zagalopowali i wprowadzają w błąd, pisząc, że będzie można odliczać pełny vat od samochodów osobowych. Nawet jeśli nie będzie zgody władz unijnych, to będzie obowiązywał art 89a, który nadal ograniczać bedzie odliczanie od samochodów osobowych. Poszerzono jedynie w tym przepisie możliwość pełnego odliczania aut z homologacją ciężarową. Dlatego dla zwykłych osobówek nic się nie zmieni. 60% odliczenia, nie więcej niż 6 tysięcy i brak odliczania od paliwa.

~NIE POPIS i PSL -

Skończyć z odliczaniem-to droga do fikcji i nadużyć !!!!

skowronek

Obojętny skowronek -

Rolnicy też nie mogą Dokonać zwrotu podatku Vat tylko zaledwie kilku gorszy Akcyzy przy ON , a już innych paliw Nie a wykorzystuje się inne paliwa jak benzyna w gospodarstwach rolnych a to są koszty cena Akcyza VAT

~xawerysw -

Kolejny przykład na to, że nasze przepisy podatkowe są jednymi z najbardziej skomplikowanych w europie, a na dokładkę skomplikują je jeszcze bardziej i to nie do końca na korzyść podatnika, dlatego zawsze będą potrzebni profesjonaliści by pomagać podatnikom w sprawach gdy przepisy są niejasne link

Załączniki:

~Pierre Dole(po) -

juz sie cieszcie turbolemingi. To bedzie tak jak z obniżeniem vatu sPOwrotem na 22%.

~Kubuś Puchatek -

O to w przyszłym roku kupie sobie nowe autko na własną firmę a robole dalej będą starymi złomami jeździć. I tak ma być.

~PoLaK -

To bardzo ciekawe!! zlikwidowano odliczenie vatu budowlanego, nie można tez odliczyć internetu, co rok to kolejne ograniczenia, ale prezesi firm dostają kolejne przywileje i nowe ulgi!!! może by tak chociaż w zamian za udogodnienia które dostają od żądzących zobowiązali sie do zatrudniania na umowe o pracę a nie umowy śmieciowe!! Może można by to wykożystać do poprawy sytuacji na rynku pracy? Ale nie- niech pan kosiniak kamysz nadal pakuje kase w bezsensowne programy pomagające zmniejszyc bezrobocie,a firmy i tak maja wszystkich w du..., Proponuje wogule zlikwidowac podatek dla przedsiębiorców!!! i nałóżmy na pracownika obowiązek odrabiania pańszczyzny za darmo u swojego pracodawcy- wtedy przynajmniej przedsiębiorcy i rządzący będą kradli legalnie!!

~Misza -

oczywiśćie nie napisaliście ze vat bedzi emozna odpisywac tylko od aut kupionych w salonie a nie uzywanych i nie od zwyklych osobowke a osobowek z kratka i ze w 2012 roku zmienily sie przepisy homologacyjne i obecnie jedyne auto z kratka spelniajace wymogi do odpissywania vatu to volvo za 150 tysięcy :) Jesli chcesz kupic tansze auto to nadal to musi byc dwumiejscowy van typu panda van czy corsa -tylko dwumiejscowe ! wiec po co to trabienie o odpisywaniu vatu skoro nikt tego nie bedzie mogl zrobic?

~biss. -

Przy tym co się dzieje a raczej nie dzieje w gospodarce,ciekawe komu będą potrzebne koszty i który przedsiębiorca kupi nowe auto.Z tego co widzę firmy jeżdżą starymi flotami samochodów,nowych brak.Poza tym leasing jest drogą formą finansowania samochodu.W ciągu trzech lat przepłacę samochód o 15,000 złotych.Odliczyłam tylko 6,000 vat.....fakt co miesiąc mam koszty,które obecnie nie są mi do niczego potrzebne.Cóż pozostaje czekać na lepsze czasy i kupić wymarzone auto,jeżeli pełny vat można będzie odliczyć wtedy warto pomyśleć nad kratką i tańszym leasingiem.

~Jj -

Tak na marginesie, kto ma większy koszt uzsyaknia przychodu i na kogo auto pracuje własciciel apteki czy budki z hot dogami mający swoją firmę 1 km od domu czy pracownik najemny dojeżdżający 50 km do pracy w 1 stronę? to tyle, moze jeszcze awansem o argumencie dawania pracy, czy pracodawca miałby sam prace i spory dochód gdyby w tej aptece był absolutnie sam? i w jednym czasie obsługiwał 2 kolejki pacjentów, załatwiał w urzędach itd. przygotowywyał,a leki do zrobienia, sprzątał,a itd.