Brak decyzji w sprawie budowlanego VAT-u

Rząd miał dziś zdecydować ostatecznie, czy podwyżka podatku VAT na materiały i usługi budowlane wejdzie w życie 1 stycznia 2002 roku. Decyzji jednak nie podjął, a wokół podatku ruch i wrzawa coraz większa.

Rząd miał dziś zdecydować ostatecznie, czy podwyżka podatku VAT na materiały i usługi budowlane wejdzie w życie 1 stycznia 2002 roku. Decyzji jednak nie podjął, a wokół podatku ruch i wrzawa coraz większa.

Klienci oblegają hurtownie, by zdążyć z zakupami jeszcze przed podwyżką. A protestuje solidarnie cała branża budowlana. Tylko czy to nie jest głos wołającego na puszczy?

Jak właściciele firm budowlanych i klienci zamierzają w tej sytuacji mimo wszystko "wyjść na swoje"? To się chyba im nie uda, choć jest jedno wyjście - szara strefa - wystarczy nie brać rachunków lub zaoszczędzić na usługach. Oszczędzanie, to oczywiście praca "na lewo", zwłaszcza, że zwrot podatku, za usługi ma być - delikatnie mówiąc - niepełny. Właściciele małych firm nie ustają jednak w lamentach. Według nich, podwyżka VAT oznacza klęskę na rynku mieszkaniowym. Ale i ci najwięksi nie siedzą cicho. Według nich z kolei, należy się spodziewać bankructw "zarówno ze strony spółdzielni mieszkaniowych, jak i firm developerskich i wykonawczych". Zanim jednak przyjdzie najgorsze sporo zarobią producenci i hurtownicy budowlani. Jedni ze zdwojoną szybkością produkują, a drudzy wyprzedają. Powróćmy jednak do tematu szarej strefy, zwalniania pracowników, regresu na rynku - to wszystko będzie nasze państwo sporo kosztowało. Czy zysk z podwyżki zrekompensuje straty?

Reklama

Przedstawiciele branży budowlanej twierdzą, że Polska na całej operacji raczej straci niż zyska: z jednej strony "zarzynając kurę znoszącą złote jaja", czyli rynek mieszkaniowy, a z drugiej pozbawiając ludzi szans na własny dach nad głową. Z rządem jednak już się chyba nie powiedzie. Najbardziej zdesperowani upatrują ostatniej szansy w parlamencie. I jeszcze trochę statystyk - te nie są najweselsze. Już dziś w Polsce buduje się najmniej mieszkań na 1000 mieszkańców ze wszystkich państw europejskich. Powstaje ich tyle samo rocznie, ile w latach 50.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: VAT | podwyżka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »