E-rewolucja w polskich podatkach

Będą duże ułatwienia dla podatników. Fiskus wypełni za nas zeznanie PIT.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który pozwoli na gromadzenie niezbędnych danych przez administrację podatkową.

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż wyjaśnia, że kiedy prawo wejdzie w życie, zmienią się obowiązki pracodawców, którzy zamiast w formie papierowej, rozliczenie podatkowe pracownika będą do urzędu skarbowego przesyłali elektronicznie.

Wiesława Dróżdż podkreśla, że zmiana prawa umożliwi fiskusowi wstępne rozliczenie podatnika z zapłaconego podatku. Projekt zakłada, że każdy podatnik będzie miał konto w ramach nowego systemu informatycznego e-podatki, tworzonego przez Ministerstwo Finansów.

Znajdzie tam wstępnie wypełnione zeznanie PIT, które będzie mógł zaakceptować i przesłać do urzędu skarbowego. Podatnik zachowa prawo do wspólnego rozliczenia dochodów małżonków i ulg podatkowych, a także przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jednak w takich sytuacjach podatnik będzie musiał samodzielnie wypełnić odpowiednie rubryki w zeznaniu.

Reklama

Ministerstwo Finansów zapowiada, że pierwszą możliwość elektronicznego rozliczenia się z fiskusem osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, będą miały w przyszłym roku.

- - - - -

KOMENTARZ

Dla większości Polaków wypełnianie zeznań PIT jest koszmarem. Z pomocą idzie nasz "wspaniałomyślny" fiskus, który wstępnie wypełni nasze podatkowe deklaracje.

Nie będziemy już spędzać wielu godzin z kalkulatorem, męcząc się nad skomplikowanymi wyliczeniami. Wystarczy parę kliknięć myszką i nasz PIT zostanie wysłany do urzędu skarbowego.

Tę krótką ścieżkę wybierze zapewne wielu rodaków. Tym samym, nie skorzystają oni z ulg podatkowych ani nie przekażą 1 procenta podatku na szczytny cel. Pieniądze wpadną do skarbca pazernego fiskusa, który będzie chwalił się e-rewolucją.

To kolejny po sprawie OFE przypadek pokazujący, że Polak, jeśli nie musi czegoś robić, to tego nie robi. I zazwyczaj na tym dużo traci...

Michał Dudziński, INTERIA.PL

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Ministerstwo Finansów | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »