Jak dostarczyć deklarację, by nie podpaść fiskusowi?

Każdy podatnik musi pamiętać o tym, że podlega przepisom podatkowym, które nakładają na niego wiele obowiązków, wyznaczając terminy na ich wykonanie. Dlatego tak ważna wydaje się być znajomość terminów, a także możliwości ich dotrzymania wynikających z ordynacji podatkowej i szczegółowych ustaw.

Ordynacja podatkowa jasno reguluje kwestie związane z terminami podatkowymi. Każdy podatnik musi mieć na uwadze dostosowanie się do tych przepisów zachowując wyznaczone terminy. Dodatkowym bodźcem dyscyplinującym podatników wydają się być przewidziane w prawie sankcje za opóźnienia. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje nam organ podatkowy w kwestii dostarczania na czas różnego rodzaju dokumentacji.

Najlepszym sposobem na dostarczenie dokumentów do organu podatkowego jest ich osobiste doręczenie. Podatnik ma wtedy pewność, że spełnił swój obowiązek względem fiskusa i dodatkowo może otrzymać poświadczenie złożonych dokumentów (zazwyczaj na kopii składanych dokumentów). Jednakże nie jest to zawsze możliwe. Co w takiej sytuacji zrobić?

Reklama

Termin uważa się za zachowany, ale pod pewnymi warunkami

Przepisy regulują także warunki, pod którymi termin uważa się za zachowany, mimo iż dokument nie został osobiście złożony w urzędzie skarbowym. Przede wszystkim podatnik powinien pamiętać, że może przesłać dokumenty w formie elektronicznej do organu podatkowego, przed upływem wymaganego terminu. Warunkiem jest jednakże otrzymanie stosownego potwierdzenia odbioru.

Liczy się data stempla pocztowego

Nadanie dokumentu w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego lub też w urzędzie konsularnym w przypadku osób przebywających zagranicą, również jest dopuszczalne. Niestety i ta możliwość obwarowana jest jednak warunkiem. Podatnik nie może przesłać dokumentacji do organu podatkowego za pośrednictwem coraz popularniejszych firm kurierskich. Wynika to z faktu, że tylko w przypadku Poczty Polskiej data stempla pocztowego jest akceptowana i uznawana jako dzień złożenia przesyłki.

Kapitan morskiego statku prawie jak urzędnik skarbowy

Podatnicy pozostający poza granicami kraju, w załodze statków morskich, a także żołnierze mogą dokumenty podatkowe złożyć swoim przełożonym, to znaczy w dowództwie jednostki wojskowej lub kapitanowi statku. Ponadto osoby pozbawione wolności lub przebywające w areszcie śledczym, mogą złożyć stosowne dokumenty w administracji aresztu lub zakładu karnego.

Należy jednak pamiętać, że tego typu złożenie dokumentacji podatkowej musi nastąpić przed upływem wymaganego terminu.

Ostatni dzień w niedzielę?

Należy pamiętać także o tym, że jeżeli koniec terminu wypada w dzień wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu przyjmuje się najbliższy dzień roboczy, następujący po omawianym dniu wolnym. Przepis ten oznacza de facto wydłużenie terminu na złożenie dokumentu podatkowego. Przykładowo dla zeznań składanych do 30 kwietnia podatników obowiązuje dzień 2 maja ponieważ 30 kwietnia przypada w tym roku (2011r.) w sobotę.

Pobierz: program PIT 2010

Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: urząd skarbowy | poczta | fiskus | termin | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »