Podatki - czas ucieka, fiskus czeka

Jeszcze tylko trzy dni zostało podatnikom na skorzystanie z abolicji podatkowej. Najpóźniej w piątek 6 lutego 2009 r. podatnicy muszą w urzędzie skarbowym złożyć wniosek o przyznanie abolicji - PIT-AZ wraz z oświadczeniem AZ-O. Złożenie wniosku abolicyjnego po terminie będzie bezskuteczne.

Zagraniczne zarobki

Ustawę abolicyjną stosuje się do podatnika, który przynajmniej w jednym roku podatkowym, w okresie od 2002 roku do 2007 roku, podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i uzyskiwał w tym roku przychody z pracy, do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia.

Ustawy abolicyjnej nie stosuje się do przychodów uzyskiwanych w krajach i na terytoriach stosujących szkodliwą konkurencje podatkową, czyli w tzw. rajach podatkowych. Na skorzystanie z abolicji podatkowej podatnicy mają określony termin. Nie jest to bowiem rozwiązanie, które może być stosowane w nieskończoność. Podatnicy, którzy zarabiali za granicą w 2002 roku, wnioski o abolicję podatkową składali do 6 października 2008 r. Naczelnicy urzędów skarbowych mieli na wydanie decyzji w tym zakresie czas do 30 listopada 2008 r. Jeśli chodzi o podatników, którzy uzyskali przychody zagraniczne w latach 2003-2007 na wykorzystanie abolicji podatkowej mają czas do 6 lutego 2009 r. Oznacza to, że odpowiedni wniosek o przyznanie jednej z form abolicji podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym najpóźniej 6 lutego.

Reklama

Formę wybiera podatnik

Zgodnie z ustawą abolicyjną, abolicja może przybrać różną formę, która będzie zależała od tego, czy podatnik rozliczył się z zagranicznych zarobków w Polsce, czy zataił je przed polskim urzędem skarbowym.

Jaką formę abolicji podatkowej na wniosek podatnika może zastosować urząd skarbowy? Jakie dokumenty podatnik jest zobowiązany dołączyć do wniosku o przyznanie abolicji? W jakim terminie, zgodnie z ustawą abolicyjną powinien nastąpić zwrot lub umorzenie ?

Więcej: Gazeta Prawna 4.02.2009 (24) - str.2-3

Ewa Matyszewska

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: podatki | podatnik | podatnicy | fiskus | urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »