Podatki się płaci bez żadnych "ale". Ale ...

Gdy usłyszeliśmy o pomyśle opodatkowania składek na organizacje, zrzeszające na przykład pracodawców, byliśmy cokolwiek skonfudowani.

Gdy usłyszeliśmy o pomyśle opodatkowania składek na organizacje, zrzeszające na przykład pracodawców, byliśmy cokolwiek skonfudowani.

No bo w końcu przedsiębiorca to nasz drogi czytelnik, i gdy ten bezlitosny fiskus zamierza dobierać się do jego składek, które on dobrowolnie wpłaca na konto zrzeszającej go organizacji, to się przysłowiowy nóż w kieszeni...

Z drugiej jednak strony na tych łamach - w zaszczytnym towarzystwie przedsiębiorców właśnie - setki razy apelowaliśmy do rządu o stworzenie jasnego i uczciwego systemu podatkowego, bez zbędnych ulg zwolnień i innych cudów, których jedynym uzasadnieniem zdaje się być potrzeba zaciemniania rzeczywistości i dawania tym, którzy dostać powinni.

Reklama

Najgorsze jednak, że wciąż nie wiemy, czy - i w jakim stopniu - zaproponowane przez rząd w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmiany uderzą w organizacje pozarządowe - w tym te, które skupiają pracodawców. Sądzę jednak że każdy zgodzi się, że ulgi i zwolnienia czas zlikwidować i o nich zapomnieć. Warto pamiętać, że rząd obniża w przyszłym roku podatek od dochodów firm z 27 do 19 proc. Jeśli ma się to odbyć kosztem poszerzenia bazy podatkowej to ja przezkód nie widzę. A wręcz przeciwnie.

Pozostaje oczywiście pytanie jak wyglądają konkretne zapisy i jak będą interpretowane przez fiskusa. Oczywistą paranoją byłby obowiązek opodatkowania składek członków organizacji pozarządowych, które nie otrzymają statutu instytucji użytku publicznego. Każda z tych instytucji powinna mieć możliwość prowadzenia normalnej rachunkowości, w której wykazuje się przychody - m.in. ze składek - koszty ich uzyskania. Na końcu - jak wie każdy, początkujący nawet ekonomista - mamy wynik finansowy. I jeśli jest on dodatni, od zysku płaci się podatek. Koniec i kropka.

Jeśli jednak miałoby się okazać że obawy organizacji zrzeszających przedsiębiorców i innych instytucji pozarządowych są uzasadnione, to takiemu pojmowaniu reformy należy powiedzieć kategoryczne nie. Reforma systemu finansów publicznych, a podatkowego w szczególności, nie może polegać na szukaniu kolejnych dojnych krów. Każdy ruch powinien być uzasadniony interesem gospodarki. W interesie polskiej gospodarki jest by wszystkie osoby prawne - przedsiębiorstwa jak i organizacje - płaciły podatki. Chodzi o to, by miały możliwość rozliczenia kosztów i by podatki nie były zbyt wysokie. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: podatki | przykład | organizacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »