Rząd Niemiec obniżył VAT, sieci przenoszą obniżkę na klientów. Polska może zrobić to samo?

Niemiecki rząd federalny zdecydował się na obniżenie stawek VAT do końca 2020 roku - poinformował serwis wiadomoscihandlowe.pl. Jest to jeden z elementów wartego 130 mln euro pakietu wspierającego gospodarkę w czasie koronakryzysu. Największe sieci handlowe zapewniają, że w całości przeniosą obniżkę na klientów, adekwatnie obcinając ceny. Ma to pobudzić popyt wewnętrzny w czasie dekoniunktury.

Niemieccy parlamentarzyści przyjęli na wniosek rządu ustawę obniżającą stawki podatku od wartości dodanej - z 19 na 15 proc. oraz z 7 na 5 proc. Zmiany wejdą w życie 1 lipca i będą obowiązywać do końca 2020 roku.

Decyzja ta spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony handlu. Wszystkie największe spożywcze sieci handlowe - m.in. Aldi Nord, Aldi Süd, Lidl, Kaufland Edeka i Rewe - zapowiedziały już obniżenie cen detalicznych w taki sposób, by beneficjentami tych obniżek stali się w całości konsumenci.

Opracowany przez niemiecki rząd kompleksowy program stymulujący wzrost gospodarczy (odpowiednik polskiej tarczy antykryzysowej) ma pomóc finansowo firmom, ich pracownikom, gospodarstwom domowym i gminom w obliczu recesji wywołanej pandemią.

Reklama

- Jestem pewien, że firmy przełożą obniżki VAT na swoich klientów. Chciałbym również, aby wiele przedsiębiorstw poszło o krok dalej, dorzucając do tych obniżek również własne promocje. Takie podejście pomoże w pobudzeniu popytu wewnętrznego w czasie dekoniunktury - powiedział Federalny minister gospodarki Peter Altmaier.

Czy w Polsce rząd mógłby zdecydować się na obniżenie stawek VAT? Przypomnijmy, że w 2012 koalicyjny rząd PO-PSL zdecydował się na podniesienie stawek VAT - z 22 do 23 proc. i z 7 do 8 proc.

W założeniu wyższy VAT miał obowiązywać jedynie trzy lata, jednak ówczesna ekipa wycofała się ze zniesienia wyższej stawki. Ze swoich obietnic nie wywiązało się również Prawo i Sprawiedliwość, które obiecywało niższy VAT.

Dzisiaj - w dobie koronakryzysu i nadchodzącej recesji gospodarczej - to raczej mało prawdopodobne. Patrząc na pogarszającą się sytuację budżetu państwa i konieczność utrzymania wprowadzonych przez obecną władzę programów socjalnych - szansa na pobudzenie konsumpcji obniżkami VAT-u - tak jak chce zrobić to rząd niemiecki - jest niemożliwa.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: VAT | Niemcy | handel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »