Zdecydowana kontra dla ministra Rostowskiego

Minister Finansów Jacek Rostowski zapowiedział przesłanie do konsultacji międzyresortowych ustawy w sprawie zawieszenia możliwości odliczenia podatku VAT na samochody z kratką. To pokłosie derogacji Komisji Europejskiej w tej sprawie, o którą wystąpił polski rząd. Zdaniem Pracodawców RP, gdyby takie zmiany weszły w życie, naruszałyby one zasadę neutralności - jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług - napisali eksperci Pracodawców RP.

Wydanie decyzji w zaproponowanym kształcie skutkowałoby możliwością zmiany polskich przepisów tak, by w przypadku zakupu, nabycia, importu, dzierżawy i leasingu samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej pół tony i masie całkowitej do 3,5 tony można było ograniczyć prawo do odliczenia podatku naliczonego do 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Zdaniem Pracodawców RP, gdyby takie zmiany weszły w życie, naruszałyby one zasadę neutralności - jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług. Polega ona na pomniejszaniu podatku do zapłaty o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to tzw. prawo do odliczenia.

Brak możliwości pełnego korzystania z odliczenia stanowić będzie poważne obciążenie przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych i opierających swój profil działalności na usługach związanych z transportem. Odbije się to niekorzystnie na ich kondycji finansowej oraz spowoduje wzrost cen świadczonych przez nich usług.

Poza tym częste zmiany zasad opodatkowania samochodów powodują nierynkowe zachowania ich nabywców, którzy decyzję kupna uzależniają od możliwości odliczenia VAT, przez co powodują "kołysanie się" wysokości popytu na rynku samochodowym.

Zwracając uwagę na to, że ograniczenia odliczenia są odejściem od podstawowych zasad, którymi rządzą - a przynajmniej powinny się rządzić - podatki obrotowe, Pracodawcy RP apelują, aby ustawodawca, nawet gdy uzyska ku temu podstawę prawną, zaniechał wprowadzania przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką.

Przypominamy, że po wyroku ETS-u w sprawie Magoora, który de facto przywrócił możliwość stosowania pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów, nie zmienił się zapis w ustawie o podatku od towarów i usług. Uważamy, że sprawa ta wymaga precyzyjnego określenia, dlatego zaproponowaliśmy dodanie w ustawie o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców zapisu mówiącego o skreśleniu w ustawie o podatku od towarów i usług art. 86 ustępów 3 do 7a. - Proponowana zmiana umożliwi zniesienie istotnej bariery dla przedsiębiorców i umożliwi na równe traktowanie wszystkich podmiotów, niezależnie od tego co jest ich narzędziem pracy - mówi ekspert Pracodawców RP, Grzegorz Byszewski. Przypomnijmy, że jutro, 7 lipca, projekt ustawy o ograniczaniu barier będzie dyskutowany z ministrem Michałem Bonim.

PRACODAWCY RP

Zobacz wskaźniki dla firm na naszych stronach

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »