Branża elektroniczna o nowej ustawie o VAT: Niektóre jej zapisy utrudnią prowadzenie biznesu, potrzebna korekta

Przedstawiona przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zawiera przepisy, które mogą uderzyć w uczciwy biznes, a nie w oszustów podatkowych i utrudnić start nowym podmiotom na rynku - uważa ZIPSEE "Cyfrowa Polska", organizacja zrzeszająca największych przedsiębiorców branży elektronicznej w Polsce. Związek apeluje do nowego ministra finansów o korekty w projekcie.

Przedstawiona przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług zawiera przepisy, które mogą uderzyć w uczciwy biznes, a nie w oszustów podatkowych i utrudnić start nowym podmiotom na rynku - uważa ZIPSEE "Cyfrowa Polska", organizacja zrzeszająca największych przedsiębiorców branży elektronicznej w Polsce. Związek apeluje do nowego ministra finansów o korekty w projekcie.

Według prezesa ZIPSEE "Cyfrowa Polska" Michała Kanownika, sama idea nowelizacji dotycząca uszczelnienia systemu podatkowego oraz walka z oszustami podatkowymi jest słuszna. Jednak niektóre z zapisów projektu budzą zastrzeżenia przedsiębiorców. - Nasza branża ponosi duże konsekwencje działalności oszustów, dlatego wprowadzenie kompleksowej ustawy, która pomoże nam się ich pozbyć z rynku jest niezbędne. Obawiamy się jednak, że niektóre z projektowanych przez resort finansów przepisów nie tylko nie wyeliminują przestępców, ale i zaszkodzą nam samym, uczciwie płacącym podatki firmom - twierdzi Kanownik. O jakie zapisy konkretnie chodzi?

Reklama

Utrudnienia w rejestracji VAT dotkną uczciwych, a nie oszustów

W stanowisku przesłanym do Ministerstwa Finansów, przedsiębiorcy z branży elektronicznej zauważają, że planowane w projekcie zmiany, które mają na celu uniemożliwienie rejestrowania VAT przez nieuczciwe podmioty, w praktyce wcale im w tym nie przeszkodzą, a utrudnią rozpoczynanie działalności gospodarczej uczciwym podatnikom. Chodzi tu m.in. o obostrzenia wobec firm rejestrujących się w tzw. "wirtualnych biurach" czy wprowadzenie kaucji rejestracyjnej. Ta ostatnia - w ocenie ZIPSEE "Cyfrowa Polska" - nawet nałożona w maksymalnej wysokości (200 tys. zł) nie będzie dla przestępców, ukierunkowanych zazwyczaj na wyłudzenia wielomilionowych kwot podatku VAT, specjalną przeszkodą. - Może więc jedynie utrudnić rejestrację uczciwego podmiotu. W naszej opinii kłóci się to zapowiedziami wyrażonymi m.in. w planie Morawieckiego o wsparciu np. dla startupów - twierdzi Michał Kanownik.

Przedsiębiorcy obawiają się również paraliżu działów rejestracji VAT organów skarbowych, które będą musiały spełnić szereg czynności, by zweryfikować podatnika VAT, co może znacznie przyczynić się do wydłużenia procesu rejestracyjnego. ZIPSEE "Cyfrowa Polska" zwraca również uwagę na to, że projektowane obostrzenia nie będą stanowiły żadnej bariery dla przestępców, którzy będą prowadzili swoją nielegalną działalność za pomocą nabytych na rynku, zarejestrowanych już spółek.

Trudniej o zwrot VAT

Istnieje również ryzyko, że firmy będą czekały, nawet w nieskończoność na zwrot podatku VAT, o który wystąpią. W myśl nowej ustawy, urzędnicy skarbowi zyskają prawo sprawdzenia zasadności zwrotu nie tylko w odniesieniu od złożonego przez podatnika rozliczenia, ale również w odniesieniu do zeznań podatkowych złożonych przez inne podmioty biorące udział w obrocie danym towarem (czyli będą mogli sprawdzić ich dokumenty świadczące o faktycznym dokonaniu transakcji). O ile ZIPSEE "Cyfrowa Polska" sam pomysł popiera, to - jak zauważa - w projekcie nie sprecyzowano, ile podmiotów uczestniczących w tej samej transakcji może maksymalnie zostać objętych taką weryfikacją ani, jak długo takie postępowanie będzie mogło trwać. W praktyce może to doprowadzić to do przewlekłości prowadzonych postępowań zwrotnych. - To uderzy w uczciwe podmioty starające się o zwrot podatku - uważa ZIPSEE "Cyfrowa Polska". Dlatego zdaniem Związku w tym kontekście przepisy wymagają doprecyzowania.

Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności na handel dyskami twardymi to błąd

Dla przedsiębiorców z branży elektronicznej "niezrozumiałe" jest też wprowadzenie w projekcie tzw. solidarnej odpowiedzialności na transakcje dyskami twardymi. Związek - z uwagi na skalę wyłudzeń VAT w tym obszarze - wnioskował do Ministerstwa Finansów o objęcie handlu tym towarem, a także procesorami innym, skuteczniejszym mechanizmem do walki z oszustami podatkowymi - odwrotnym obciążeniem VAT. Resort finansów przychylił się do tego postulatu jedynie w przypadku procesorów, choć w publicznych zapowiedziach, jeszcze przed opublikowaniem projektu, urzędnicy wymieniali też dyski twarde. "Wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności w VAT w obrocie dyskami twardymi (HDD i SSD) nie wyeliminuje problemu wyłudzeń VAT w tym zakresie. W naszej ocenie wyłudzenia będą trwały nadal, natomiast negatywne skutki procederu będą ponosili uczciwi podatnicy (obciążani solidarną odpowiedzialnością)" - czytamy w stanowisku ZIPSEE "Cyfrowa Polska".

- Liczymy, że nowy minister finansów Mateusz Morawiecki, który już wcześniej dawał sygnały, że wspiera polską przedsiębiorczość dokona odpowiednich korekt w projekcie ustawy o VAT. Tak, aby nowe przepisy rzeczywiście uderzały w organizatorów przestępstw, a nie uczciwe firmy. My, przedsiębiorcy jesteśmy gotowi współpracować z rządem w toku dalszych prac nad projektem i dzielić się swoim branżowym doświadczeniem w zakresie walki z przestępczością podatkową - mówi prezes Michał Kanownik.

ZIPSEE "Cyfrowa Polska"

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT "Cyfrowa Polska" to branżowa organizacja pracodawców o charakterze non-profit, zrzeszająca największe firm z branży RTV i IT - producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku. Członkami ZIPSEE "Cyfrowa Polska" są AB S.A., ABC Data S.A., Action. S.A., ALSO Polska Sp. z o.o., Canon Polska Sp. z o.o., Gibson Innovations Poland Sp. z o. o., HP Inc Polska Sp. z o.o., Ingram Micro Poland Sp. z o.o., Komputronik S.A., Konica Minolta Business Solutions Sp. z o.o., LG Electronics Polska Sp. z o.o., Microsoft Mobile Sales International OY (S A) Oddział w Polsce, Nerlo Data S.A., NTT System S.A., Panasonic Marketing Europe GmbH Oddział w Polsce Sp. z o.o., Praxis Invent Sp. z o.o. S.K., Samsung Electronics Polska Sp. z o.o., Sharp Electronics GMBH Sp. z o.o., Sony Europe Limited Oddział w Polsce Sp. z o.o., Tech Data Polska Sp. z o.o., Yamo Sp. z o.o.

Dowiedz się więcej na temat: nowelizacja ustawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »