Jest rozporządzenie, dzięki któremu celnicy mogą rozliczać cła i akcyzy

Celnicy znów mogą rozliczać cła, akcyzy, podatek od importu, gier hazardowych i wielu innych opłat. Przez dłuższy czas akcje były zablokowane, bo brakowało rozporządzenia ministra finansów dotyczącego Krajowej Administracji Skarbowej. Po materiale RMF FM stosowne rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie wyznacza naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu, bo to właśnie ta instytucja zajmuje się poborem i rozliczaniem wielu ważnych opłat, m.in. tych celnych, akcyzowych, ale też szeregu kar czy podatków. To składa się na ogromne kwoty, których przez kilka godzin nie można było zgodnie z prawem rozliczać, bo nie było osoby, która sprawowałaby nad tym nadzór.

Jak informowało RMF FM, sprawa została zgłoszona szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Na stronach rządu można było znaleźć projekt rozporządzenia regulującego kwestię. Godzinę po naszym materiale dokument został podpisany i opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Reklama

To nie pierwsze problemy z przepisami dotyczącymi Krajowej Administracji Skarbowej. Jak już wcześniej ustalili nasi reporterzy, nowelizacja ustawy wprowadzającej KAS weszła w życie... przed podpisaniem jej przez prezydenta oraz przed publikacją w Dzienniku Ustaw.

W nowelizacji napisano, że część jej artykułów wchodzi w życie 27 lutego - w praktyce działają więc od północy w poniedziałek. Z komunikatu Kancelarii Prezydenta wynika jednak, że Andrzej Duda podpisał dokument w ciągu dnia, a w Dzienniku Ustaw opublikowano go o 17.09, czyli 17 godzin po tym jak - zgodnie z samą ustawą - zaczął obowiązywać.

Podobnie sprawa ma się z kolejnymi rozporządzeniami Ministra Finansów, które mają regulować szczegółowe kwestie dotyczące Krajowej Administracji Skarbowej. Dziś kilka minut po godzinie 12 pojawiło się kilka takich rozporządzeń - np. w sprawie oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa - w których napisano, że wchodzą w życie 1 marca 2017 roku. Zostały więc opublikowane już po tym, jak zaczęły obowiązywać, co stoi w sprzeczności z zasadami legislacji.

Paweł Balinowski

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »