Czeka nas spowolnienie w rejestrowaniu nowych przedsiębiorstw i wzrost podatków - Durlik

W Ministerstwie Rozwoju działa zespół doskonalenia regulacji gospodarczej, któremu przewodzi Mariusz Haładyj - departament bardzo sprawny, który rozmawia z przedsiębiorcami i omawia jakie zmiany należy wprowadzić w przepisach, aby funkcjonowało się lepiej. W oparciu o pracę zespołu powstała ustawa o udoskonaleniu ok. 100 regulacji gospodarczych, która ułatwi funkcjonowanie przedsiębiorcom. Powstają również rozwiązania dotyczące uproszczeń w postępowaniu administracyjnym - na ten temat przeprowadzono wiele rozmów w gronie firm i ekspertów. Przedsiębiorcy są zapraszani na konsultacje międzyresortowe, co jest cenną wiedzą na temat tworzenia prawa w Polsce.

- Z drugiej strony mamy rozwiązania utrudniające start w biznesie - powiedziała Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

- Przykładem jest wprowadzanie regulacji dotyczących nowo rejestrujących się płatników podatku VAT, które mają warunkować wpis i umożliwienie stania się płatnikiem VAT od sprawdzenia każdego przedsiębiorcy. W przypadku, gdy urzędnik nie będzie w stanie sprawdzić przedsiębiorcy dokładnie, podejrzewając go o wykorzystanie rozwiązań podatkowych do wyłudzenia pieniędzy z budżetu, może zastosować wobec niego nakaz wpłaty kaucji, która jest wysoka. Może wynosić nawet 100 tysięcy złotych, co jest negatywnym rozwiązaniem i znakomicie spowolni proces rejestracji nowych firm.

Reklama

- Pojawiają się również pewne niedopracowania w nowych regulacjach dotyczących obowiązku opłacania faktur przy użyciu przelewu bankowego. Przy rozliczeniu kompensacyjnym - w momencie, kiedy nie mamy interpretacji - możliwe że takich faktur nie będą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A zatem z jednej strony prowadzone są działania ułatwiające np. rejestrację przedsiębiorców ze skutkiem natychmiastowym, kiedy zachodzi to w momencie naciśnięcia przycisku "Enter" na stronie CEIDG.

- Z drugiej strony taka osoba może mieć problem z uzyskaniem statusu płatnika VAT i wystawianiem faktur, jeśli okaże się, że zajdzie potrzeba wpłaty kaucji np. w wysokości 20 tysięcy złotych. W przypadku wielu małych firm rozpoczynających działalność to kwota całkowicie blokującą ich możliwości rozwojowe. Miejmy nadzieję, że działania mające na celu ustanowienie Ministerstwa Rozwoju jako głównego odpowiedzialnego za relację rządu i urzędników z przedsiębiorcami, zmienią nastawienie Ministerstwa Finansów. Niestety, mamy do czynienia z dużą dziurą budżetową, która najprawdopodobniej zintensyfikuje działania w zakresie coraz wyższego ściągania i zwiększania podatków - podkreśla Durlik.

eNewsroom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »