Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Już po świętach, ale fiskus pamięta o prezentach

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Po okresie świątecznym i noworocznym, co do zasady każdy wraca do szarej rzeczywistości. Dlatego też to najlepszy okres, żeby przeanalizować na spokojnie, jakie prezenty w okresie świątecznym otrzymaliśmy, ponieważ dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną.

Dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną
Dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną /©123RF/PICSEL

Należy pamiętać, iż w przypadku bardzo drogich prezentów po stronie obdarowanego może powstać obowiązek podatkowy. Dla urzędu skarbowego każde bezpłatne przysporzenie majątkowe, również polegające na nieodpłatnym przekazaniu/podarowaniu ruchomości w świątecznym opakowaniu podlega przepisom/rygorom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Jednakże nie każda darowizna podlega opodatkowaniu. Od tego, czy obdarowany będzie zobowiązany do zapłaty podatku od darowizny, zależy przede wszystkim wartości prezentu/darowizny, a także w której grupie podatkowej znalazł się obdarowany.

Powinno być:

To, czy obdarowany będzie zobowiązany do zapłaty podatku od darowizny, zależy przede wszystkim od wartości prezentu/darowizny, a także w której grupie podatkowej znalazł się obdarowany.

Zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn (tj. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768) wartość darowizn zwolnionych od podatku zależy co do zasady od tego, do której grupy podatkowej należy obdarowany. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku nabywcy do osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy i prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 14 ust 3 Ustawy "do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;

2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;

3) do grupy III - innych nabywców".

Obowiązek podatkowy powstaje, jeżeli łączna wartość prezentów/darowizn w ciągu ostatnich 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie przekroczy:

1) 9637 zł - jeżeli obdarowanym jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;

2) 7276 zł - jeżeli obdarowanym jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;

3) 4902 zł - jeżeli obdarowanym jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 4a ust 1 pkt. 1 omawianej Ustawy "zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, (...)," tj. m.in. przy nabyciu w drodze darowizny. Jest tzw. grupa "0". Powyższy przepis należy ocenić bardzo korzystnie, nie tylko ze względu na nieopodatkowanie darowizn pomiędzy najbliższymi członkami rodziny, ale w szczególności na nieopodatkowanie sukcesji międzypokoleniowej. Należy zwrócić uwagę, iż duża część państw nie ma aż tak korzystnych przepisów, należy jedynie pamiętać o notyfikacji zdarzenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według następujących skal:


HILLS LTS S.A.

Marcin Zadrożny

Aplikant adwokacki

Źródło informacji: HILLS LTS S.A.

Więcej o:
prezent,
darowizna,
opodatkowanie,
podatek od spadków i darowizn

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (91)

Dodaj komentarz

~babcia -

A od figi z makiem też mam zapłacic podatek Łuski z karpia dostałam prawdopodobnie będę bogata tylko kiedy pewnie po śmierci ?bo już leciwa jestem a ubezpieczona w ZUSIE na 30 tys,a płacę już 25lat składke.40tys i 30 tys.=70 tys czy ktos mnie za to pochowa pewnie gdzies wywioza ale gdzie kto może wie piszcie proszę....

~gosc -

poprostu zenada zyc sie nie chce w tym cholernym kraju wciaz siegaja do naszych kieszeni zyc nie daja ludzie zdychaja z glodu a oni wciaz siegaja do naszych kieszenie czyzby p.nowy minister finansow?,

~jojo -

kosciol tez Czuwa, zRabuja od Tatr az po Baltyk, Kto Wie ile?

~kaczy nielot -

Mój środkowy palec ma gigantyczny wzwód ! Tak jak na widok małego Jarka.

~Alex -

Gdyby fiskus powiedzial otwarcie, ze zabiera 80% dochodu,to nikt by sie zadnej pracy nie chwycil. Dlatego jego dzialania sa zakamuflowane a wykladnia przepisow pokretna i zawiklana. Dlatego w POlsce podatek placimy od zakupu konia, jego dwoch lewych, dwoch prawych, dwoch przednich, dwoch tylnich i od dwoch par przekatnych nog! A dlaczego? Dlatego, ze urzad skarbowy w POlsce tak jak reszta rzadow na swiecie wiedza, ze POlacy to idioci gotowi placic za cokolwiek bez logicznego uzasadnienia

~ar -

Ja dostalem od wujka dremlaiera na 295 osób jak wystartuje to urząd skarbowy moze mnie cmoknąć stylu w silniki i tak mnie nie zlapie

~żaneta -

mój tata jest ministrem ,dostaliśmy ponad 250 koszy na święta od dyrektorów różnych firm jeden kosz to 300 -1000 pln !!!

~HteR -

Ja dostałem zegarek od mojego wujka taty brata. Drogi chyba był ten zegarek. Wujek jest Nowak tak jak ja. Jednak gdyby kto pytał to ciiiiiiichoooo.

~jorg -

Chciołech zapłacić podtek i dostać Harleya,a mom ..uja ino rozga zech dostoł,ciekawe czy mi państwo zwroci cosik?!

~moherowa -

A skąd fiskus będzie wiedział jakie ja otrzymałam prezenty? Dostałam w tym roku cenne prezenty, ale ani ja ani darczyńcy nie mamy najmniejszego zamiaru nigdzie tego zgłaszać i mogą mi skoczyć.