Minister finansów zapowiada pakiet ochrony węgierskiej gospodarki

Węgierski minister finansów Mihaly Varga zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej w Budapeszcie kilkunastopunktowy pakiet ochrony gospodarki, przewidujący m.in. zmniejszenie niektórych podatków.

Varga oświadczył, że węgierska gospodarka jest nadal w fazie wzrostu, ale wyczuwalne jest jego spowolnienie i w tej sytuacji rząd chciałby ochronić dotychczasowe wyniki i zagwarantować, że wzrost będzie o 2 pkt proc. wyższy od przeciętnej unijnej. Z tego względu opracowano plan ochrony gospodarki.

Plan składa się z czternastu punktów; przewiduje m.in. obniżenie od 1 lipca bieżącego roku podatku od wynagrodzeń z 19,5 do 17,5 proc., podatku od małych przedsiębiorstw od 1 stycznia 2020 r. z 13 do 12 proc., a także obniżenie do zera podatku od reklam, co ma podziałać ożywczo na rynek.

Reklama

VAT od usług hotelarskich spadnie z 18 do 5 proc., a w małych miejscowościach będzie można otrzymać zwrot VAT-u do sumy 5 mln ft (66 tys. zł) na budowę, powiększenie lub odnowienie lokali mieszkalnych.

Będzie też wspierana budowa hoteli robotniczych przez przedsiębiorstwa, a w latach 2020-2030 co roku 17 mld ft (225 mln zł) będzie przeznaczanych na rozwój systemu nawadniania.

Rychłe przedstawienie planu ochrony gospodarki zapowiedział w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Jak podkreślił, w ciągu roku, który minął od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych na Węgrzech, wskaźniki gospodarcze jeszcze się poprawiły, a tymczasem wyniki UE "są mniej różowe" i wzrost gospodarek starych państw UE spowalnia.

Przedstawiając węgierskie sukcesy podkreślił m.in., że bezrobocie wynosi 3,6 proc. (w środę ogłoszono, że już 3,5 proc. - PAP) i jest to "czwarty najniższy wynik w UE", a "według świeżych danych UE 1,8 mln osób wyszło na Węgrzech z ubóstwa". Wskazał ponadto, że budżet jest stabilny i od siedmiu lat osiągany jest cel, jeśli chodzi o deficyt. Ponadto spada zadłużenie, które wynosi mniej niż 71 proc. PKB.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »