Niektóre umowy sprzedaży są wolne od podatku od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych płaci się m.in. od umowy sprzedaży. Jest nim objęta m.in. sprzedaż samochodu. Okazuje się jednak, że istnieje możliwość uniknięcia tego podatku przy zakupie auta.

Podatek do czynności cywilnoprawnych to faktycznie podatek od umów. Obejmuje on różnego rodzaju porozumienia, zawierane między osobami fizycznymi (i nie tylko), jak choćby umowę sprzedaży rzeczy lub praw majątkowych, umowę zawarcia spółki, umowę pożyczki itd. Ale w ustawie jest kilka ograniczeń, które powodują, że czasem podatku tego można uniknąć.

Pojechał do Czech po samochód od Polaka

Podatnik kupił samochód. Podatnik, podobnie jak sprzedający, jest obywatelem RP i tu będzie zapewne samochód użytkował. Ale do transakcji doszło w Czechach - tam podatnik dokonał zakupu auta. To, że transakcja została zawarta poza granicami oraz że w chwili jej zawierania samochód był na terenie Czech, zostało udokumentowane nagraniem wideo oraz paragonem z czeskiej stacji benzynowej.

Reklama

Podatnik po zakupie wystąpił do izby skarbowej z prośbą o interpretację. Jego pytanie dotyczyło tego, czy mimo faktu, że samochód został kupiony za granicą i to wtedy, kiedy znajdował się poza krajem, transakcja jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych? We wniosku uznał on, że w tym przypadku podatek nie obowiązuje.

Za granicą podatek może nie obowiązywać

Rzeczywiście, przepisy ustawy o PCC są tak skonstruowane, że nie obejmują takich transakcji. Owszem, co do zasady umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy czy praw majątkowych są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ale konieczne jest jeszcze spełnienie dwóch warunków.

Pierwszy warunek mówi, aby przedmiotem transakcji były rzeczy znajdujące się na terytorium Polski albo prawa majątkowe wykonywane na terenie naszego kraju. Drugi warunek mówi, że podatkiem są objęte transakcje dotyczące rzeczy znajdujących się za granicą albo praw wykonywanych za granicą, o ile sama transakcja została dokonana w Polsce.

Mówiąc ogólnie - PCC należy zapłacić od transakcji sprzedaży, o ile do sprzedaży doszło w Polsce ewentualnie rzecz sprzedawana w chwili przeprowadzenia transakcji znajdowała się w Polsce.

Tymczasem w sytuacji, jaka została opisana przez podatnika, i samochód w chwili sprzedaży znajdował się poza Polską, i sama transakcja została przeprowadzona za granicą. To zaś sprawia, że podatek w takiej sytuacji się nie należy.

Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach wydanej na wniosek podatnik interpretacji z 22 kwietnia 2016 r. (sygnatura IBPB-2-1/4514-112/16/DP). W wykładni orzekła ona, że w opisanej sytuacji PCC od sprzedaży auta się nie należy.

Marek Siudaj

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »