Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

MF: Od 2013 roku kasy fiskalne od 1667 zł miesięcznie

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ministerstwo Finansów skutecznie ogranicza obszary działalności gospodarczej, w której nie ma obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Od nowego roku planowane są w tym zakresie spore zmiany.

Od 2013 roku kasy fiskalne będą obowiązkowe
Od 2013 roku kasy fiskalne będą obowiązkowe /© Panthermedia

Zrównanie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej dla nowych przedsiębiorców i kontynuujących działalność, proporcjonalne do okresu prowadzenia działalności wyliczanie limitu przez nowe firmy, objęcie obowiązkiem rejestracji szkół nauki jazdy - to główne zmiany, jakich w zakresie kas rejestrujących muszą spodziewać się przedsiębiorcy od 2013 roku.

Więcej na ten temat

Przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do stosowania kas fiskalnych. Od tej ogólnej zasady wyjątki w postaci zwolnień są określane przez ministra finansów w rozporządzeniu. Obecnie obowiązujące rozporządzenie przewiduje stosowanie zwolnień do końca 2012 roku. Minister zdecydował się przedłużyć zwolnienia na kolejne dwa lata, jednak już w mocno ograniczonym zakresie, wskazując przy tym na tendencję stopniowej likwidacji zwolnień.

Z uzasadnienia projektu rozporządzenia: "Mając na uwadze uwarunkowania budżetowa oraz organizacyjne nie jest intencją Ministra Finansów obejmowanie jednorazowo wszystkich pozostałych podatników obowiązkiem ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, lecz stopniowe jego wprowadzanie.

Projektowane rozporządzenie stanowi zatem kolejny krok wypełnienia dyspozycji zawartej w ustawie w art. 111 ust. 1, z godnie z którą do ewidencji przy zastosowaniu kas zobowiązani zostali wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych."

1 667 zł miesięcznego obrotu

Projektowane regulacje zrównują limit obrotu uprawniający do skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej dla kontynuujących i rozpoczynających działalność do 20 tys. zł rocznie. Obecnie przedsiębiorcy, którzy kontynuują działalność korzystają z dwukrotnie wyższego limitu (40 tys. zł). Oznacza to, że zakupu kasy fiskalnej i ewidencjonowania przy jej użyciu sprzedaży będą musieli dokonać wszyscy przedsiębiorcy, których miesięczne obroty wynoszą około 1 667 zł.

Uwaga! Do celów ustalenia limitów uwzględnia się sprzedaż dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Pogorszy się też sytuacja rozpoczynających działalność

Pozostawienie limitu na poziomie 20 tys. zł dla nowych biznesów nie oznacza, że zmiany te nie dotkną także tej grupy przedsiębiorców. Obecnie limit 20 tys. zł stosuje się bez względu na okres rozpoczęcia działalności gospodarczej. Taka sama kwota jest więc przewidziana zarówno dla osoby, która rozpoczyna działalność np. w styczniu, jak i w grudniu. Zgodnie z projektowanymi regulacjami, limit dla podatników rozpoczynających działalność będzie uzależniony od okresu prowadzonej w danym roku sprzedaży. Inaczej będzie wyglądała jednak sytuacja tych przedsiębiorców, którzy rozpoczną jeszcze działalność w 2012 r. Przy ustalaniu limitu uprawniającego do skorzystania ze zwolnienia w 2013 r. nie będą stosowali wyliczenia proporcjonalnego lecz limit 20 tys. będzie ich obowiązywał w skali całego 2012 roku.

Masz obroty większe niż 1667 zł miesięcznie? Musisz kupić kasę fiskalną! Dołącz do dyskusji na Forum INTERIA.PL

Szkoły nauki jazdy bez zwolnienia

Więcej na ten temat

  • Przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni podmiotowo z podatku VAT powinni pamiętać, że nie jest to równoznaczne ze zwolnieniem z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych. Jednolite zasady są określone dla zwolnionych i czynnych podatników VAT. więcej »

Obowiązującymi limitami dla korzystania ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych obecnie nie muszą się martwić m. in. osoby świadczące usługi w zakresie szkół jazdy. Sytuacja ich zmieni się jednak od 2013 roku. Projekt przewiduje bowiem objęcie obowiązkiem ewidencjonowania także usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (do końca 2012 r. są to jedne z czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem przedsiębiorcy był wyższy niż 80%). Resort finansów uzasadnia tę zmianę pojawiającymi się sygnałami o zaniżaniu obrotów przez tę grupę przedsiębiorców.

Zakup kasy to nie jedyne obciążenie

Projektowane zmiany znaczna grupa mikro przedsiębiorców odczuje nie tylko dokonując wydatku na zakup kasy fiskalnej (to może być stosunkowo najmniejszym problem, ze względu na możliwość uzyskania dofinansowania na zakup kasy fiskalnej - ceny kas rejestrujących wahają się w granicach 600 - 1000 zł (ale są też droższe wersje, które kosztują ponad 3 tys. zł; podatnicy mogą uzyskać częściową refundację wydatków w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu netto, jednak nie więcej niż 700 zł.).

Przedsiębiorcy, którzy stosują kasy fiskalne są jednocześnie zobowiązani do wielu innych czynności związanych z tym sposobem ewidencjonowania, które stanowią znaczne obciążenie. Można tu wskazać np. prowadzenie i przechowywanie dokumentacji o przebiegu eksploatacji kasy rejestrującej, konieczność przechowywania kopii dokumentów kasowych do czasu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego (zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, przy czym w określonych sytuacjach przepisy przewidują zawieszenie, np. w związku z wszczęciem postępowania karnego skarbowego, lub przerwanie biegu przedawnienia np. zastosowanie środka egzekucyjnego, co wpływa na wydłużenie tego okresu). Trzeba także liczyć się z koniecznością np. udostępnienia kas do kontroli stanu ich nienaruszalności i prawidłowości pracy na każde żądanie właściwych organów.

Katarzyna Rola-Stężycka

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
'Kasa',
Nie,
2013,
kasy,
kasa fiskalna,
Ministerstwo Finansów,
kodeks karny skarbowy,
firma

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (320)

Dodaj komentarz

~kasowiec -

Ja zapłaciłem 1570 zł za wizyte u dentysty ale jakoś kasy fiskalnej u nich nie widziałe.A biorąc taksówke za kilka zł to ci koles daje paragon a kasy fiskalnej.Takie to nasze przepisy.

Załączniki:

~zosia -

Na południu polski wiele firm wynajmuje mieszkania w niemczech np.w Gorlitz tam się melduje przenosi tam firmę podatki płaci w niemczech do iluś tys.ero jest wogóle zwolniony z podatku skłądki są o wiele niższe i ma w dupie niemyślącego polskiego fiskusa

~wasyl -

Jak pisałem nieraz rzadza nami idioci czekam na jakieś wyciagniecie reki do obywatela i przedsiębiorcy bo na razie rzad trzyma ją w kieszeni

~milutki -

Banda zwyrodniałych bydlaków plująca jadem żądzi polską, KONTROLE SKARBOWE.POLICJA SKARBOWA, TO OBŚLIZŁE GLIZDY ŻOŁNIRZE MAFI (PO) WYSŁANI W TEREN PRZEZ BOSÓW BY WLEPIAĆ MANDATY BIEDAKOM KTÓRZY ŻYJĄ NA POGRANICZU NĘDZY. obniżcie swoje pensje do 1500zł miesięcznie bydlaki i żyjcie za taką sumę.h,,,,,je posrane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~lekarz -

człowieku, to poproś o rachunek po wizycie lekarskiej a na pewno go dostaniesz, jakbyś wiedział co to znaczy prowadzenie gabinetu lekarskiego to byś głupot nie pisał. Lekarz prowadzący książkę przychodów i rozchodów wprowadza przychód za wizytę w tzw. zeszyt przychodów po twojej wizycie lub wystawia na żądanie rachunek-żal ci d...e ściska?poproś o rachunek w gabinecie i może zaśniesz spokojniejszy o dochód lekarza!

~TO-JA -

HIPER MARKETY GÓRĄ OBCO KRAJOWCY ROBIĄ SWOJE PRZEJMUJĄ NAWET DROBNY HANDEL A NIECH TO SZLAG TRAFI NIE DA SIĘ JUŻ ŻYĆ W TYM KRAJU

~krysia -

za komuny bylo lepiej , do wladzy dobrala sie mafia , trzeba poucinac lby moze sie zmieni

~zdune -

Ktoś nabrał się pjeniążków za to by zlikwidować polski handel. Wcześniej zrobiono to z przemysłem ,który niby jest ,ale pod patronactwem obcych panstw.Teraz przyszła kolej na handel.Ludzie będą uciekać z kraju zrobją się puste mjasta i wioski.Będzie dużo ziemi za grosze wtedy obce panstwa wykupją polskę a ci ludzie co zostaną jako tania siła robocza będą o ich rancza dbała jako sługa. Własnie wtaki oto sposób polska znajdzie sie pod zaborami bez jednego strzału z własniej woli.Zaznaczam ze armii też nie mamy.A ci obywatele co wezmą zato pjeniązki obronią sie siedzac w usa tylko niwjedza jednego ze dlanich starczy zabespjeczenia a co z dzicmi i wnukami które będą c howani w dostatku p w

~obużona -

No dobrze -handlujący wejdą w kasy -- a rumuny i te inne będą miały prawdziwe eldorado --ciekawe czy ktoś o tym pomyślał My będziemy robić na podatki a oni będą zarabiać

~zula -

to jest chore ,nie widze celu posiadania kasy ,bo od takiej kwoty i tak nie płace złotówki podatku,bo całość zzerają skladki na ZUS.ok.1000zł.No niestety ,ale to już koniec działalności prywatnej w Polsce,efektem takich poczynan rzadu będą kolejni bezrobotni,to będzie katastrofa