Odliczenia VAT od pojazdów firmowych - zmiana w linii orzeczniczej czy jednorazowa odwilż?

W zakresie pełnego odliczenia podatku VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, organy podatkowe dotychczas prezentowały pogląd, że jest ono możliwe jedynie w przypadku jeśli pojazd ten pozostawiany jest na parkingu firmowym po zakończeniu pracy.

Działanie takie miało uniemożliwić wykorzystywanie pojazdu firmowego do celów prywatnych. Z taką interpretacją prawa podatkowego nie zgodziła się jedna ze spółek z Lublina.

W swojej działalności zatrudnia przedstawicieli handlowych.

Niektórzy z nich mają miejsce zamieszkania oraz pracy poza województwem w którym znajduje się siedziba spółki. W związku z takim modelem prowadzenia współpracy, spółka udostępnia pracownikowi samochód, który po zakończeniu pracy jest pozostawiany w pobliżu jego miejsca zamieszkania.

Reklama

Pracownik dzięki temu nie musi udawać się do siedziby spółki, a może bezpośrednio jechać do klienta. Co ważne spółka wprowadziła wszystkie niezbędne procedury kontrolne, aby wyeliminować możliwość prywatnego użytku pojazdu przez pracownika.

Spółka wystąpiła o interpretację indywidulana, czy w przyjętym przez nią modelu biznesowym należy jej się odliczenie w wysokości 100 procent, od wykorzystania samochodu firmowego. Dyrektor Izby Skarbowej uznał, iż w przyjętym rozwiązaniu nie został wykluczony użytek pojazdu na cele prywatne pracownika, ze względu na jego dojazdy do domu.

Z takim podejściem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu a następnie Naczelny Sąd Administracyjny. Uznano że nieracjonalnym jest rozwiązanie, żeby pracownik najpierw na własną rękę dojeżdżał do pracy w innym województwie, następnie odbierał samochód służbowy, a potem wracał do swojego rejonu, ponieważ tam są jego klienci.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowi wyłom w podejściu organów do odliczenia podatku VAT od samochodów służbowych. Otwartym pozostaje pytanie czy model ten można zastosować jedynie w przypadku, gdy pracownik posiada miejsce zamieszkania w innym województwie czy można go zastosować również w przypadku gdy pracownik mieszka w innym mieście oddalonym od siedziby spółki i dojeżdża z domu bezpośrednio do klientów firmy. Jednakże wyrok ten zwiastuje pewną odwilż w stosunku do restrykcyjnego podejścia organów podatkowych do odliczeń podatku VAT od pojazdów służbowych.

Tomasz Tyczyński

Konsultant podatkowy w Małopolskim Instytucie Studiów Podatkowych Sp.z o.o.

Dowiedz się więcej na temat: VAT na samochody | VAT na auta | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »