Ostatnia szansa na abolicję - co radzi ekspert?

W dniu 29 stycznia 2009 roku na łamach portalu Interia.pl odbył się czat z Katarzyną Wojtowicz-Janicką - ekspertem podatkowym z ECDDP. Podczas godzinnej dyskusji nasz ekspert odpowiadał na pytania dotyczące abolicji i rozliczeń dochodów uzyskanych za granicą. Poniżej kilka kwestii, poruszanych przez użytkowników.

Od 6 czerwca 2006 roku do 9 grudnia 2007 pracowałem w Anglii. Czy powinienem się rozliczyć w Polsce? Wiem, że był taki przepis mówiący, iż przebywanie przez ponad połowę dni w roku za granicą umożliwia rozliczenie się w tym kraju. Katarzyna Wojtowicz-Janicka: Do końca 2006 roku stosowaliśmy przy rozliczeniach z Anglią metodę odliczenia proporcjonalnego, co oznaczało, że podatnik musiał rozliczyć dochody zagraniczne w Polsce nawet jeżeli nie osiągnął dochodów w kraju. Gdy nie rozliczy się Pan z fiskusem z tych dochodów, może Pan skorzystać z dobrodziejstwa ustawy abolicyjnej. Jeżeli natomiast chodzi o 2007 rok to obowiązuje metoda wyłączenia z progresji, dzięki której podatnik, jeżeli nie osiągnął żadnych dochodów w Polsce, nie musi się rozliczać z podatku.

Reklama

Jestem studentką. W roku 2008 przez kilka miesięcy uczyłam się i pracowałam w Irlandii. Czy muszę rozliczyć się z fiskusem? Innych dochodów nie miałam. Jeżeli nie osiągnęła Pani żadnych dochodów w Polsce, obowiązuje Panią metoda unikania podwójnego opodatkowania w Irlandii. Metoda wyłączania z progresji oznacza, że nie musi się Pani rozliczać z polskim fiskusem.

Pobierz darmowy program do rozliczenia podatkowego

Jak rozliczyć dochody, gdy przepracowałem trzy miesiące w Polsce i dziewięć miesięcy w Czechach? Czy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem? Wspólne rozliczenie z małżonkiem będzie możliwe, jeśli macie Państwo oboje nieograniczony obowiązek podatkowy. Zawarta umowa z Czechami przewiduje metodę wyłączenia z progresji w związku z tym, jeżeli osiągnął Pan dochody w kraju, będzie Pan musiał złożyć zeznania roczne.

Od października 2005 roku do tej pory pracuję w Szkocji. Nie mam żadnych dochodów w Polsce, nigdy nie rozliczałem się w Polsce. Jeżeli chciałbym się teraz rozliczyć w Polsce, jaki system rozliczeniowy zastosuje urząd skarbowy odnośnie do mojej osoby? Od 2007 roku mamy metodę wyłączania z progresją. Jeżeli nie osiągnął pan dochodów na terenie kraju nie musi się Pan rozliczać z zagranicznych dochodów w kraju. Co więcej, jeżeli zmieni Pan rezydencję podatkową z polskiej na zagraniczną, podlega Pan tylko ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza, że płaciłby Pan podatki tylko od dochodów osiągniętych na terytorium Polski. Jeżeli pozostaje Pan nadal rezydentem Polski, np. ze względu na ośrodek interesów życiowych w kraju, to lata

2005-2006 mogłyby być objęte wnioskiem o abolicję.

Co mam zrobić jeśli wracam do Polski dopiero w kwietniu, a wnioski składać należy do lutego? Druga kwestia - skoro pracowałam tylko w Wielkiej Brytanii i nigdy w Polsce, to dlaczego mam się rozliczać również w Polsce, skoro robię to na bieżąco w Wielkiej Brytanii? Wniosek o abolicję można także przesłać do urzędu skarbowego, przy czym trzeba mieć na uwadze to, że data stempla pocztowego jest wiążąca dla zachowania terminu tylko wtedy, jeżeli wniosek nadamy w placówce polskiego operatora publicznego. Rozwiązaniem jest złożenie wniosku przed 6 lutego 2009 roku w polskiej placówce konsularnej.

Czy jednym ze sposobów uniknięcia podwójnego opodatkowania jest wymeldowanie się z Polski? Wymeldowanie się z miejsca zamieszkania w kraju nie ma wpływu na rezydencję podatkową. Za uznaniem, że podatnik posiada polską rezydencję, może przemawiać fakt pozostawienia w Polsce domu, auta, konta w banku, rodziny itp.

Co się stanie jeśli nie skorzystam z tej abolicji, a będę chciała wrócić do kraju i kupić np. mieszkanie? Jeśli nie rozliczyła się Pani z dochodów zagranicznych podlegających opodatkowaniu w Polsce organ podatkowy ma 5 lat do momentu przedawnienia się zeznania podatkowego na podjecie czynności kontrolnych i określenie wysokości zobowiązania podatkowego.

Córka przepracowała cały rok 2008 w Irlandii, nie ma w Polsce centrum interesów życiowych, czy ma obowiązek złożenia zeznania w Polsce czy tylko rozlicza się w Irlandii? Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z Irlandią, przewiduje metodę wyłączenia z progresją w związku z czym jeśli córka nie uzyskała żadnych dochodów w Polsce nie musi składać rozliczenia podatkowego. W przypadku tej metody dochody zagraniczne służą tylko i wyłącznie do określenia stopy procentowej, która znajduje zastosowanie do dochodów krajowych.

Czy abolicja podatkowa dotyczy wszystkich krajów czy tylko UE? Ustawa abolicyjna dotyczy tych państw, w których obowiązywała metoda proporcjonalnego odliczenia - są to nie tylko państwa UE, lecz także inne, jak np. Chile, Uzbekistan...

Pracowałem w UK od 2003 do 2008, z Polską nie wiązało mnie nic materialnie, jestem rozwiedziony od 2003 roku. Swoje dzieci odwiedzałem oczywiście, kiedy przyjeżdżałem w odwiedziny do Polski. Czy mogę zatem uznać, iż mój obowiązek podatkowy jest ograniczony i zignorować procedurę abolicyjną? Jeżeli obronimy pogląd, że w tym okresie nie posiadał Pan centrum interesów gospodarczych i osobistych w kraju to możemy się zgodzić, że w tym okresie podlegał Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Warto mieć także na uwadze, że przed 2007 rokiem miejsce zamieszkania było definiowane poprzez odesłanie do regulacji kodeksu cywilnego, które określa miejsce zamieszkania, miejsce gdzie dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

W Malezji obowiązuje zasada proporcjonalnego odliczania. W US powiedziano mi, że mogę skorzystać z ulgi abolicyjnej - jak to rozumieć? Abolicja ma zastosowanie do podatników, którzy w latach 2002 - 2007 podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i w którymkolwiek z tych lat osiągnęli przychody z pracy do których zastosowanie miała metoda proporcjonalnego odliczenia. Jeżeli nie rozliczyła się Pani z dochodów okresu 2003 - 2007 może Pani złożyć wniosek o abolicję na formularzu PIT-AZ i wnioskować o umorzenie zaległości podatkowej.

W 2007 roku pracowałem w Polsce tylko jeden miesiąc. Pozostałe miesiące przepracowałem w UK. Czy mogę skorzystać z abolicji? W 2007 roku, obowiązuje już metoda wyłączenia z progresją. Abolicja podatkowa dotyczy natomiast, dochodów uzyskiwanych z tych państw w przypadku których obwiązuje metoda odliczenia proporcjonalnego.

Czy niezłożenie NIP-3 w terminie do 30 dni od daty wyjazdu może zostać potraktowane przez Urząd Skarbowy jako podstawa do zanegowania ograniczonego obowiązku podatkowego? Osoba upoważniona zapomniała złożyć NIP-3 dla mojej żony i teraz po 5 latach życia w USA nie wiemy czy powinniśmy go złożyć ponownie i czy zagrozi to naszej sytuacji. Niezłożenie NIP-3 w terminie w zasadzie nie powinno być podstawą do zakwestionowania ograniczonego obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy z całego szeregu okoliczności wynika, że podatnik przeniósł swoją rezydencję podatkową do innego kraju. Należy wziąć po uwagę okres przedawnienia (wykroczenia skarbowego), którym jest niepowiadomienie organu podatkowego o wyjeździe. Jest to rok. Zatem już się przedawniło.

Czy skarbówka zwróci całą różnicę między podatkiem zapłaconym za granicą i tym w kraju? W moim przypadku musiałam dopłacić 2 tys zł. Jeżeli rozliczył się Pan w kraju wg metody odliczenia proporcjonalnego za okres objęty abolicją, organ podatkowy na wniosek podatnika zwraca kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania podatkowego albo z decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, ustaloną wg metody odliczenia proporcjonalnego a kwotą podatku obliczanego za dany rok, którego dotyczy wniosek, ustaloną wg metody wyłączenia z progresją.

Na kolejny czat podatkowy zapraszamy w czwartek 5 lutego o godzinie 14:00. Nasz ekspert podpowie jak wypełnić roczne zeznanie PIT

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT | dochody | odliczenia | podatnik | ekspert | zeznania | Abolicja | czat | zastosowanie | NIP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »