Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nieruchomości są takim samym towarem jak wszystkie inne, w związku z czym zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu. Mowa tu o podatku dochodowym.

Zysk osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu
Zysk osiągnięty ze sprzedaży nieruchomości podlega opodatkowaniu /© Panthermedia

Najprościej mówiąc, z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego mamy do czynienia w sytuacji, gdy nieruchomość została sprzedana przed upływem pięciu lat kalendarzowych od daty jej nabycia. Kluczowe jest, iż pięć lat należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Po tym okresie ustaje obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą nieruchomości.

Analogiczny obowiązek podatkowy powstaje w związku ze sprzedażą nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia. Po okresie pięcioletnim taką nieruchomość można sprzedać i uniknąć podatku dochodowego. Sytuacja jest bardziej skomplikowana wówczas, gdy kilka osób nabyło spadek (w skład którego wchodzi nieruchomość) i nie został od razu przeprowadzony dział spadku, a dokonano tego w okresie późniejszym.

Gwoli przypomnienia, "nabycie spadku" to zdarzenie prawne, które dochodzi do skutku z momentem otwarcia spadku (otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy). W momencie nabycia spadku (niezależnie, czy to w drodze postanowienia sądu, czy aktu dziedziczenia sporządzonego przez notariusza) powstaje wspólność ustawowa.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Natomiast "dział spadku" to pojęcie prawne oznaczające podział majątku (wchodzącego w skład spadku) pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Z dokonaniem działu spadku ustaje współwłasność, jaka powstaje w wyniku nabycia spadku przez kilku spadkobierców. Warto zaznaczyć, iż nie ma obowiązku dokonania działu, a może być on dokonany na drodze umowy lub na drodze postępowania sądowego.

Wracając do rozważań, do dnia 18 października 2012 roku nie było jednoznacznej odpowiedzi, czy upływ terminu pięcioletniego (skutkujący brakiem obowiązku zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości) należy liczyć od dnia nabycia spadku, czy od dnia dokonania działu spadku.

Minister finansów stał na stanowisku, iż liczy się moment działu spadku. Dla wielu osób było to bardzo niekorzystne stanowisko, biorąc pod uwagę, że dział spadku często dokonywany był na niedługo przed sprzedażą nieruchomości. W takiej sytuacji osoby te podlegały obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 18 października 2012 roku (sygn. akt I SA/Po 553/12) orzekł, iż sprzedaż nieruchomości po upływie pięciu lat od nabycia spadku, który nie jest równoznaczny z dokonaniem działu spadku, jest wolna od podatku dochodowego. Sad stanął na stanowisku, iż dział spadku jest czynnością wtórną do nabycia spadku - bez nabycia spadku nie można dokonać jego podziału.

W związku z czym cały przychód uzyskany ze sprzedaży części nieruchomości otrzymanej w wyniku działu spadku jest zwolniony z podatku dochodowego (oczywiście w przypadku gdy sprzedaż części nieruchomości nastąpiła później niż pięć lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie spadku).

Należy bardzo pozytywnie ocenić zapadły, nieprawomocny jeszcze wyrok WSA z dnia 18 października 2012 roku, ponieważ słusznie potwierdza, iż dział spadku jest tylko czynnością wtórną do nabycia spadku.

Marcin Zadrożny, aplikant adwokacki

Źródło informacji: HILLS LTS S.A.

Więcej o:
nieruchomości,
podatek dochodowy,
w

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (160)

Dodaj komentarz

~Stary PRLek -

Pojecie podatku nie istniało w gospodarce socjalistycznej. Nikt nie musiał płacić podatku

~leming -

Bardzo dobrze,że jest taki PO-datek! Cwaniacy którzy odziedziczyli domy PO dziadkach, teściach czy rodzicach nie umią docenić wartości takiej nieruchomości! A tak niech zapłacą 19% PO-datku do naszej wspólnej kasy. By żyło się lepiej......

~leszek -

ciekaw czy kościół zapłacił podatek od wyłudzeń które poczynił w stosunku do owieczek które były jak "baRANY I DAŁY SIĘ naciągnąć na zbawienie wieczyste.

~czytacz -

"...zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu...." a jak sprzedam za mniej niż kupiłem to fiskus mi coś zwróci ??? hahahahahaha

~zax -

Spadek po tacie dostałem do podziału z bratem, mieszkanie własnościowe, które musiałem po 2latach sprzedać, bo nie było mnie stać na płacenie czynszu, co miesiąc(mieszkać tam nie mogliśmy a wynajmować się nie opłacało).Nie mogąc sprzedać od razu przez 2 lata dopłaciliśmy 10800zł.Tata nabywając tą nieruchomość zapłacił wszystkie podatki państwu, więc dlaczego my mamy znowu płacić haracz od kupionego już mieszkania, czy prawo własności i dziedziczenia dorobku rodziny nic nie znaczy? Okazuje się, że żyjemy w państwie komunistycznym. Dołożyliśmy do spadku, ale fiskusa to nie obchodzi, chory kraj a złodzieje w białych rękawiczkach. Dostajemy opodatkowane pobory a i tak płacimy od tego, co zostało znowu podatek, czy ktoś policzył ile tak naprawdę zarabia, jest to trudne a szkoda, bo by się zdziwił. Rządzi mafia partyjna nazywając się państwem, co ludziom zabiera nie dając nic w zamian!!! Jest bez sensu się dorabiać a samemu bez rodziny czasu po prostu zabraknie.

~Talib -

Złodziejski kraj mam nazywać ojczyzną i być patriotą, spadek jest dorobkiem kilku pokoleń gdzie tzw. państwo ciągle grabiło podatki i to co zostało jeszcze okraść, łącze różne wyrazy I złodziejowi kraju Rostowskiemu.

~klee -

W momencie nabycia spadku [...[ powstaje wspólność ustawowa. (!!!) No kolego aplikancie, jak cos takiego strzelisz na egzaminie to słabo to widzę. Chyba że na obecnym egzaminie państwowym takie kiksy uchodzą.

~lj -

narobiłeś w pory?- fiskusowi należy się podatek!

~płatnik -

Fiskus = złodziej.

~aaa -

KIEDY TO SIĘ WSZYSTKO SKOŃCZY wieczne okradanie