Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

MF: Ulga dla honorowych krwiodawców. Przekazanie krwi może zmniejszyć nasz podatek

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Odliczenie od dochodu wartości oddanej honorowo krwi lub jej składników zmniejsza podstawę opodatkowania, a niższa podstawa opodatkowania oznacza niższy podatek w rozliczeniu rocznym. By skorzystać z ulgi, musimy mieć potwierdzenie, ile krwi oddaliśmy. Dokumenty - dla celów ewentualnej kontroli fiskusa - należy przechowywać do momentu upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Przekazanie krwi może zmniejszyć nasz podatek
Przekazanie krwi może zmniejszyć nasz podatek /©123RF/PICSEL

Z ulgi może skorzystać honorowy dawca krwi, czyli osoba, która oddała bezpłatnie krew (lub jej składniki) i została zarejestrowana np. w regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Pobierz: darmowy program PIT 2012

- Jest to ulga dla honorowych krwiodawców, którzy są zarejestrowani w ośrodku przyjmującym krew. Osoba, która oddała określoną liczbę litrów krwi może taką ulgę odliczyć w zeznaniu rocznym - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Stawka ekwiwalentu pieniężnego za 1 litr krwi oraz jej składników (np. osocza) dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł.

- Liczbę litrów należy przemnożyć przez 130 złotych i uzyskaną kwotę możemy odliczyć od dochodu - wyjaśnia doradca podatkowy.

Osoba, która oddała nieodpłatnie (honorowo) krew lub jej składniki, może wartość przekazanej darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37 lub od przychodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu PIT-28.

Z prawa do odliczenia nie może skorzystać osoba, która otrzymała ekwiwalent pieniężny (wynagrodzenie) za oddaną krew lub jej składniki. Darowizna na cele krwiodawstwa podlega odliczeniu w ramach limitu, przewidzianego dla darowizn.

- Kwota dotycząca tej ulgi nie może przekroczyć łącznie z kwotą darowizn np. na cele kultu religijnego, 6 proc. dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym. Ulga ta podlega zatem pewnemu limitowi, trzeba wziąć pod uwagę również kalkulacje pozostałych darowizn na cele kultu religijnego, na cele pożytku publicznego - podkreśla Dominika Dragan-Berestecka.

Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo skorzystać także podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby.

- Ustawa nie mówi o minimalnej liczbie litrów oddanych w danym roku. Jeżeli przedstawi zaświadczenie o ilości oddanej krwi, może z takiej ulgi skorzystać. Należy udokumentować ulgę zaświadczeniem z punktu krwiodawstwa, w którym oddaliśmy krew. Takie zaświadczenie o tym, kto i ile litrów krwi oddał musi być imienne - podsumowuje Dominika Dragan-Berestecka.

Aby dokonać odliczenia, podatnik musi posiadać dokument, z którego wynika wartość oddanej krwi (lub jej składników) wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu przez stację krwiodawstwa. Dokumentów tych nie dołącza się do zeznania podatkowego, należy je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe.

Odliczenia z tytułu darowizny na cele krwiodawstwa dokonuje się w zeznaniu PIT-36, PIT-37 (składanym do 30 kwietnia następnego roku) lub PIT-28 (składanym do 31 stycznia następnego roku). Podatnik dołącza do zeznania formularz PIT/O, w którym wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego - nazwę i adres stacji krwiodawstwa, w której oddał krew.

Ulga dla honorowych krwiodawców

Przepraszamy, nie udało się załadować odtwarzacza. Musisz odwiedzić stronę Adobe aby pobrać Flash Player

Źródło informacji: Newseria Biznes

Więcej o:
dawca krwi,
honorowy dawca krwi,
krwiodawstwo,
podatek,
rozliczenia PIT

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (32)

Dodaj komentarz

~Brunhild -

Więcej informacji na temat ulg za oddawanie rkwi można znaleźć tutaj: link I faktycznie dla mnie czekolada, czy też konserwa za czas i zdrowie poświęcone , to jednak za mało...

~jendrek -

Oddawałem honorowo ale teraz jade na SŁowacje bo mom blisko do granicy i tam dostaję kasę do ręki za 450ml oddanej krwi 90 euro to jest niecale 400 złotych. W Polsce miałem 8 tandetnych czekolad i jeszcze swego czasu SLD zabierało nam ulgi dla krwiodawców!

~klakier -

Zebny sie kur.a czasem RZAD nie zbiedniał na czł.HDK, ze 130 zł odpis 18 % = ........ NIE dawajcie odpisu , myślicie tylko jak wleżć do doopy klerowi.

~zadzior -

A ile płacą w Niemczech za litr krwi ?Może ktoś się oriętuje

~tarnowianin -

Jako członek HDK oddałem 28 litrów, mieliśmy dostać, za 25 litrów /inni już dostawali/ 10 % do emerytury, ale p.Wałęsa OKRADŁ członk.HDK więc juz NIE oddaję i innym jako szef ZABRANIAM, UTRUDNIAM i tłumaczę,ze NIE warto oddawać. Zresztą KTO i za co ma płacć dniówkę pracownikowi, co idzie oddawać krew. Lepiej niech jadą za granicę i tam oddają. Ale p.Wałęsa swemu Synkowi jak miał z 10 operacji, po wypadku to krew dostawał za DARMO- Tatuś zalatwił, a powinien za swego Tatusia umrzeć.

~k.k -

Pracujący w budżetówce , wojsko , policja i inne służby to oni mogą oddawać ,są traktowani lepiej niż pozostali . Wolne za oddanie krwi dostają bez żadnego ALE , a zwykły robol może dostać wilczy list od pracodawcy . Przepisy przepisami a życie swoje , są równi i równiejsi ! W takim kraju niestety przyszło nam żyć!

~kropla -

a koncerny i lekarze z tego litra wyciągną parę tysi. Spadajcie. Sami w szpitalach oddawajcie, dzięki krwi zarabiacie kupę kasy.

~c.k. -

media podają że w polsce jest brak krwi główno prawda krew jest sprzedawana za granicę za krocie i takimi właśnie akcjami ktoś się nieżle bogaci

~podatnik -

Niezle, czyli za litr krwii zyskamy 0,18*130zl=23.4zl

~ASW -

HONOROWO TO JA MOGE ODDAC MOCZ. JEZELI STACJA KRWIODASTWA POBIERA KREW ZA DARMO OD DAWCY, DAWCA DOSTAJE KILKA CZEKOLADEK A POTEM MOZE SOBIE ODLICZYC 130 ZŁ ZA LITR KRWI OD PODATKU, A TA STACJA ZA SAMO OSOCZE 1L ZARABIA 540 ZŁ TO TO JEST GŁEBOKO NIEMORALNE, WYPINAM DUPE NA TAKIE PRAWO.