Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

VAT-7, PCC-3 czy PIT-36 można wysłać z domu bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Umożliwienie podatnikowi składania dokumentów i deklaracji podatkowych drogą elektroniczną pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Rozliczenie się z fiskusem przez internet często nie wymaga nawet posiadania specjalnego podpisu elektronicznego.

Rozliczenie się z fiskusem przez internet często nie wymaga posiadania specjalnego e-podpisu
Rozliczenie się z fiskusem przez internet często nie wymaga posiadania specjalnego e-podpisu /©123RF/PICSEL

Aby zapewnić bezpieczeństwo elektronicznej korespondencji z urzędem skarbowym oraz innymi organami administracji skarbowej, pod wysyłanym przez internet dokumentem podatnik złożyć powinien co do zasady kwalifikowany podpis, który potwierdzi autentyczność dokumentu.

Chodzi tu o bezpieczny podpis elektroniczny, który weryfikowany jest ważnym kwalifikowanym certyfikatem (zawierającym informacje o jego właścicielu) oraz składany za pomocą bezpiecznego urządzenia do składania podpisów, dokładniej do odczytu specjalnej karty. Ponadto, podatnik musi posiadać specjalną aplikację podpisującą. W przypadku pewnych e-deklaracji podatkowych uzyskanie przez podatnika takiego kwalifikowanego podpisu nie będzie jednak wymagane.

Dane autoryzujące

Ministerstwo Finansów umożliwia podatnikowi potwierdzenie części e-deklaracji podatkowych tzw. bezpłatnym podpisem elektronicznym (dane autoryzujące). Stanowi on zbiór unikatowych danych podatnika, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, identyfikator podatkowy (PESEL dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub NIP w przypadku przedsiębiorców), a także kwota przychodu określona w zeznaniu lub rozliczeniu rocznym. Przy jakich zatem formularzach okazuje się on wystarczający?

VAT, PCC, PIT

Podatnicy podatku od towarów i usług mogą, posługując się jedynie bezpłatnym podpisem elektronicznym, rozliczać drogą elektroniczną podatek VAT, przesyłając odpowiednio e-deklarację VAT-7 (do 25. dnia następnego miesiąca co miesiąc), VAT-7K (co kwartał przez tzw. małych podatników) lub VAT-7D (co kwartał przez pozostałych podatników nie posiadających statusu małego podatnika).

Również osoby zobowiązane do rozliczenia podatku z tytułu zawarcia umowy cywilnoprawnej, np. kupujący, nie muszą osobiście udawać się do urzędu albo na pocztę, żeby złożyć deklarację. Dopuszczalną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest bowiem e-deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3.

Udogodnienie w przesyłaniu dokumentów przez internet dotyczy także podatku dochodowego. Podatnik bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego złożyć może bowiem PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z oraz PIT-19A za 2012 r.

Chodzi tu zatem o roczne zeznania podatkowe osób rozliczających zarówno na zasadach ogólnych, jak i na podstawie karty podatkowej, czy ryczałtu, a także o formularze wykazujące wysokość zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne od karty podatkowej (PIT-16A) oraz od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych (PIT-19A).

Katarzyna Miazek, Żaneta Rowińska

Źródło informacji: Tax Care S.A.

Więcej o:
Tax Care S.A.,
podatki

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~Andrzej -

Nie trzeba podpisu elektronicznego, VAT 7 można rozliczyć online choćby na link ;)

~Pytam -

Pytanie? A po co i komu i do czego potrzebne są e-podpisy w pozostałych przypadkach? Znowu ktoś wziął w łapę, ażeby ktoś zarobił?

~lizi -

A ja lubię chodzić do urzędu pocztowego i stojąc w kolejce do okienka patrzeć jak pani wpisuje ręcznie do książki dane z kwitu który ma kod paskowy a obok niej stoi komputer i leżt na stole skaner. Ale po co lepiej pisać ręcznie a ludzie w kolejce niech sobie stoją . ECH GŁĘBOKA KOMUNA JESZCZE W TYCH URZĘDACH SIEDZI,

~ŻycieDlaFilipka -

Czemu pozwalamy umierać polskim dzieciakom z neuroblastomą w kraju w środku europy!! 2 tygonie - tyle czasu mają rodzice 6-letniego Filipa, by dać mu szansę na życie...Wpisujmy w wyszukiwarki Filip KUBIŚ polecajmy strony o umierającym Filipku znajomym nawet najbiedniejszy tyle może zrobić. Zobaczcie reportaż w TVS (po wpisaniu w gogle Kubiś TVS) możemy wpłacić kase na Filipkwe konto Fundacji Iskierka, albo przynajmiej polecajmy strony komu sie da, może akurat dotrzemy tak do kogoś kto ofiaruje Filipkowi życie. Chłopiec zachorował na jeden z najmniej poznanych przez lekarzy nowotworów dziecięcych neuroblastome. Ratunkiem jest eksperymentalna kuracja w Niemczech. Koszt leczenia jest jednak ogromny - ponad 100 tysięcy euro. Terapia jest w fazie badań klinicznych w związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie zrefunduje. Aby leczenie było skuteczne, powinno się je rozpocząć 60 dni po ostatnim przeszczepie szpiku. Te 60 dni już minęło. "O dramatycznej walce rodziców o życie małego Filipa" Wpisujmy w wyszukiwarki Filip KUBIŚ inaczej może nie dożyć nawet 8 urodzin, Tyle nawet najbiedniejszy może zrobić tzn. polecić strony o Filipku znajomym, jak to woła Muniek na koncertach EJ LUDZIE!!! Bednarek "100% szacunku, w waszym kierunku!!!". Napewno piszę do pomysłowych ludzisków i macie jakiś pomysł jak pomóc jak nagłośnić walke o życie urwisa. Wpisz Filip KUBIŚ, tyle chyba walczącemu o życie dzieciakowi nie pożałujemy !!! Wiem że piszę do naprawdę spoko gości. Bednarek "100% szacunku, w waszym kierunku!!!". Jesteśmy GOŚCIE czy samolubne łachudry?! Proletaryat - "z bani mu ja! bo My SĄ GOŚCIE SIA LALALA.! Hasło w wyszukiwarce Filip KUBIŚ. Mamy 2 tygodnie.