VAT na leki dla zwierząt bez zmian. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu

Ministerstwo Finansów wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu podniesienia VAT na leki dla zwierząt. Miał on wzrosnąć z 8 do 23 procent. Po fali krytyki ministerstwo oficjalnie z tego rezygnuje - ogłosił rzecznik resortu.

Zapowiadając podniesienie VAT na leki dla zwierząt do 23 proc., Ministerstwo Finansów tłumaczyło się szczytnym celem. Chodziło o to, żeby podnieść podatek na antybiotyki i chemię, którą faszerowane są zwierzęta hodowlane. Pomysł urzędników był taki, żeby zachęcić hodowców do produkowania zdrowszej żywności.

Przepisy tak skonstruowano, że leki, które kupujemy dla naszych pupilów w ramach wizyt u weterynarza, byłyby niezagrożone podwyżką, bo byłyby rozliczane jako usługa medyczna.

- Podstawowym sposobem dystrybuowania leków weterynaryjnych jest wizyta hodowcy u weterynarza lub wizyta weterynarza u hodowcy. Weterynarz przepisuje leki w ramach swojej usługi, która jest opodatkowana razem z tymi lekami stawką 8 proc. Tak, że ta propozycja zmiany byłaby dla niemal wszystkich hodowców neutralna finansowo - powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Filip Świtała.

Reklama

Choć wszystko wydawało się przemyślane, to urzędnicy fiskusa popełnili błąd powodujący, że leki podrożałyby także dla schronisk dla zwierząt. A to wywołało burzę. Resort więc z pomysłu zrezygnował.

- W trakcie dyskusji okazało się, że w niektórych przypadkach leki dla zwierząt faktycznie mogłyby zdrożeć. A tego absolutnie nie chcemy. Dlatego już teraz, choć jeszcze oficjalnie nie zakończyły się konsultacje nowej matrycy, mogę zapewnić, że wykreślimy tę propozycję zmiany, aby leki dla zwierząt pozostały na niższej, 8-proc. stawce VAT - czyli dokładnie tak samo, jak jest obecnie - dodał Świtała.

Krzysztof Berenda, Joanna Potocka

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

---------

Prezydent: Nie zgodzę się na podwyżkę VAT na leki dla zwierząt

Pojawiają się głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc.; proszę o wycofanie się z takich pomysłów, nie zgodzę się na taką podwyżkę VAT, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, w hodowców zwierząt i w zwykłych ludzi - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał w czasie otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu, że Polska potrzebuje nowoczesnego rolnictwa, nie tylko dlatego, by zapewniało nam ono suwerenność żywnościową, ale też po to, by stale się rozwijało. Jak ocenił, służy temu polityka resortu rolnictwa oraz całego rządu, którą - według prezydenta - cechuje "wielki pragmatyzm, tak niezwykle ceniony przez ludzi polskiej wsi".

Andrzej Duda powiedział, że "z ogromną radością" dowiedział się, że rząd planuje obniżenie stawki VAT na chleb i na ubranka dziecięce. - To jest ważne dla polskiego rolnika - zaznaczył.

- Ale jednocześnie chcę bardzo mocno powiedzieć jedno; otóż pojawiają się też głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc., a więc o 15 proc. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów; nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne - powiedział prezydent.

Według niego taka podwyżka stawki VAT byłaby "naprawdę bardzo szkodliwa i bardzo dotkliwa". - Apeluję, by się z tego wycofać i absolutnie nie łączyć tego z elementami, które mają być obniżką VAT, tak bardzo ważną dla ludzi (...) na podwyżkę się tutaj nie zgadzam - dodał prezydent.

Wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił w rozmowie z PAP, że stawka VAT na leki dla zwierząt pozostanie na niższym poziomie 8-proc., tak jak jest obecnie. Zapowiedział ponadto, że prawdopodobnie od 1 kwietnia 2019 r. do 5 proc, spadnie VAT na e-booki.

(PAP)

RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: VAT | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »