Zdecydowano, że nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie w 2021 r.

Zdecydowano, że nowa Ordynacja podatkowa wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., a nie od 1 stycznia przyszłego roku - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort tłumaczy, że dzięki temu zainteresowane podmioty będą miały odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało w czwartek, że w resorcie trwają dalsze prace nad pakietem trzech ustaw: nowej Ordynacji podatkowej, ustawy wprowadzającej nową Ordynacje podatkową i ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika.

"Wprowadzane zmiany mają głównie charakter dostosowawczy do uchwalonych i procedowanych aktów prawnych, a także zmian wynikających w szczególności z decyzji Kierownictwa MF dotyczącej wejścia w życie w zasadniczej części nowej Ordynacji podatkowej z dniem 1 stycznia 2021 r." - wyjaśnia MF.

Wytłumaczono, że Ministerstwo Finansów chce w ten sposób zapewnić wszystkim zainteresowanym podmiotom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmian wynikających z nowej Ordynacji podatkowej.

Reklama

"Mając na uwadze, przebieg procesu legislacyjnego i zakres regulacji, kierownictwo resortu uznało, że okres do 1 stycznia 2020 r. może być za krótki. Jest to również uwzględnienie uwagi w opinii Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów z dnia 22 marca 2019 r. do ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Ordynacja podatkowa i ustawę o Rzeczniku Praw Podatnika" - zaznaczono.

Dodano, że "termin wejścia w życie ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika ze względu na jej wagę systemową w intencjach Ministerstwa Finansów nie powinien zostać zmieniony, planuje się, że zacznie obowiązywać od 2020 r."

O nowym terminie wejścia w życie nowej Ordynacji podatkowej napisał w środę "Puls Biznesu".

W połowie kwietnia br. wiceminister finansów Filip Świtała mówił, że nowa Ordynacja podatkowa potrzebuje co najmniej półrocznego vacatio legis, w związku z czym termin wejścia jej w życie nie jest przesądzony. Stwierdził, że MF planowało wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2020 r. - zaznaczył jednak, że należy dać podatnikom jakiś czas na przygotowanie się do nich.

- Okres vacatio legis nie może być zbyt krótki. Wydaje mi się, że minimum to sześć miesięcy - powiedział. - Być może powinien być dłuższy. Analizujemy te kwestie.

Świtała wyraził nadzieję, że parlamentowi uda się przeprowadzić prace nad ustawą do końca obecnej kadencji, jeśli w maju, czerwcu projekt przyjąłby rząd.

- - - - - - -

Senat za nowelą zakładającą dalsze uszczelnienie systemu VAT

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Zakłada ona m.in. stworzenie jednej elektronicznej bazy podatników VAT, dzięki której firmy będą miały możliwość bezpłatnej weryfikacji informacji o swoich kontrahentach.

Za nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw głosowało 84 senatorów. Żaden nie był przeciw i żaden nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Główną zmianą, jaką wprowadzi nowela ustawy o VAT i innych ustaw jest stworzenie jednej bazy podatników VAT, mającej pozwolić przedsiębiorcom weryfikację swoich kontrahentów. Według autorów, czyli resortu finansów, nowe przepisy pozwolą na uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału w karuzelach VAT-owskich. Dostęp do bazy będzie bezpłatny.

Zgodnie z nowelą wykaz podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT oraz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT (w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona), w formie elektronicznej będzie prowadził szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów i będzie aktualizowany na bieżąco każdego dnia roboczego, raz na dobę.

Nowe przepisy przewidują, że wykaz będzie zawierał m.in.: nazwę firmy; adres prowadzenia działalności; numer NIP; REGON; wykaz rachunków bankowych; daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.

Ustawa zakłada ponadto, że podatnik nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu przelewów, które trafiły na rachunki inne niż wskazana w wykazie.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 1 września 2019 roku.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »