Zmiana interpretacji podatkowej nie daje prawa do odsetek

Podatnikowi, u którego dzięki zmianie decyzji organów skarbowych doszło do stwierdzenia nadpłaty, należą się odsetki. A jak będzie wyglądać sytuacja, kiedy nadpłata pojawi się wskutek zmiany interpretacji indywidualnej przez Ministra Finansów.

Przez długi czas umowy o dożywocie - przynajmniej według wykładni organów skarbowych - wiązały się z koniecznością zapłaty podatku. Ale po uchwale NSA w 2014 roku, w której sędziowie stwierdzili, że przy umowie dożywocia nie da się wyliczyć przychodu, fiskus zmienił zdanie i zrezygnował z podatku. Resort finansów zmienił wówczas sporo interpretacji podatkowych, które z niekorzystnych dla podatników stawały się korzystne. Taka zmiana miała jednak wymierne konsekwencje.

Fiskus zmienił błędną interpretację

O skutki zmiany interpretacji zapytał podatnik. W 2013 r. zawarł on umowę dożywocia. Zgodnie z informacją uzyskaną w urzędzie skarbowym oraz z udzieloną mu indywidualną interpretacją podatkową z tamtego okresu, zapłacił on podatek.

Reklama

Ale w listopadzie ubiegłego roku wydana podatnikowi interpretacja podatkowa została zmieniona. Z nowej wynikało, że skoro przy umowie dożywocia nie da się wyliczyć przychodu, to nie ma także podatku. To oznaczało, że podatnik nie musiał niczego płacić, a więc powstała nadpłata, którą powinien mu oddać urząd skarbowy.

Urząd oddał nadpłaconą kwotę, ale nie chciał zapłacić odsetek. Podatnik po próbach przekonania urzędników do wypłaty zdecydował się wysłać wniosek o interpretację w tej sprawie. We wniosku zasugerował, że odsetki od nadpłaconej kwoty mu się należą na takim samym poziomie jak w przypadku zaległości podatkowych.

Odsetki tylko w przypadku decyzji lub wyroków

Izba Skarbowa w Katowicach uznała jednak, że stanowisko podatnika jest błędne. Według interpretacji z 30 czerwca (sygnatura IBPB-2-2/4518-7/16/MM), w przypadku zmiany indywidualnej interpretacji podatkowej, wskutek czego powstaje nadpłata, odsetki się nie należą.

Urzędnicy stwierdzili, że zapisany w art. 78 § 3katalog sytuacji, w których podatnikowi należy się zwrot nadpłaty, jest spisem zamkniętym.

A więc nadpłata powstaje tylko i wyłącznie wtedy, jeśli zajdzie zdarzenie wymienione w przepisie. Tymczasem - zdaniem urzędników - żaden z jego fragmentów nie odwołuje się do zmiany interpretacji podatkowej, tylko do decyzji podatkowej ewentualnie do wyroków sądowych.

Fiskus uznał także, że art. 14h Ordynacji podatkowej, dotyczący interpretacji, w żadnym miejscu nie odnosi się do nadpłaty. Dla urzędników to dodatkowy argument, aby do konsekwencji zmiany interpretacji nie zaliczać odsetek.

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care S.A.
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | interpretacja podatkowa | fiskus | odsetki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »