Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.: Zmiana stawek na niektóre produkty i usługi

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nie od dziś wiadomo, że cena jaką konsument płaci za określony produkt, nie zależy jedynie od marży sprzedawcy czy też wartości produkcji konkretnego dobra. Na jej ostateczny kształt i to często w znacznej części, ma wysokość stawki podatku VAT. Oczywistym jest, że im niższy podatek tym mniejsze obciążenie dla kupującego i z pewnością większy zysk po stronie sprzedawcy. Nic więc dziwnego, że zarówno konsumenci jak i sprzedawcy przy okazji każdej nowelizacji ustawy o VAT liczą na korzystne dla siebie zmiany w tym zakresie.

Co podrożeje po 1 kwietnia 2013 roku?
Co podrożeje po 1 kwietnia 2013 roku? /© Panthermedia

Zmiany stawek na niektóre produkty i usługi, jakie mają obowiązywać od 1 kwietnia br. wynikają głównie z modyfikacji załącznika nr 3 do ustawy o VAT, który zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych preferencyjną 8 proc. stawką VAT. Na skutek wprowadzonych zmian część pozycji została zmieniona, a część wykreślona (co w praktyce oznacza nic innego jak opodatkowanie stawką podstawową).

Przede wszystkim, definitywnie została rozstrzygnięta kwestia stawki podatku na kawę z dużym dodatkiem mleka, a więc na przykład cafe latte, cappuccino itp. Z uwagi na fakt, iż niektórzy przedsiębiorcy prowadzący kawiarnie stosowali na taką kawę stawkę preferencyjną był to dość kontrowersyjny temat. W ich bowiem ocenie taka kawa jest niegazowanym napojem bezalkoholowy zawierającym tłuszcz mlekowy, który jest opodatkowany niższą stawką VAT. Z początkiem kwietnia stosowanie podobnej wykładni będzie już jednak niemożliwe, gdyż od tego dnia podstawową 23 proc. stawką podatku VAT zostaną objęte niegazowane napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, przy przygotowywaniu których wykorzystywany jest napar z kawy lub herbaty przy czym bez znaczenia będzie w takim wypadku udział procentowy tego naparu w przygotowywanym napoju.

Więcej na ten temat

W wyniku zmiany pozycji 24 w załączniku nr 3 do ustawy o VAT podwyższona zostanie również stawka na wełnę szarpaną oraz niejadalne odpady zwierzęce z wyjątkiem jelit, pęcherzy i żołądków. W konsekwencji od 1 kwietnia te wyłączone produkty zostały objęte stawką 23 proc.. Nowelizacja objęła także wysokość podatku od wyrobów sztuki ludowej. Z początkiem kwietnia, podstawowa stawka podatku VAT obejmie wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, posiadające atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej. Do tej pory stanowiły one część załącznika trzeciego do ww. ustawy i były objęte 8 proc.stawką VAT. Warto zwrócić uwagę na podwyższenie stawki VAT z 8 proc. na 23 proc. w przedmiocie usług radiowo- telewizyjnych. Na skutek nowelizacji odpowiednie pozycje ich dotyczące zniknęły bowiem z załącznika numer 3. Co ciekawe jednak zmieniona pozycja 169 w załączniku trzecim wskazuje, że 8-procentową stawkę VAT należy od kwietnia stosować, bez względu na PKWIU, do "usług, innych niż usługi elektroniczne, polegających na umożliwieniu, odbioru programów telewizyjnych i radiowych w rozumieniu przepisów o radiofonii i telewizji za po mocą urządzeń odbiorczych, z wyłączeniem usług polegających na wypożyczaniu filmów i audycji w wybranym przez korzystającego z usługi czasie".

Należy również wspomnieć o nowelizacji art. 43 ustawy o VAT, wyliczającym zwolnienia od podatku VAT. Zgodnie ze zmianami, wchodzącymi w życie z dniem 1 kwietnia 2013 r., zwolnione z podatku będą "powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana". Celem tej zmiany jest pełniejsze dostosowanie zakresu zwolnienia określonego w tym przepisie do prawodawstwa unijnego, w szczególności art. 132 ust. 1 lit. a dyrektywy 2006/112/WE oraz do orzecznictwa TSUE. W tym miejscu warto odnieść się do wyroku TSUE w sprawie C-357/07 TNT Post. Uznano w nim, że zwolnienie od podatku ma zastosowanie do świadczenia usług, które publiczne służby pocztowe wykonują jako takie, a więc w charakterze operatora, który zobowiązał się do zapewnienia w danym państwie członkowskim całości lub części powszechnych usług pocztowych. Powszechne usługi pocztowe definiowane będą na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1159, z późn. zm.). Wprowadzana zmiana jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie dotyczy tylko powszechnych usług pocztowych.

Polecamy: PIT 2012

Zmianie ulegnie również zwolnienie od podatku dostawy znaczków pocztowych, jednakże będzie mieć ona jedynie charakter porządkowy. Zgodnie z aktualnie obowiązującą treścią art. 43 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę za cenę równą wartości nominalnej znaczków pocztowych, znaków skarbowych i innych znaków tego typu. Z treści tego przepisu od 1 kwietnia br. wykreślone zostaną wyrazy "znaków skarbowych". Jest to podyktowane tym, iż znaki skarbowe jako sposób zapłaty należnej opłaty skarbowej zostały wycofane ze stosowania na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635, z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.

Marcin Parulski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Źródło informacji: Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Więcej o:
Stawek,
na,
VAT,
telewizja,
radio,
sztuka,
rękodzieło,
kawa,
mleko,
poczta

Stawki podatkowe 2010

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »

Stawki podatkowe 2011

  • 18%do 85 528 zł
  • 32%powyżej 85 528 zł
  • więcej »
 

Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (116)

Dodaj komentarz

~STA -

Każdy rząd w tym kraju gówno robił i robić będzie i dla tego chcąc nam oszczędzić kolejnych kosztów na zmiany rządu zmiany w administracjach bo znowu kto przyjdzie będzie swoich rozstawiał i znowu pani czy pan X będzie latał do kolegów pytać jak to zrobić bo przecież on tu jest nowy itp. itd. dość tego dziadostwa... niech kradnie stary rząd i tyle hahahahahaha ten co kradnie od kilku lat to już nakradł i mu starczy za jakiś czas a nowi dorobkiewicze znowu będą sakwy ładować do bólu pajace znamy was na wskroś...

~Skromny -

Mam 40 tys zł Wiem to gów... Ale moze ktoś madry doradzi mi jak to ulokować ewentualnie zamienić na jakies inne wartosci niz papierki Bankom nie ufam Tam zysk jest żaden Nie oczekuja kokosów Ale cos na czym przynajmniej nie stracę Troche was tu jest Moze doradzicie

~asdass -

moze w koncu wyjdziemy na ulice i zrobimy z nimi porzadek?

~oko -

tusk to leser

~watażka -

Skandal Vat 80 % !!!

~dron -

PO = dno

~bacuś -

I tyle w tym temcie, wyjasnienie poniżej. Marcin Parulski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

~baxis -

To jest właśnie POlska POd rządami PO ale to właśnie wy polackie pajace taką wybraliście a patrząc na sondaże dalej POpieracie tą patologię.

~PRZECHODZIEŃ -

To zamieszanie jest po to by pogrzebać ludziom w papierach nałożyć karę i śmiać się z ludu pracującego, rząd na Madagaskar

~jarek -

niskie POdatki, tanie państwo , to słowa oszusta i złodzieja Tuska, co wam jeszcze więcej potrzeba ciemni POpieracze